کد خبر: 1660

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۴ - ۱۲:۰۶

۳ هزار پرونده همسر آزاری در مازندران !

  به گزارش شرق پرس، دکتر علی عباسی روز شنبه با ارسال گزارشی برای رسانه ها ، نوشت : شاکی سه هزار و ...

 

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از تشکیل سه هزار و ۱۷۲ فقره پرونده همسر آزاری در ۱۱ ماه منتهی به اسفند امسال در این نهاد خبر داد.

 

به گزارش شرق پرس، دکتر علی عباسی روز شنبه با ارسال گزارشی برای رسانه ها ، نوشت : شاکی سه هزار و ۱۳۳فقره از این تعداد پرونده زنان و ۳۰ فقره هم مردان بودند.

وی از افزایش دو درصدی همسر آزاری در مازندران نسبت به مدت مشابه سال پیش خبر داد و گفت : همسر آزاری به شکل های مختلف در جوامع بروز می کند و ممکن است در هر خانواده ای با هر شرایط و موقعیت اجتماعی نمونه ای از همسر آزاری وجود داشته باشد.

او افزود : در استان مازندران آمار دقیقی از میزان همسر آزاری وجود ندارد ، اما براساس آمار مراجعه کنندگان به پزشکی قانونی استان در ۱۱ ماه امسال شهرستان های ساری با ۶۹۱ مورد ، بابل با ۳۶۲ و آمل با ۳۴۶ مورد بیشترین و رامسر با ۲۹ و جویبار با ۵۶ مورد کم ترین آمار مراجعین همسر آزاری را داشتند.

عباسی همسر آزاری را به چهار گروه همسر آزاری روانی، مالی، جنسی و جسمی تقسیم کرد و گفت : برآورده نشدن هر یک از نیازها در زمینه های مالی، روانی و جنسی می تواند یکی از انواع همسر آزاری را به دنبال داشته باشد.

وی افزود : خشونت فیزیکی و بدنی، روانی و کلا می، اجتماعی، اقتصادی و در نهایت صدمات و آزارهای جنسی نمونه های بارز همسر آزاری است.

او ادامه داد : از آنجا که تمامی افرادی که از سوی همسران شان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند برای شکایت و پیگیری به مراجع ذی صلاح مراجعه نمی کنند ، بنا بر این آمار دقیقی در این خصوص در کشور وجود ندارد.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه پزشکی قانونی تنها مرکز مراجعه همسران آزار دیده از نظر معاینه و صدور گواهی است ، گفت : می توان با بررسی و تعیین فراوانی هر یک از موارد همسرآزاری به نتایج مناسبی در این زمینه دست یافت و راه حل مناسبی در این خصوص در اختیار مسوولان قرار داد.

وی بالا بردن فرهنگ جامعه ، مهارت های زندگی ، بهبود شرایط زندگی و نیز توجه به سنت ها و احادیث بزرگان دینی و ترویج فرهنگ دینی در امر ازدواج و روابط خانوادگی و اجتماعی را از راه های کاهش همسرآزاری برشمرد.

مازندران سه مییلون ۱۷۰ هزار نفر جمعیت دارد./ایرنا

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو