کد خبر: 6785

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ - ۹:۰۳

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران مطرح کرد

وجود برنج تایلندی و مرکبات مصری در بازار مازندران

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران گفت: تولیدات مرکبات و لبنیات استان از بهترین‌های جهان بوده، ولی این سؤال است چرا برنج تایلندی و یا مرکبات مصری در بازار مازندران وجود دارد.

برنج

تیتر ۳: علی پیر فلک در جلسه کمیسیون هماهنگی و نظارت بر قاچاق استان که در محل اداره‌کل گمرکات مازندران برگزار شد، با اشاره به شعار سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، اظهار کرد: برای آنکه بخواهیم به اهداف عالیه مانند توسعه بنگاه‌های تولیدی، حمایت تولید داخل و اشتغال و… برسیم باید بسترها ایجاد شود و برای ایجاد بستر باید موانع را برداریم.

وی با بیان اینکه قاچاق پدیده شوم در رسیدن به اهداف اقتصادی است، افزود: اقتصاد مقاومتی باید درون‌زا و اتکا به منابع خود در حوزه‌های مختلف باشد و ضمن اینکه باید نگاهی به آن سوی مرزها برای صادرات کالاهای تولیدی داشته باشیم.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران خاطرنشان کرد: پدیده قاچاق کالا بسیار آسیب‌رسان است و تولیدات داخلی را به شدت تضعیف می‌کند و اگر کالاهای قاچاق در جامعه زیاد باشد تولیدات داخلی روی دست تولیدکنندگان می‌ماند و واحد تولیدی مجبور به کاهش تولید می‌شود و کاهش تولید نیز منجر به کاهش نیروی کار فعال خواهد شد.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران جدید از انجام فعالیت‌ها در حوزه تولید داخلی منصرف ‌شوند و فرصت‌های جدید اشتغال برای افراد جامعه از بین می‌رود، تصریح کرد: یکی از آسیب‌های مهم پدیده شوم قاچاق، کاهش درآمدهای دولت است و قاچاقچیان برای رسیدن به اهداف شوم خود، قانون را دور می‌زنند و کالاها را وارد کشور می‌کنند و بنابراین مبارزه با قاچاق کالا بسیار اهمیت دارد.

* قاچاق کالا سبب ایجاد اختلال در برنامه‌های تنظیم بازار دولت‌هاست

پیرفلک پدیده شوم قاچاق کالا را سبب ایجاد اختلال در برنامه‌های تنظیم بازار دولت‌ها دانست و گفت: در این حالت کالاهای زیادی که مورد هدف و نیاز کشور نیست وارد کشور می‌شود و یا صادراتی انجام می‌گیرد که مورد هدف دولت نیست.

وی تهاجم فرهنگی و تغییر نگرش مردم به کالاهای داخلی را از دیگر آسیب‌های پدیده قاچاق بر شمرد و موجب پایین جلوه دادن کیفیت تولیدات داخلی عنوان کرد و افزود: کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته در یک شب به این توسعه و پیشرفت نرسیدند و بلکه مسیرها را به مرور طی کردند.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران بر ضرورت کار فرهنگی در بحث مبارزه با قاچاق کالا تأکید کرد و گفت: مردم بدانند که خرید کالای قاچاق برای کشور و خودشان بسیار آسیب‌زا است زیرا فرصت‌های ایجاد اشتغال را می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه مازندران استانی دارای کشاورزی و دامپروری بسیار با کیفیتی است و حتی محصولات آن بعضاً از نوع خارجی آن با کیفیت‌تر است، تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت تولیدات مرکبات و لبنیات مازندران از بهترین‌های جهان است ولی این سؤال است چرا در مازندرانی که بهترین برنج و مرکبات را دارد برنج تایلندی و یا مرکبات چینی و مصری در بازار مازندران وجود دارد.

پیرفلک با بیان اینکه باید کار مبارزه با قاچاق کالا را باید بسیار جدی بگیریم و بدانیم که کار سختی است و با افراد عادی روبه رو نیستیم، اظهار کرد: بحث فرهنگ‌سازی در حوزه مصرف کالاهای داخلی مورد توجه قرار گیرد و مبارزه با قاچاق کالا همت مضاعف و جمعی تمام دستگاه‌های اداری و دولتی را می‌طلبد.

* مواد نیروزا و گوشی تلفن همراه عمده کالاهای قاچاق در مازندران

وی با اشاره به اینکه رویکرد نخست ما پیشگیری در زمینه قاچاق کالا است و برخورد در مرحله بعدی قرار دارد، تصریح کرد: در مبارزه با قاچاق کالا باید قانون را مبنا قرار دهیم و از رفتارهای سلیقه‌ای پرهیز کنیم.

دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران با بیان اینکه سیاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا در زمینه حق‌الکشف این است که به سازمان‌ها در تقویت امر مبارزه با قاچاق کالا تعلق می‌گیرد، افزود: در مازندران بحث پاداش آنی در حوزه کشف قاچاق کالا را فعال کردیم و حتی در این زمینه پرداختی هم به شهرستان‌ها داشتیم.

وی با اشاره به اینکه گمرکات مازندران در مسیر پیشرفت و مدرنیته شدن قرار دارند و باید ضعف‌ها را برطرف کرد، خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ عزم دولت برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بسیار جدی است و این موضوع در مازندران به دلیل اینکه کالاهای قاچاق به صورت خرده و ریز در بازار توزیع می‌شود، کار مبارزه را سخت کرده است.

پیرفلک عمده کالاهای قاچاق در مازندران را شامل مواد نیروزا، گوشی تلفن همراه، البسه، پوشاک، داروهای غیرمجاز، لوازم خانگی و مواد غذایی اعلام کرد و گفت: در پنج ماهه امسال میزان توقف و کشف و ضبط کالاهای قاچاق چهار برابر مدت مشابه سال قبل بوده است و در سال گذشته نیز نسبت به سال ۹۳ تا ۲۵ درصد افزایش عملکرد در بحث مبارزه با قاچاق کالا داشتیم که تلاش داریم این رقم را به چند برابر افزایش دهیم.

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو