کد خبر: 2315

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۱/۲۴ - ۴:۲۶

یعنی شما تا الان یارانه می‌گرفتید؟

  به گزارش شرق پرس، ابتکار در این زمینه نوشت: اعلام انصراف برخي از گروه‌هاي اجتماعي، صنفي و سازماني از دريافت يارانه، صرف‌نظر ...

 

اعلام انصراف برخی از گروه‌ها و اصناف از دریافت یارانه درست نتیجه معکوس داشته و نوعی ضدتبلیغ به حساب می‌آید. چرا که درآمد این افراد بسیار بالاست و وقتی آنان اعلام می‌کنند که از دریافت یارانه مرحله دوم انصراف دادند به نحوی اعلام کرده‌اند که در مرحله نخست و در طول سه سال و نیم گذشته، هر ماه، یارانه دریافت کرده‌اند.
 
به گزارش شرق پرس، ابتکار در این زمینه نوشت: اعلام انصراف برخی از گروه‌های اجتماعی، صنفی و سازمانی از دریافت یارانه، صرف‌نظر از اظهارنظر و تشویق مردم توسط گروه‌های مرجعی همچون هنرمندان، ورزشکاران، اساتید و مراجع تقلید، تاثیرات متفاوتی بر انتخاب مردم برای دریافت یا انصراف از یارانه دارد.
 اظهارات گروه‌های مرجع که به صورت مستقیم مخاطبان خود را به سمت هدف تشویق می‌کنند تکلیفی روشن دارند ولی در میان گروه‌های اجتماعی، اعلام انصراف برخی از گروه‌ها، تاثیر مثبت و انصراف برخی دیگر از آنها، ضدتبلیغ به حساب می‌آید. در این مسیر اعلام انصراف دانشجویان که همه مردم از سطح پایین درآمد آنان آگاهی دارند می‌تواند مردم را به همکاری با دولت و انصراف از دریافت یارانه تشویق کند اما وقتی خبر می‌رسد که چند نماینده مجلس، وزرا یا مسئولان و مدیران ارشد یک سازمان، اعلام انصراف کرده‌اند، مردم با طرح این پرسش که”مگر آنان در سه سال گذشته یارانه دریافت کرده‌اند؟” به جای اینکه برای انصراف از یارانه، تشویق شوند با پوزخندی تلخ به این نتیجه می‌رسند که خود، مستحق‌تر از همه برای دریافت ۴۵هزار و ۵۰۰تومان یارانه ماهانه هستند.

نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در مرحله نخست و سناریوهایی که دولت یازدهم برای گام بعدی هدفمندی درنظر گرفته، مخالفان و موافقان بسیاری دارد با این تفاوت که همگان در یک نکته اتفاق نظر دارند و آن، ضرورت اجرای این قانون و منافع گسترده آن برای اقتصاد کشور است. در این مسیر، دولت یازدهم برای حسن اجرای مرحله دوم این قانون، نیازمند کسب درآمد بیشتر، حذف برخی از دریافت‌کنندگان یارانه و حل بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور با استفاده ازدرآمد‌های حاصل از اجرای آن است و برای تحقق بخش مهمی از این اهداف، بیش از هرچیز نیازمند همراهی و همکاری مردم است. بدین نحو که چه در خصوص صداقت در خوداظهاری و ارائه اطلاعات مالی واقعی متقاضیان و چه از نظر انصراف از دریافت یارانه نقدی، باید همه دریافت‌کنندگان یارانه در مرحله نخست، درک روشنی از معنای یارانه و چرایی اجرای هدفمندی به دست آورده و کاملا با دولت همکاری کنند. در این راستا هر اندازه همکاری و هماهنگی اقشار و طبقات مختلف جامعه در همه دهک‌های در‌آمدی با دولت بیشتر باشد اجرای آن آسان‌تر و اهداف درنظر گرفته شده برای آن با تحقق‌پذیرتر خواهد بود.

این روزها که ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه بالاست و مراکزی که برای این منظور در‌نظر گرفته شده مملو از جمعیت است، برخی گروه‌ها ی اجتماعی، صنفی و سازمانی، تحت عنوان«نه به یارانه» تلاش دارند تا نهایت همکاری با دولت را برای نجات اقتصاد ایران از یارانه به عمل آورده و مردم را برای عدم دریافت ۴۵هزار و ۵۰۰تومان یارانه ماهانه تشویق کنند.

در میان این گروه‌ها، وقتی دانشجویان، کارمندان و برخی از هنرمندان که همه مردم از میزان درآمد اندک آنان باخبر هستند، اعلام می‌کنند که از دریافت یارانه انصراف دادند، تأثیر بسیاری بر افکارعمومی می‌گذارند. چرا که مردم با مقایسه میزان درآمد خود با یک دانشجو یا یک کارمند ساده، تصمیم‌ می‌گیرند که به راحتی از این مبلغ صرف‌نظر کنند.

اما این پایان‌ ماجرا نیست چرا که اعلام انصراف برخی از گروه‌ها و اصناف از دریافت یارانه درست نتیجه معکوس داشته و نوعی ضدتبلیغ به حساب می‌آید. چرا که درآمد این افراد بسیار بالاست و وقتی آنان اعلام می‌کنند که از دریافت یارانه مرحله دوم انصراف دادند به نحوی اعلام کرده‌اند که در مرحله نخست و در طول سه سال و نیم گذشته، هر ماه، یارانه دریافت کرده‌اند.

برای مثال وقتی مردم، اخباری همچون، انصراف مسئولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نمایندگان مجلس، وزرا، مسئولان ارشد و ستادی وزارت علوم و سازمان حج و زیارت و اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علمی پزشکی را می‌شنود، پوزخندی تلخ زده و اولین پرسشی که برایشان پیش می‌آید این است که مگر آن‌ها در این سه سال، یارانه دریافت می‌کردند؟ پس از اینکه چند ثانیه‌ای در فکر و بهت فرو می‌روند بلافاصله می‌گویند: وقتی این افراد با این سطح بالای درآمد، یارانه دریافت می‌کردند چرا من انصراف دهم؟! در آخرین روزهای سال گذشته، دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که ۷۵درصد از نمایندگان، یارانه دریافت می‌کنند. انتشار این خبر در رسانه‌ها و غرض‌ورزی رسانه‌های خارجی سبب شد تا اندکی آگاهی موجود در جامعه در خصوص هدفمندی و ضرورت اجرای آن، تحت تأثیر اخبار و تفاسیر این خبر، از دست رفته و نگرش‌ها نسبت به این مساله، منفی شود.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که در کلان‌شهری همچون تهران که درآمد مردم این شهر در مقایسه با ساکنان شهرهای کوچک، بیشتر است، مردم برای ثبت‌نام در برخی از مراکز در صفوف طولانی انتظار بودند. این در حالی است که براساس کدملی، ۱۰روز و در کل ۱۲روز برای ثبت‌نام فرصت وجود دارد و بار ازدحام نام‌نویسی مردم در۱۰روز اول توزیع شده است.

در همین خصوص، دکتر محمدباقر آرمان، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ابتکار، گفت: امیدوارم در پایان مرحله نام‌نویسی، حدود یک‌چهارم مردم از دریافت یارانه انصراف دهند تا دست دولت برای ارائه خدمات در حوزه سلامت، افزایش بودجه‌های عمرانی و حمایت از بخش مولد، باز باشد. با این ‌وجود برخی از اطلاعاتی که به من رسیده حاکی از آن است که برخی از مسئولان کشوری و لشگری نیز در این مرحله برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند. این کار بسیار ناپسندی است و تأثیر نامطلوبی بر افکارعمومی دارد.

وی در خصوص چرایی دریافت یارانه توسط نمایندگان مجلس و مسئولانی که درآمدهای بالا دارند در مرحله قبل هدفمندی، گفت: متأسفانه این مسئله یکی از اشتباهات دولت دهم مبنی بر تلقی نادرست از یارانه بود. دولت پیشین، یارانه نقدی را به طور یکسان میان همه اقشار و طبقات جامعه توزیع کرد و به تبع آن، این برداشت نادرست در میان مردم به وجود آمد که همه باید این مبلغ را دریافت کنند. دکتر آرمان افزود: عوارض تلقی نادرست دولت دهم و مردم از مفهوم یارانه و پرداخت یکسان آن میان همه مردم، کسری بودجه دولت، تبدیل دلارهای نفتی و ایجاد تورم بسیار بالا در جامعه بود.

وی در خصوص سناریوهای مطرح شده توسط وزیر کار درباره نحوه اجرای مرحله دوم یارانه‌ها گفت: براساس مصوبه مجلس، ۱۰۰هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از اجرای این قانون، باید به بخش تولید تعلق گیرد و باقی آن صرف بهبود وضع سلامت در جامعه، بیمه خدمات درمانی، افزایش بودجه‌های عمرانی، بهبود وضع حمل‌ونقل و کمک به اقشار آسیب‌پذیر شود بنابراین نمی‌توان برای درآمدها، سناریوی تازه‌ای نوشت.

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش خبرنگار ابتکار مبنی بر دلایل عدم افزایش یارانه‌ها از سال۸۹ تا کنون با وجود تورم هرساله گفت: تا زمانی که در کشور درآمد ایجاد نشود و تولید، اقتصادی و پویا نبوده و عرضه کالا وجود نداشته باشد، افزایش یارانه به معنای تورم خواهد بود.

 
 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو