کد خبر: 8146

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۶/۲۳ - ۱۰:۱۴

انتظارات اهالی فرهنگ و هنر؛

کلانشهرساری در آرزوی هُنرشهر/ از لاتنوری تا دانشنامه تبرستان

درحالی‌که بسیاری از مراکز استان‌ها دارای برج یا شهر هنر هستند، ساری تنها کلانشهری که از داشتن چنین مرکز فرهنگی و هنری محروم است.

تیتر ۳: چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر ساری در سومین نشست و میزگرد «گفت‌وگوی فرهنگی» به بررسی چالش‌ها و مسائل فراروی فرهنگ و هنر در ساری پرداختند.

«شناسایی راهکارهای اصلاح و بهبود وضعیت فرهنگی شهرستان ساری» مه‌ترین هدف برگزاری میزگرد گفتگوی فرهنگی است و توجه به مسائل فرهنگی، لزوم ایجاد برج هنر، تکمیل تالار مرکزی ساری، سطحی‌نگری صداوسیما، نبود ساختمان مستقل سینمای جوان استان و سیاست دوگانه در اکران فیلم‌ها ازجمله مباحت مطرح‌شده در این گفتمان بوده است.

مهدی رمضانی مدیر نشست‌های مستقل «گفت‌وگوی فرهنگی» در این میزگرد اظهار داشت: گفتمان فرهنگی جریانی در مرکز استان ایجاد کرد که اثرات آن در طول دو ماه گذشته همچنان احساس می‌شود که مهم‌ترین آن، تمرکز بیشتر بر روی مطالبات اهالی فرهنگ و هنر به‌خصوص در بحث تکمیل تالار مرکزی ساری است.

وی ضمن اشاره به «شناسایی راهکارهای اصلاح و بهبود وضعیت فرهنگی شهرستان ساری» به‌عنوان دستور ثابت این میزگرد گفت: به‌محض اینکه بحث فرهنگ به میان می‌آید بلافاصله انگشت‌ها به سمت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و بعضی مواقع، حوزه هنری نشانه می‌رود. درحالی‌که الی‌ماشاءالله دستگاه و نهاد بهره‌مند از بودجه فرهنگی در این شهرستان وجود دارد که تناسبی میان مأموریت‌هایشان و اعتبار فرهنگی آن‌ها وجود نداشته و روش‌های هزینه کرد این اعتبار نیز مبنای اصولی ندارد، برای مثال، هیچ پروژه فنی یا عمرانی را نمی‌توانید پیدا کنید که از طریق یک شرکت دارای مجوز و با نظارت دستگاه ذی‌ربط آن، به اجرا درنیاید. پس چگونه اجرای پروژه‌های فرهنگی در دستگاه‌ها و نهادها از چنین ضابطه و دقتی برخوردار نیست؟

مشکلات مالی مراکز فرهنگی ساری

مهدی رمضانی گفت: یک‌چهارم مراکز فرهنگی استان در بخش خصوصی، یعنی حدود ۱۷۰۰ مرکز، فقط در شهرستان ساری فعالیت دارند که بسیاری از آن‌ها با مشکلات مالی دست‌به‌گریبان هستند و اگر ضوابط اجرای پروژه‌های فنی و عمرانی، برای پروژه‌های فرهنگی نیز لحاظ شده و دستگاه‌ها، ملزم به اجرای پروژه‌های فرهنگی خود از طریق مراکز فرهنگی دارای مجوز شوند، چرخ اقتصادی این مراکز نیز به حرکت درآمده و این‌گونه، ضمن تأثیرگذاری در جریان اشتغال و رعایت اصول اقتصاد مقاومتی، سطح کیفی پروژه‌های فرهنگی اجراشده نیز به خاطر حضور افراد متخصص، بالاتر خواهد رفت و قطعاً جنابعالی به‌عنوان مدیر ارشد شهرستان، قدرت انجام این کار ماندگار و تاریخی رادارید.

محمدرضا ضمیر پور هنرمند پیشکسوت تئاتر و از بازنشستگان آموزش‌وپرورش ساری اظهار داشت: اگر فرهنگ ضعیفی داریم باید ریشه آن را در آموزش‌وپرورش جستجو کرد، چراکه دانش آموزان، معماران جامعه آینده هستند.

این هنرمند باسابقه به وضعیت صداوسیما نیز اشاره‌کرده و افزود: فعالیت صداوسیمای مازندران در حوزه فرهنگی صرفاً به نشان دادن شلیته و بعضی مسائل سطحی خلاصه‌شده است، درحالی‌که مردم ما سرشار از منابع اندیشه‌ای و فکری هستند که به‌کارگیری نمی‌شوند.

ضمیر پور، جامعه هنری را قشری جلوتر از زمان معرفی کرده و اذعان داشت: برگزاری این نشست‌ها را بسیار مفید دانسته و امیدوار به خروجی‌های خوب و تأثیرگذار از این جلسات هستم، به‌خصوص اینکه فعالیت درستی برای مسائل فرهنگی در این شهر وجود نداشته و حتی از یک‌خانه و پایگاه کوچک فرهنگی برای دورهم نشینی و دیدار گاه‌به‌گاه با یکدیگر و با مدیران محروم هستیم.

علیرضا سعیدی کیاسری از اهالی تئاتر و رسانه نیز به بحث نام‌گذاری معابر و خیابان‌ها در شهر اشاره‌کرده و تأکید کرد: در شهری که گردشگران بسیاری در آن حضور می‌یابند نمی‌توانید کوچه یا خیابانی را پیدا کنید که نامی مازندرانی بر آن گذاشته‌شده باشد و خواهش می‌کنم در شورای نام‌گذاری خیابان‌ها، به این موضوع اشاره شود.

وی همچنین از فعالیت منفعل صداوسیمای مازندران در زمان افتخارآفرینی ورزشکاران مازندرانی در ایام المپیک انتقاد کرده و خواستار توجه رسانه ملی به رویدادهای مهم استانی و بومی شد.

سینمای جوان مازندران ساختمان مناسب ندارد

آذر محمودی از هنرمندان عرصه فیلم و مدیر انجمن سینمای جوانان استان، با اشاره به محروم بودن این انجمن از یک ساختمان مستقل و مناسب، گفت: به هنر مسئولی در شهرستان مراجعه کردیم نتوانستیم راهی برای حل این مشکل بازکنیم. لازم است مدیریت ارشد شهرستان، فعالیت‌های خیرین را علاوه برساخت مدرسه و مسجد، به سمت ایجاد فضاهای فرهنگی هنری نیز هدایت کند، چراکه همه ما می‌دانیم اعتبارات فرهنگی دستگاه‌های متولی همچون ارشاد، اساساً کفاف ساخت یا خرید ساختمان را نمی‌دهد.

هومن حکیمی دیگر فعال فرهنگی استان نیز با اشاره‌ای کلی به وضعیت فرهنگ و هنر کشور، استان و شهرستان اظهار داشت: سیاست دوگانه‌ای که در اکران برخی فیلم‌ها وجود دارد آزاردهنده است که ممنوع بودن اکران فیلم «لانتوری» در تنها سینمای ساری و از آن‌سو، اکران این فیلم در سینما هنر و تجربه بابل، نمونه‌ای از این تناقض است، ضمن اینکه ساری به‌عنوان شهری که چهار سینما در آن فعال بود، الآن فقط یک سینما دارد که آن‌هم بسیاری از اوقات به اجرای کنسرت می‌پردازد و لازم است حوزه هنری در این خصوص پاسخ دهد.

حسین نورانی پژوهشگر حوزه فرهنگ و مدرس دانشگاه که نقدی کلی به وضعیت فرهنگی کشور، استان و شهرستان داشته و تأکید کرد: رابطه بین قدرت و فرهنگ را باید به‌دقت مطالعه کرد، چراکه قدرت همواره نگاه ابزاری به فرهنگ دارد و فرهنگ نیز در برابر این نگاه مقاومت می‌کند، چون معتقد است که قدرت، همیشه نیاز به‌نقد دارد.

فهیمه محمودی از شاعران برجسته استان اظهار داشت: همه ما می‌خواهیم فرهنگ این مرزوبوم ساخته شود و تمام این بحث‌ها، برای دستیابی به این هدف بزرگ است. برای همین، برگزاری این نشست‌ها را که تلنگری بر همه ما و مدیران شهرمان محسوب می‌شود، بسیار خوب می‌دانم.

در ادامه، اصغر نوذری از گرافیست‌های برجسته استان، گفت: در کار فرهنگ‌سازی بسیار ضعیف بوده و هستیم ومی توان بحث فرهنگ‌سازی را با مدیریت هدفمند بیلبردهای تبلیغاتی شهر، آغاز کرد و می‌توان حداقل چند بیلبرد را به مباحث فرهنگی اختصاص دهیم و مردم را به معضلات فرهنگی که با آن درگیر هستیم، حساس کنیم.

جمشید قلی نژاد پیشکسوت موسیقی استان، اظهار داشت: آموزشگاه‌ها، مؤسسات و بیشتر مراکز فرهنگی خصوصی دچار مشکلات مالی هستند و این در حالی است که بودجه‌های فرهنگی ادارات مختلف با در نظر گرفتن وظایفی که دارند، چندین برابر ارشاد و حوزه هنری است.

عالین نجاتی از فعالان رسانه‌ای استان نیز گفت: گفت: نقشه ادبی هنری ساری در دست تهیه است که به زندگی چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر این شهر می‌پردازد و در این راه به یاری همه مسئولان شهرستان نیاز داریم.

دانشنامه تبرستان در مرحله پایانی قرار دارد

وی همچنین بر لزوم ورود فرمانداری برای حل برخی اختلافات میان سازمان میراث فرهنگی و شهرداری ساری بر سر چند بنای تاریخی تأکید کرده و افزود: دانشنامه تبرستان نیز از سوی پژوهشگران برجسته استان و کشور در مراحل پایانی قرار دارد که فیش‌های خرید این اثر پژوهشی بزرگ در حال پیش‌فروش بوده و بسیار خوب است که دستگاه‌های اجرایی به این موضوع ورود پیدا کنند.

سینا دلشادی مدیر حوزه هنری مازندران، در مورد اکران نشدن فیلم «لانتوری» در ساری، گفت: معتقدم که باید اختلاف‌نظر میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری، بدون کشیده شدن موضوع به میان مردم و طرح در رسانه‌ها، حل‌وفصل شود.

دلشادی همچنین، ضمن اشاره به ساخت و آغاز به کار سینما شقایق نوشهر، افزود: سینما «ایران» ساری در قالب طرح احداث پردیس سینمایی بازسازی می شود و امور قانونی آن از چهار ماه قبل آغازشده و ظرف دو سال آینده، به‌عنوان مجموعه‌ای متشکل از سالن اکران فیلم، نگارخانه و بخش‌هایی دیگر با کارکردهای هنری، به بهره‌برداری خواهد رسید.

ساری نیازمند باغ هنر و شهر هنر است

مدیر حوزه هنری مازندران اظهار داشت: اگر امروز، اصفهان پروژه شهر هنر دارد، ایلام برج هنر، کرمانشاه و کرج تئاتر شهر و بسیاری از استان‌ها صاحب سرای هنر، باغ هنر و خانه هنر هستند، این به نگاه مسئولان عالی‌رتبه و نیز مطالعه هدفمند هنرمندان آن استان مربوط است و ساری این پتانسیل و زمینه را دارد که شهر هنر، سرای هنر، سالن تخصصی کنسرت و… داشته باشد.

نماینده عالی دولت در مرکز استان مازندران نیز، پرسشگری و مطالبه گری را امری لازم در پیشبرد امور دانست و افزود: یکی از نقاط قوت و حسن‌های این نشست، فضای پرسشگری و مطالبه گری آن است و اذعان می‌کنم که این جلسه برای من بسیار مهم و خوب بوده است.

احمد حسین زادگان یادآور شد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز، تغییرات بسیاری در نوع نگاه به مقوله فرهنگ به وجود آمده و طبیعتاً این تغییرات همچنان ادامه خواهد داشت، پس لازم است مردم به شکلی هدفمند به کمک این تغییرات بیایند.

حسین زادگان گفت: شاید برخی حوزه‌ها مانند صداوسیما اختیار قانونی نداشته باشیم، اما می‌توانیم منعکس‌کننده نظرات شما باشیم و کمک کنیم تا رسانه ملی به‌عنوان مهم‌ترین ابزار فرهنگی استان، کارکرد بهتری داشته باشد.

نماینده عالی دولت در مرکز استان، ضمن تشریح اقدامات انجام‌شده در جذب سرمایه‌گذار برای توسعه گردشگری و همچنین اقدامات فرهنگی همچون تابستان شاد در شهرستان ساری با هزینه‌ای بسیار ناچیز، مهم‌ترین راهکار توسعه همه‌جانبه در تمامی حوزه‌ها ازجمله حوزه فرهنگ را، ورود بخش خصوصی دانست.

فرماندار شهرستان ساری تأکید کرد: ممکن است بعضی مدیران دچار روزمرگی شوند و برخی حوزه‌ها نیز در مقاطعی، از اولویت بیفتند که این جلسات می‌تواند به‌عنوان یک آلارم، زنگ خطر و هشدار، مدیر را متوجه مسائلی کند که ممکن است متوجه آن نبوده باشد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو