کد خبر: 183

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۲۳ - ۵:۳۹

آنچه که باید در مورد Jailbreaking بدانید

  گوشی های آیفون و iPad ها به شکل معمول و به اصطلاح «قفل شده» هستند. به این معنا که شما تنها میتوانید ...
 
 
گوشی های آیفون و iPad ها به شکل معمول و به اصطلاح «قفل شده» هستند. به این معنا که شما تنها میتوانید اقدام به نصب برنامه هایی که اپل آنها را تایید کرده است اقدام کنید و همچنین نمیتوانید همانند سیستم عامل های دیگر، سیستم زیربنایی را مطابق سلیقه خود شخصی سازی کنید. Jailbreak کردن آنها، اما راه فراری است از این زندان یا همان Jail.

به گزارش شرق پرس : اساسا Jailbreaking نوعی از هک کردن گوشی های آیفون و iPad ها است و طبیعتا اپل از این اقدام چندان خوشش نمی آید و در نتیجه تمامی تلاش خود را برای سخت تر کردن این «فرار» به کار میگیرد. از سویی هکرها نیز همواره در تلاش هستند که قبل از آنکه اپل خدعه آخر آنها را خنثی کند، راه این «فرار» را مهیا کنند!

Jailbreaking چیست؟

در واقع این لغت اصطلاحی برای شکستن قفل و هک کردن دستگاه است. مانند هر دستگاه مدرن دیگری، گوشی ها و سایر دستگاههای اپل نیز به شکل قفل شده روانه بازار میشوند. شما به شکل پیش فرض هیچ دسترسی به فایلهای سیستمی ندارید، بر خلاف سیستم عاملهای دیگر همچون ویندوز. در واقع کاربرِ مدیر یا Administrator دستگاه شما، اپل است، نه خود شما.

در نتیجه Jailbreaking به معنای قابلیت دسترسی کامل و ۱۰۰ درصدی به تمامی نقاط سیستم عامل است. این روند از یک نقطه آسیب پذیر در سیستم عامل برای نفوذ و در قرار دادن ۱۰۰ درصدی کنترل دستگاه در اختیار کاربر، استفاده میکند. نکته جالب اما نکه طبق قوانین ایالات متحده Jailbreaking گوشی های آیفون کاملا قانونی است اما در خصوص iPad ها جرم محسوب میشود. البته این قانون ممکن است در سایر کشورها متفاوت باشد.

چرا کاربران اقدام به Jailbreaking میکنند؟

یک آیفون قفل شده به این معنی است که اپل به جای شما تصمیم گیرنده است. برای مثال شما نمیتوانید، مرورگر و نرم افزار ایمیل پیش فرض را تغییر دهید. همچنین نمیتوانید اقدام به نصب نرم افزارهای خارج از فروشگاه اپل بکنید. همچنین نمیتوانید با دسترسی به لایه های زیرین سیستم عامل اقدام به شخصی سازی آن بر اساس سلیقه خود کنید.

کاربران به این دلیل اقدام به Jailbreaking میکنند که میخواهند کار بیشتری را نسبت به آنچه اپل به آنها اجازه میدهد با گوشی خود بکنند. این اقدام به شما کنترل ۱۰۰ درصدی بر تمام اجزای سیستم عامل گوشی، از تغییر و شخصی سازی شمایل ان تا تغییر ساده برنامه های پیش فرض، میدهد.

چگونه گوشی خود را Jailbreak کنیم؟

قبل از شکستن قفل گوشی خود، حتما از اطلاعات گوشی یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید آن را به حالت اول بازگردانید.

با فرض آنکه ابزار مخصوص Jailbreak نسخه iOS گوشی شما موجود باشد، تنها کار شما این است که این نسخه را پیدا کرده، دانلود کنید و بر روی PC یا لپتاپ خود اجرا کنید.

دو نسخه ابزار متفاوت برای Jailbreak کردن آیفون وجود دارد که در حال حاضر evasiOnبیشتر مورد رجوع است. روند نیز شامل دانلود نسخه مورد نظر، اتصال گوشی با کابل USB به سیستم و اجرا کردن ابزار است. اگر مشکل خاصی در میان نباشد، روند به خوبی پیش رفته و در نهایت با شروع به کار مجدد گوشی، قفل آن شکسته شده است (در گزارش بعدی نحوه Jailbreaking را به شکل قدم به قدم تشریح میکنیم).

بعد از شکستن قفل گوشی متوجه وجود نرم افزاری با نام Cydia بر روی گوشی خود میشوید که در اساس یک فروشگاه نرم افزار است که حاوی تمامی برنامه هایی است که اپل آنها را تایید نکرده است و به نظر جزو آن دسته از ابزارهایی هستند که هکرهای انجمن Jailbreaking تولید کرده اند اما اپل از آنها استفاده نکرده است.

برای مثال در Cydia شما ابزارهایی را برای تغییر تم گوشی خود و اضافه کردن ویجت ها پیدا خواهید کرد. همچنین اگر مایل به تغییر مرورگر پیش فرض خود هستید میتوانید BrowserChooser را از Cydiaدانلود کنید و با آن مرورگر خود را تغییر دهید. Cydia در واقع راهی است برای آنچه که شما به خاطر آن اقدام به Jailbreaking گوشی خود کرده اید.

مبارزه بی امان اپل با Jailbreaking

از آنجایی که این اقدام به هیچ وجه از سوی اپل حمایت نمیشود، هکرها به دنبال نقاط نفوذ پذیر در سیستم عامل اپل میگردند و از همان جا برای بهره برداری از آن استفاده میکنند. این امر دو انگیزه برای اپل در راستای مبارزه با این اقدام ایجاد میکند: ضمن آنکه فی نفسه به دنبال متوقف کردن Jailbreakingاست، به دنبال کشف نقاط آسیب پذیر iOS و برطرف کردن آنها نیز میگردد.

هر بار که یک انجمن Jailbreak ابزار جدیدی برای شکستن قفل iOS تولید میکند، اپل متوجه شده و در نسخه جدید سیستم عامل خود اقدام به برطرف کردن آن میکند که منجر به از کار افتادن Jailbreak میشود. در نتیجه هکرها که تنها به پشتوانه خلاقیت و ابتکار خود عمل میکنند، ممکن است تا مدتها نسخه جدید ارائه نکنند تا آنکه در نهایت ابزار جدید تولید شده و عملکرد آن تایید شود.

در نتیجه کاملا مشخص است که بروز رسانی سیستم عالم گوشی به نسخه جدید به معنی برطرف کردن نقطه نفوذ و از کار انداختن Jailbreak است که معنی دیگر آن باز گرداندن گوشی به وضعیت قفل شده است.

برای مثال در حالی که iOS 7 در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد، ابزار Jailbreak آن در ۱۶ سپتامبر تولید و منتشر شد. یعنی حدود ۴ ماه زمان برده است تا هکرها نقطه ضعف آن را پیدا کنند. از سویی به زودی اپل این نقطه ضعف را در نسخه جدیدی برطرف میکند و آنوقت گوشی های قفل شکسته باید بین آزادی و نسخه جدید سیستم عامل دست به انتخاب بزنند!

تابناک

 

/انتهای خبر

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو