کد خبر: 20183

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۳:۳۱

استاندار مازندران:

کشاورزی استان نیاز به بودجه ملی دارد

استاندار مازندران با بیان اینکه اهمیت محصولات کشاورزی استان برای نظام مسجل است ، گفت : به همین دلیل اولویت بودجه کشور باید به تولید محصولات کشاورزی این استان باشد و درواقع نیاز به بودجه ملی دارد.

تیتر ۳: ربیع فلاح که روز یکشنبه در هفدهمین همایش ملی برنج در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی سایر سخن می گفت، افزود: امروز خودکفایی تولیدات محصولات کشاورزی در دنیا مورد توجه دولت ها قرار دارد و هر گونه چالش های تولید را بدون محدودیت حل و فصل می کنند.

 

وی تصریح کرد: پایداری نقش امنیت غذایی مازندران در کشور به ردیف بودجه ویژه کشاورزی نیاز دارد.

 

وی با بیان اینکه مازندران با تولید حدود یک میلیون تن برنج ۴۲درصد برنج کشور را تامین می کند، بیان داشت: کمبود آب کشاورزی در استانی که سالانه ۶میلیارد مترمکعب آب دارد و ۶۰ درصد این آب ها به دلیل نبود سد به صورت هرز به دریا می ریزد ،دیگر قابل قبول نیست.

 

بخش کشاورزی مازندران با تولید سالانه بیش از شش میلیون تن مهمترین حوزه رونق اقتصادی استان محسوب می شود.

 

فلاح تهدید کمبود آب در مازندران را جدی دانست و گفت: کشور باید برای مازندران در مقوله کشاورزی فایل بودجه ای جداگانه ای برای تامین آب ایجاد کند.

 

استاندار مازندران وجود طرح های سد سازی نیمه کاره و شبکه های پایین دست را بی معنی دانست و ادامه داد: مهار آب سطحی مازندران باید اولویت اول بودجه کشور باشد.

 

فلاح با بیان اینکه مازندران تامین کننده آب شرب تهران نیز است، خاطر نشان کرد: آب شرب استان مازندران نیز که ۹۰ درصد آن از چاههای زیر زمینی تامین می شود ،با چالش مواجه است.

 

استاندار مازندران بر لزوم ترویج کشاورزی تاکید کرد و گفت: هنوز فاصله کشاورزی فنی با تفکر سنتی کشاورزان زیاد است.

 

وی وجود شکاف تولید محصولات کشاورزی مازندران در کشاورزی مهندسی و سنتی را بالا دانست و تصریح کرد: ترویج باید بیشتر فعالیت کند.

 

وی با بیان اینکه مشوق های کشاورزی باید در تولید باشد و نه در واردات محصولات کشاورزی ، گفت: در سه سال گذشته با تدبیر دولت یازدهم علاوه بر ساماندهی بازار برنج ، بر زمان و مقدار مورد نیاز واردات این محصول استراتژیک بدرستی نظارت صورت گرفته است.

 

استاندار مازندران اضافه کرد: سیاست دولت یازدهم در واردات و توزیع برنج های خارجی جواب داده است.

 

هفدهمین همایش ملی برنج با حضور استادان دانشگاه کشاورزی ،مدیران و کارشناسان کشاورزی استان های برنج خیر کشور در محل دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری آغاز شده است.

 

در این همایش یکروزه موضوع های آب و محدودیت های کشت برنج، محیط زیست و توسعه پایدار ، مکانیزاسیون کشاورزی و بازرگانی و اقتصاد مقاومتی در قالب پانل مورد بررسی قرار گرفته است.

 

مازندران حدود ۲۳۰هزار هکتار زمین شالیزاری دارد که سالانه با تولید بیش از ۹۵۰ هزار تن برنج سفید ۴۲درصد برنج کشور ا تامین می کند.

 

استان مازندران با ظرفیت ۷۲نوع از تولیدات محصولات کشاورزی ،حدود ده و نیم درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را به خود اختصاص می دهد ،اما رفتار های غیر حرفه ای در زمینه های زیر ساختی، نهاده های کشاورزی ،فعالیت های فنی و مهندسی کشاورزی و بازارعرضه و تقاضا ،همچنان کشاورزی این خطه شمال ایران را مستعد بحران می کند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو