کد خبر: 3298

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۲۰ - ۴:۴۸

وزیر خارجه فرانسه؛ ایران می تواند غنی سازی داشته باشد اما بصورت محدود

  به گزارش شرق پرس؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران فابیوس در مورد موضع فرانسه در مذاکرات پاسخ داد: "امیدواریم بتوانیم راه حلی ...

 

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، درباره مسائل مختلف بین‌المللی از جمله مذاکرات هسته‌ای ایران، بحران اوکراین و مسائل سوریه اظهار نظر کرده است.

 
به گزارش شرق پرس؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران فابیوس در مورد موضع فرانسه در مذاکرات پاسخ داد: “امیدواریم بتوانیم راه حلی پیدا کنیم. هر کسی از وضعیتی که در آن تهدید هسته‌ای وجود ندارد خوشحال می‌شود. اما موضع ما بسیار ساده است: انرژی هسته‌ای غیرنظامی بله، بمب اتمی نه. این خیلی روشن است. در آن زمان در مذاکرات، موضع من این بود که ما توافق هسته‌ای مستحکمی می‌خواهیم. در مرحله اول، این توافق چندان محکم نبود. بنابراین ما بحث کردیم و به موضعی مشترک رسیدیم. ایرانی‌ها اول مخالفت کردند، اما ده روز بعد برگشتند و گفتند موردی ندارد.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال بعدی روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست که پرسیده بود “پس در واقع شما توافق موقت را محکم‌تر کردید؟”، اینطور جواب داد: “باید بگویم که نتیجه نهایی از نتیجه اول بهتر بود.”
 
فابیوس گفت: “اکنون این مطلب را هم  باید  بگویم که تنش‌های ما با روسیه بر سر بحران اوکراین هیچ تأثیری بر مذاکرات هسته‌ای نداشته‌اند.»
 
فابیوس همچنین درباره پافشاری ایرانی ا بر حق غنی‌سازی در توافق ژنو گفت: “در مرحله اول توافق ما استفاده از این عبارت را  نپذیرفتیم. ایران می‌تواند تا حدی غنی‌سازی داشته باشد اما به شرطی که در حدی محدود باشد و از آن برای اهداف نظامی استفاده نکند.
 
وی تأکید کرد اگر بتوانیم با ایران در موعد مقرر به توافق برسیم، عالی خواهد بود.
 
 
/انتهای خبر
 
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو