کد خبر: 3818

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۳/۰۵ - ۴:۳۳

پترو پوروشنکو تاجر میلیاردر, رئیس جمهور اکراین شد

شرق پرس:  ایرنا به نقل از یورو نیوز نوشت: نتایج اولیه انتخابات اوکراین نشان دهنده آن است که پوروشنکو حدود 56 درصد آرا ...

 

پترو پوروشنکو تاجر میلیاردر اوکراینی موفق شد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه برگزار شد، با کسب اکثریت آرا در مرحله نخست به پیروزی برسد.

شرق پرس:  ایرنا به نقل از یورو نیوز نوشت: نتایج اولیه انتخابات اوکراین نشان دهنده آن است که پوروشنکو حدود ۵۶ درصد آرا را به دست آورده است.

براساس این گزارش، یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین اوکراین، تنها ۹/ ۱۲ درصد آرا را به دست آورده است.

پوروشنکو ۴۸ ساله که به عنوان «سلطان شکلات» شناخته می شود، ساعاتی پس از اعلام نتیجه انتخابات، ˈویتالی کلیچکو ˈ را به عنوان شهردار کی یف، پایتخت، برگزید.

وی در سخنانی گفت: هیچ رفراندومی را به رسمیت نمی شناسیم و تحت هیچ شرایطی اشغال کریمه و جداسازی آن از اوکراین نمی پذیریم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مهمترین انتخاب استراتژیک توسط مردم اوکراین صورت گرفته است. امروز همزمان با ۲۵ ماه می در نخستین دور از انتخابات مردم تصمیم و انتخاب نهایی خود را اعلام کردند و این انتخاب پیوستن به اتحادیه اروپا است.

پترو پوروشنکو قبل از انتخابات اعلام کرده بود، در صورت پیروزی، فرایند سیاست کنونی دولت را در نزدیکی به اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.

پترو پوروشنکو پیشتر با استناد به نظرسنجی های انتخاباتی از رای دهندگان درهنگام خروج آنها از حوزه های رای گیری، خود را حائز «اکثریت مطلق و آشکار» در دور اول دانسته واز تعهد خود درباره هدایت کشور به سوی اروپا خبر داده بود.

این اعلام پروشنکو، همزمان با بسته شدن مراکز و حوزه های راگیری و آغاز شمارش آرای انتخابات در شامگاه روز یکشنبه روی داد.

میلیاردر اوکراینی که رقیب یولیا تیموشنکو معروف به بانوی انقلاب نارنجی به شمار می رود، گفت: همه نظر سنجی ها نشان می دهند که انتخابات در یک دور تمام شد و من رییس جمهور جدید دولت هستم.

پوروشنکو که یکی از ثروتمندترین مردان اوکراین است خواستار پایان یافتن حضور افراد مسلح غیرمجاز در شهرها و روستاهای کشور شده است.

گفته می شود که نیروهای جدایی طلب هوادار روسیه در شهرهای دونتسک و لوگانسک در بسیاری از مناطق مانع رای دادن شهروندان شدند.

در این دوشهر تنها چند مرکز رای توانستند به فعالیت های خود ادامه دهند.

گرچه در شهر دونتسک هزاران نفر علیه انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات کردند، اما در مجموع شرکت مردم اوکراین در این انتخابات به صورت غیرمنتظره ای بالا بود.

مقامات رسمی اوکراین اعلام کردند که تا ساعت سه بعدازظهر روز یکشنبه (۴ خرداد / ۲۵ می) بیش از ۴۰ درصد از واجدان شرایط رای خود را به صندوق ها ریخته بودند. انتخابات تا ساعت هشت شب روز یکشنبه ادامه داشت.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۰ میلادی در مجموع ۶۶ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده بودند.

انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین با حضور یکهزار و ۲۰۰ ناظر بین المللی انجام شد. نتایج نهایی و قطعی انتخابات قرار است روز دوشنبه ( ۵ خرداد / ۲۶ می) اعلام شود.

اوکراین از زمان فرار ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین به روسیه در ماه فوریه سال جاری تا کنون رئیس جمهوری نداشت.

در همین حال ، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین را به دولت (موقت) و مردم این کشور تبریک گفت و از آمادگی کشورش برای همکاری با رئیس جمهور آینده اوکراین خبر داد.

باراک اوباما در بیانیه ای که در روز یکشنبه در پایگاه اینترنتی کاخ سفید منتشر شد، درخصوص انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین به اظهار نظر پرداخته و گفت: من به نمایندگی از طرف همه مردم آمریکا، به مردم اوکراین که توانستند از طریق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در این روز، صدای خود را به گوش همگان برسانند، تبریک می گویم.

اوباما در این بیانیه گفت: ایالات متحده آمریکا از همکاری با رئیس جمهور آینده ی اوکراین و همچنین پارلمان این کشور به شرطی که به نحوی دموکراتیک انتخاب شده باشد، استقبال می کند تا به این طریق از تلاشهای صورت گرفته در اوکراین جهت اجرای اصلاحات سیاسی و اقتصادی مهم این کشور حمایت نماید.

وی افزود: ما همچنین به حمایت خویش از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین ادامه داده، اقدام اشغالگرانه ی روسیه و کوشش آن برای الحاق منطقه کریمه را محکوم و رد نموده و همچنان بر تعهد خود برای همکاری با اوکراین و دیگر شرکای خود به منظور یافتن راه حلی صلح طلبانه برای درگیری (در اوکراین) ادامه خواهیم داد.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو