کد خبر: 9995

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ - ۱۳:۵۷

تهدیدهای اقتصادی پسابرجام /بررسی تفاهم نامه FATF"

FATF اختیارات شورای عالی امنیت ملی ایران را به شورای امنیت سازمان ملل می‌دهد

تیتر 3 » یک کارشناس اقتصادی با بیان این که حتی در صورت اجرای توافقات با FATF تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه این نهاد وجود ندارد هشدار داد آن تحریمهایی که با برجام فکر کردیم از آنها می‌توانیم خلاص شویم به شکل هوشمندانه ای با FATF باز می گردد.

FAFT

به گزارش تیتر ۳: موضوع تعامل ایران با گروه کاری اقدام مالی (FATF)، بعد از حضور طیب نیا وزیر اقتصاد  و دارایی در صحن علنی مجلس وارد دور تازه ای شده است.  بر اساس اظهارات مقامهای دولتی مشکلات تبادل پولی ایران با بانکهای بین المللی همچنان با مشکل رو به رو بوده و برای برطرف شدن چالشهای موجود در این زمینه باید با ایجاد یک سیستم شفاف بانکی زمینه اعتماد سازی در بین اقتصادهای بزرگ دنیا آماده شود. در این بین برخی کارشناسان، نمایندگان مجلس و مسئولان کشوری معتقدند ایران با عضویت در FATF تعهدات سنگینی را پذیرفته که در میان مدت منجر به چالشهایی در فضای داخل کشور می‌شود.

دکتر کاوه تقوی کارشناس اقتصادی و مالی و محقق در زمینه سازمانهای بین المللی پولی و مالی در نشستی “تهدیدهای اقتصادی پسابرجام با محوریت بررسی تفاهم نامه FATF” ، به بررسی ابعاد مختلف این موضوع پرداخت.

تقوی خاطرنشان کرد، یک ایرادی که نسبت به افراد متمایل به تفاهم با FATF وجود دارد، این است که این استانداردی که ما با آن مواجه هستیم،کارکردش در پولشویی خیلی پایین تر از موارد مشابه آن است. کشوری که  واقعا بخواهد ریسک پولشویی را پایین بیاورد تعداد زیادی استانداردهای فنی دیگری وجود دارد که از قضا با شرایط کشور ما متناسب تر است. مثلا استاندارد بال که بانک مرکزی با آن کار می کند.

وی افزود، ما تکلیفمان در این موارد از عربستان بهتر است آنها حتی مالیات نمی دهند که شفافیت داشته باشند. یک مشکل این است که در استاندارهای نهادهای دیگر عضو نیستیم.  از طرفی چون درFATF رتبه پایینی داریم در مبارزه با پولشویی  غیر فعال به نظر میرسیم. به همین خاطر اگر ملاک این است که وضعیت بین المللی بهتر شود در همین حال بدترین میزان ریسک را داریم . هیچ کاری برای کاهش میزان ریسک نکردیم.  درواقع باید گفت از بین همه استانداردهای دیگر که فنی تر و واقعی‌تر هستند و نمی‌خواهند شما را به یک چیزی ملزم کنند درواقع یک سیستم اعتبارسنجی هستند عضویت نداریم. متاسفانه  در استاندارد نهادهایی که کسی نمی‌اید ما را ملزم به یک چیزی کند، اصلا مسئولین سراغ آن استاندارها نرفتند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو