کد خبر: 9288

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۱۰ - ۱۲:۵۲

با حضور مسوولان و خانواده معزز شهدا و مدیرکل فنی وحرفه ای مازندران:

اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام اداره کل آموزش فنی و حر فه ای برگزار شد

تیتر 3:اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام اداره کل آموزش فنی و حر فه ای با حضور عموم مردم ،مسئولین، خانواده معززشهدا، ایثارگران، روسا،کارکنان ومربیان مراکز ...

تیتر ۳:اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام اداره کل آموزش فنی و حر فه ای با حضور عموم مردم ،مسئولین، خانواده معززشهدا، ایثارگران، روسا،کارکنان ومربیان مراکز آموزش فنی و حرفه ای برگزار شد.

دکتر رضا گرزین ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مازندران ضمن خوش آمد گویی در سخنانی به عظمت، شان وجایگاه شهدا اشاره وبیان داشت :که امروزباید با درک درست از راه و آرمان شهدا قدم برداشت.

مسئول کمیته جستجوی مفقودین وریاست بنیاد حفظ آثار وارزشهای دفاع مقدس نیزدر این مراسم بیان داشت : عقب نشینی یعنی ذلت وخواری واین با فرهنگ شهادت وایثارهمخوانی ندارد خوشحا به حال مخلص ها واینها کسانی نیستند جزشهدا وایثارگران .

سردار سر تیپ پاسدارمحمدباقرزاده ، ضمن تاکید بر این موضوع  که یادواره ها باید بخش تدینی را تقویت کند اظهار داشت : زیارت نشانه پیوند ومیثاق است وزیارت شهدا هم آداب دارد و ازکار کردهای آن زنده شدن دل است وزیارت اهل دل ،دل را آباد می کند .

وی هم چنین به جریان ساخت سقانفار،جایگاه شهدای اداره کل فنی وحرفه ای مازندران اشاره و تصریح کرد: سال گذشته پس از اینکه مقرر شد ۲ تن از شهدای گمنام در مرکز آموزش فنی و حرفه ای ۲۲ بهمن ساری آرام گیرنند جهت انتخاب محل دفن کارشناسی شد و با دقت و در نظر گرفتن تمامی جوانب محل فعلی انتخاب و تصمیم براین شد که با الهام از سقانپار که یکی از نمادهای دینی و مذهب استان مازندران است یادمان این ۲ شهید گرانقدر ساخته شود .

شایان ذکر است محد علی حبیبی مربی مرکز آموزش فنی و حر فه ای ۲۲ بهمن ساری و از کارشناسان زبده استانی و کشوری درصنایع چوب، طراحی و ساخت سقانپار، یادمان شهدای گمنام اداره کل فنی و حرفه ای استان مازندران را بر عهده داشت که این بنا در دو طبقه با زیر بنای ۷۲ متر مربع به نیت ۷۲ تن از شهدای کربلا ساخته شده است .

گفتنی است سقانفار که در برخی از مناطق استان مازندران به آن ˈ سقانپار ˈ یا ˈ سقاتالار ˈ هم گفته می شود، سازه ای چوبی است که با ویژگی های مشخص برای جمع شدن و عزاداری در ماه محرم ساخته می شد. سقانفار از دو واژه ˈ سقا ˈ و ˈ نفار ˈ یا ˈ نپار ˈ تشکیل شده است. سقا که یک واژه عربی و جمع آن ˈ اسقیه ˈ است، به مشک آب یا شیر گفته می شود و نفار یا نپار هم در لغتنامه دهخدا به ˈ تختی با پایه بسیار بلند چون بالا خانه ای که با پله های چوبین بر آن بالا روند ˈ معنی شده است.

سقانفارها در کنار حسینیه ها تداعی کننده نقش حضرت ابوالفضل العباس (ع) در آب رسانی به یاران و خاندان امام حسین (ع) در صحرای کربلای هستند .

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو