کد خبر: 4113

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۳/۱۵ - ۱۵:۴۲

هپاتیت و زخم معده ارمغان استفاده گروهی از قلیان

  شرق پرس:  محمدجواد صفرزاده گفت: خطر سکته قلبی در افراد سیگاری 5 برابر غیرسیگاری‎هاست.   وی در گفتگو با ایسنا، بیان کرد: ...

 

 

مهندس صفرزاده گفت: استفاده دسته جمعی از قلیان منجر به بروز بیماری‎هایی هپاتیت، سل، تبخال و زخم معده می‎شود.

 

 

شرق پرس:  محمدجواد صفرزاده گفت: خطر سکته قلبی در افراد سیگاری ۵ برابر غیرسیگاری‎هاست.
 

وی در گفتگو با ایسنا، بیان کرد: شعار امسال WHO در خصوص مبارزه با دخانیات، افزایش مالیات بر دخانیات جهت کاهش مرگ و بیماری است.
 
وی با بیان اینکه بیش از ۴۰۰۰ ماده سمی در محصولاتی نظیر سیگار وجود دارد، اظهار کرد: برخی افراد به لحاظ ژنتیکی گرایش به استعمال دخانیات دارند اما تعدادشان محدود است.
 
مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: متأسفانه در ایران سالانه ۵۰ هزار مرگ زودرس ثبت می‎شود که به نقش مصرف دخانیات در بروز سکته، سرطان و بیماری‎های ریوی مرگ‎زا اشاره دارد.
 
مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی افزود: ۵۰ درصد سیگاری‎ها هنگامی که پا به سن ۷۰ سالگی می‎گذارند برای ۸۰ ساله شدن آنها هشت درصد امید به زندگی تخمین زده شده و این در حالیست که این میزان در غیرسیگاری‎ها ۳۰ درصد امید به زندگی در ۹۰ سالگی تخمین زده شده است.
 
وی ادامه داد: چهار نوع ماده شیمیایی و سمی در سیگار وجود دارد که هفت ماده از آن اثرات سوء شدید و بیشتری بر روی دستگاه‎های مختلف بدن دارد.
 
وی نیکوتین، مونوکسید کربن، آرسنیک، اسید سیانیدیک، سرب و پولونیوم، آمونیاک و… را از جمله مواد سمی خطرناک دانست که روی دستگاه‎های مختلف بدن تأثیر می‎گذارد و اظهار کرد: سرب و پولونیوم سرطان‎زا هستند که در ریه فرد متمرکز و وارد خون شده و سایر بدن را تحت تأثیر قرار می‎دهد؛ همچنین تشعشعات رادیواکتیو نیز بر ریه‎ها، چشم، خون و پوست عوارض جبران‎ناپذیری می‎گذارد.
 
وی با اشاره به اینکه خاصیت سرطان‎زایی سیگار ناشی از هیدروکربن‏‎هایی است که در سیگار وجود دارد، اضافه کرد: خطر سکته قلبی در افراد سیگاری پنج برابر غیرسیگاری‎هاست.
 
مدیرگروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه قلب یک فرد سیگاری طی یک روز ۱۰ هزار بار بیشتر از غیرسیگاری‎ها می‎زند، اذعان کرد: ۶۰۰ هزار نفر در سال در کشورهای توسعه یافته براثر بیماری‎های قلبی عروقی از بین می‎روند.
 
وی تصریح کرد: افزایش فشار خون، قند خون، چربی، بیماری‎های قلبی و عروقی و… از اثرات استعمال مواد دخانی به ویژه سیگار است.
 
صفرزاده در ادامه با اشاره به گرایش جوانان به استعمال قلیان گفت: بوی خوش قلیان ناشی از اسانس‎های شیمیایی مضر است و عدم ایجاد سوزش و سرفه حین استعمال ناشی از وجود مواد بی‎حس کننده‎ای مانند اتر بوده که در توتون قلیان وجود دارد.
 
وی گفت: استفاده دسته جمعی از قلیان منجر به بروز بیماری‎هایی هپاتیت، سل، تبخال و زخم معده می‎شود.

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو