کد خبر: 17541

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ - ۸:۰۷

کشف گونه‌ای جدید از ماهی کور در ایران توسط دانشگاه آزاد بابل + تصاویر

تیتر 3 » عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل گفت: در قالب یک تیم تحقیقاتی متشکل از پژوهشگران و ماهی‌شناس کشور موفق به کشف و ثبت‌ جهانی یک گونه ماهی کور جدید در ایران شدیم.

ماهی کور

به گزارش تیتر ۳ » صابر وطن‌دوست بعد از شهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در قالب یک تیم تحقیقاتی متشکل از پژوهشگران و ماهی‌شناس کشور موفق به توصیف و ثبت‌ جهانی یک گونه ماهی کور جدید در ایران شدیم.

وی تصریح کرد: این‌گونه ماهی که از خانواده کپور ماهیان است در یک غار واقع در منطقه تشان شهرستان بهبهان استان خوزستان مشاهده شد که اوایل تابستان امسال به صورت اتفاقی از سوی اهالی بومی منطقه کشف و وجود یک گونه ماهی کور در آن گزارش شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل افزود: با نمونه‌برداری از ماهیان موجود در غار و مطالعات ژنتیکی و ریخت‌شناسی توانستیم اثبات کنیم که ماهی موجود در این غار یک گونه جدید از ماهی کور بوده و به‌عنوان تنها غار ماهی حقیقی موجود در حوضه آبریز دجله است.

این مسؤول تصریح کرد: دیگر ماهیان کور موجود در این حوضه‌ آبریز در چشمه‌های آب زیرزمینی وجود دارند که معمولاً به هنگام سرریز آب از این چشمه‌ها مشاهده می‌شوند در صورتی که گونه جدید در یک غار حقیقی و در حوضچه‌های موجود در این غار زندگی می‌کند.

وطن‌دوست تصریح کرد: این تیم تحقیقاتی با همکاری سید حامد موسوی‌ثابت عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان، یاسر فاطمی پژوهشگر و کارشناس ارشد زیست‌شناسی دریا و سهیل ایگدری عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران پس از ثبت جهانی ژن این ماهی نام علمی این گونه را با توجه به خاستگاه این گونه «Garra tashanensis» که بر گرفته از نام منطقه تشان است، نامگذاری کرده است.

وی گفت: پیش از این در ایران سه گونه ماهی کور توصیف شده بود که هر سه گونه در یک چشمه آب زیر زمینی به نام غار آبی لِوِن در بخش پاپی استان لرستان زندگی می‌کنند و دو گونه از سه گونه ماهی کور موجود در غار آبی لِوِن از خانواده  کپورماهیان و یک گونه از خانواده سگ ماهیان جویباری است.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو