کد خبر: 4124

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۳/۱۶ - ۶:۳۳

۳۰۰هزار دیابتی جدید در سال به کشور افزوده می شود

  شرق پرس: مسئول آموزش پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: بر اساس آنچه که سازمانهای بین المللی ...


دکتر ساسان شرقی با اعلام اینکه سرعت شیوع دیابت در ایران جلوتر از برآوردهای سازمانهای بین المللی پیش رفته است، تاکید کرد: سالانه ۳۰۰ هزار نفر به تعداد بیماران دیابتی کشور افزوده می شود و این مسئله نگران کننده است.

 

شرق پرس: مسئول آموزش پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: بر اساس آنچه که سازمانهای بین المللی در مورد میزان شیوع دیابت در ایران پیش بینی کرده اند، می بایست در سال ۲۰۰۵ که شیوع دیابت در کشورمان ۵ درصد بود، به ۸ تا ۹ درصد در سالهای ۲۰۳۵ تا ۲۰۳۰ برسد اما باید عنوان داشت که در حال حاضر به این وضعیت رسیده ایم و این خیلی امیدوار کننده نیست.

این فوق تخصص غدد با اعلام اینکه میزان شیوع دیابت در تهران فراتر از میانگین کشوری است، افزود: بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که در بین افراد ۲۰ تا ۶۵ ساله انجام شده است، ۱۱ درصد تهرانی‌ها دیابت دارند.

شرقی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد که سالانه ۳۰۰ هزار نفر در کشور به تعداد بیماران دیابتی افزوده می شود و این وضعیت در تهران ۱۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

وی با اعلام اینکه یک بیمار دیابتی طبق استانداردهای جهانی حداقل ۳ بار در سال می بایست ویزیت و معاینه شود، گفت: آنچه مسلم است، اینکه جامعه پزشکی ما از عهده چنین کاری بر نمی آید و تنها راه پیشگیری از افزایش موارد ابتلا به دیابت، آموزش عمومی است.

این فوق تخصص غدد ادامه داد: متاسفانه آنچه را ما می بینیم و مشاهده می کنیم، این است که شلوغ ترین مکانهای ما مغازه های فست فود هستند و این به رغم توصیه ها و هشدارهایی است که جامعه پزشکی در مورد مصرف زیاد این قبیل غذاهای آماده عنوان می کند.

مسئول آموزش پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتقاد از شیوه زندگی مردم به خصوص در شهرهای بزرگ کشور، گفت: نبود فضاهای ورزشی و همچنین نبود فرهنگ ورزش، باعث شده تا سلامت مردم به خطر بیافتد.

وی با تاکید بر رابطه مستقیم بین چاقی و دیابت، تصریح کرد: اگر بتوانیم جلوی چاقی را بگیریم، جلوی دیابت را خواهیم گرفت.

شرقی با اعلام اینکه در حال حاضر بین ۵ تا ۲۰ درصد هزینه های بهداشتی در کشورها صرف درمان دیابت می شود، گفت: پیش بینی شده است این میزان تا سال ۲۰۳۰ به ۴۰ درصد برسد.

وی بر ضرورت ممنوعیت تبلیغات کالاهای آسیب رسان به سلامت افراد جامعه تاکید کرد و افزود: بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به دیابت مربوط به نوع ۲ است که قبلا میزان شیوع آن زیر یک درصد که در حال حاضر به ۱۰ تا ۱۵ درصد رسیده است.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو