کد خبر: 29179

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۰۷ - ۱۷:۴۸

پاسخ عجیب محمد جواد لاریجانی به نامه وزیر ارشاد درباره «ربنای شجریان»

به گزارش تیتر 3 »  در پی نامه سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صداوسیما برای پخش ربنای محمدرضا شجریان در ایام ماه ...
به گزارش تیتر ۳ »  در پی نامه سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صداوسیما برای پخش ربنای محمدرضا شجریان در ایام ماه رمضان، محمدجواد لاریجانی عضو شورای نظارت بر صداوسیما طی نامه‌ای به وی پاسخ داده است.

متن کامل این نامه به این شرح است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر سیدرضا صالحی امیری-دام عزه

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

سلام علکیم و رحمهالله و برکاته؛

در مورد نامه منتسب به جناب‌عالی خطاب به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی دائر بر ضرورت پخش تلاوت منتخبی از آیات چند سوره از کلام‌الله مجید با صدای هنرمند معروف آقای شجریان ضروری دانستم که نکته مهمی را خدمتتان عرض کنم.

از آنجا که موضوع دفاع از ایشان یک مناقشه سیاسی شده است، لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است. لذا خواهشمند است که سایر قطعات آوازی آن هنرمند را مطرح فرمائید که اتفاقا دارای ساختار موسیقیایی مهمتری هم هستند. حتما می‌دانید که تحت‌الشعاع قرار گرفتن توجه به آیات باهرات نسبت به مقارنات آنقدر مهم بوده که برخی از فقهای بزرگ تلاوت ملحون را مورد شبهه قرار داده‌اند.

البته این حساسیت در میان موسیقی‌دانان بزرگ و حرفه‌ای هم مطرح است و آنان غالبا ابا دارند که قطعات مهم ترکیبی آنان همراه با آواز پخش شود، زیرا معتقدند توجه به الحان و معانی(و گاه حرکات متناظر بدنی) توجه به رموز و ظرافت‌های نهفته در تناسب‌های ایقاعی را که جوهر اصلی هنر موسیقی است تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

با تشکر

العبد الفانی

محمدجواد لاریجانی

عضو شورای نظارت صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران


 

در پاسخ نامه، آقای محمد جواد لاریجانی بحث عجیبی مطرح کرد ! او گفت : “در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است”.

این پاسخ بسیار عجیب است چرا که اولا چرا سالیان پیش از این ربنای دلنشین در صدا و سیما و در تمامی شبکه ها استفاده می شد؟!!؟ دوم اینکه چرا صداهای مشابه در سالهای قبل و امسال تقریبا با همان صوت و نوا، پخش می شود؟؟ و سوم اینکه با این استدلال غیرمنطقی پس باید خیلی از اصوات به یاد ماندنی مانند صوت زیبای اذان موذن زاده هم از صدا و سیما پخش نشود !!

صدا و سیما یک بار دیگر نشان داد که با مردم و علاقه مردم فاصله زیادی دارد و نتوانست از این فرصت بهینه استفاده کند.

 

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو