کد خبر: 2789

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۶ - ۱۳:۰۸

چه چیزهایی به کند شدن پیری کمک می کنند

  شرق پرس: تلومرها بخشی از مواد ژنتیکی درون سلول های ما هستند که سرنخ هایی از چگونگی افزایش سن و پیری را ...

 

شرق پرس: تلومرها بخشی از مواد ژنتیکی درون سلول های ما هستند که سرنخ هایی از چگونگی افزایش سن و پیری را در اختیار دانشمندان قرار داده اند. به گفته پژوهشگران ژنتیک، این سرپوش های ژنتیکی در انتهای کروموزوم ها از تضعیف رشته های DNA جلوگیری می کنند.

 

تلومرهای بلندتر با افزایش سن سلامت مرتبط بوده و تلومرهای کوتاه تر با پیری زودرس و بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی در ارتباط هستند.

این نشانگرهای ژنتیکی احتمالا می توانند کارهای بسیاری با تغذیه و مواد مغذی انجام دهند. هنگامی که رژیم غذایی ما با کمبود برخی مواد مغذی مواجه است، دچار استرس هستیم، و یا به استفاده از سیگار و مواد مخدر می پردازیم، با تلومرهای کوتاه تر مواجه می شویم. بر همین اساس و به گفته پژوهشگران، ممکن است پیری سریع تر را شاهد باشیم.

در شرایطی که علم همچنان پاسخ کاملی ارائه نکرده و در حال پیشرفت و مطالعه در این زمینه است، برخی از عادت ها می توانند بر افزایش طول تلومرها و پیشگیری از پیری زودرس و بیماری های مزمن تاثیرگذار باشند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:  

رژیم غذایی غنی از مواد غذایی گیاهی داشته باشید. “فیتوکمیکال” های موجود در سبزیجات، میوه، غلات کامل و حبوبات از تلومرها محافظت می کنند.

مواد مغذی حامی از “متیلاسیون” – فرآیندی شیمیایی که از سلامت ژن ها پشتیبانی می کند – مصرف کنید. ویتامین های B مانند فولات (در حبوبات و غلات یافت می شود) و ویتامین B-12 (در تخم مرغ، شیر، گوشت قرمز، ماهی و مرغ یافت می شود) مواد مغذی هستند که از این فرآیند در بدن پشتیبانی می کنند.

غذاهایی دارای آنتی اکسیدان مانند ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم مصرف کنید. این مواد مغذی از تلومرها در برابر “استرس اکسیداتیو” محافظت کرده و در میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و آجیل یافت می شوند.

ماهی مصرف کنید. غذاهای دریایی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند و از التهاب سلولی مرتبط با تلومرهای کوتاهتر جلوگیری می کنند.

ویتامین D کافی دریافت کنید. سطوح بالاتر ویتامین D احتمالا به واسطه اثر ضد التهابی با تلومرهای طولانی تر و سلامت تر مرتبط هستند.

روزانه به ویژه اگر از رژیم غذایی ایده آل برخوردار نیستید، مولتی ویتامین مصرف کنید.

در اوقات فراغت از نظر فیزیکی فعال باشید. ورزش می تواند آثار استرس را کاهش داده که ممکن است به کند شدن پیری سلول کمک کند.

زیست نیوز

 

/انتهای خبر

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو