کد خبر: 13482

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ - ۷:۴۴

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران:

هزینه تولید از چالش های مهم بخش کشاورزی است

تیتر 3 » رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: هزینه تولید از چالش های مهم کشاورزی است که باید با مکانیزه کردن کاشت و برداشت محصولات کشاورزی از این هزینه ها بکاهیم

کشت مکانیزه گندم در مازندران

به گزارش تیتر ۳ » دلاور حیدرپور عصر دوشنبه در مراسم توسعه کشت مکانیزه گندم مازندران در روستای حسین آباد بهشهر افزود: افزایش هزینه های تولید بعنوان یکی از مشکلات مهم در بخش کشاورزی به شمار می رود و توجه دولت در سالهای اخیر برای کاهش هزینه های وارد شده به بخش کشاورزی و تولید است.

وی افزود: برای وارد شدن به بازار هدف و صادر کردن محصولات به خارج از مرزهای داخلی، هزینه تولید را کاهش داده و برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی تلاش کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اختصاص  ۳ هزار میلیارد تومان برای مکانیزه کردن بخش کشاورزی در کل کشور در دولت تدبیر و امید، ادامه داد: از این مبلغ اعلام شده، مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان اعتبارات به مکانیزه کردن کشاورزی مازندارن اختصاص یافت.

دلاور حیدرپور گفت: مکانیزاسیون کردن و استفاده از ماشین آلات کشاورزی در تولید از اقدامات اساسی دولت است که در دست اقدام است و به همین منظور در سه ساله دولت تدبیر و امید در استان مازندران بیش از ۵ هزار دستگاه انواع ماشین آلات کشاورزی اختصاص یافته است.

وی اظهار کرد: در پرداخت تسهیلات برای ماشین آلات کشاورزی هیچ محدودیت و مانعی وجود ندارد و همه کشاورزان متقاضی دریافت ماشین آلات می توانند از تسهیلات با بهره ۱۵ درصد پنج ساله برخوردار شوند که تبدیل شالیکوبی سنتی به مدرن هم شامل این تسهیلات است.

این مسئول با بیان اینکه استفاده از ماشین آلات در زراعت و کشت پاییزه مازندران نسبت به استانهای دیگر کمتر است، ادامه داد: با تمهیدات اندیشیده شده مقرر شد ماشین الات مورد نیاز برای این بخش در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا معضلات گذشته جبران شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین با اشاره به مکانیزه شدن کلزای مازندران گفت: در این بخش در سال جاری ۱۵ هزار هکتار از اراضی مازندران به کشت کلزا اختصاص یافت که سه برابر سال گذشته است و ۵۰ دستگاه بذرکار با ۵۰ درصد کمک بلاعوض دولتی خریداری و در اختیار کشاورزان قرار داده شد.

حیدرپور، با بیان اینکه کشت پاییزه گندم هم بصورت مکانیزه از امروز در مازندران اجرایی شد، افزود: با توجه به اختصاص حدود ۶۰ هزار هکتار اراضی به کشت گندم پاییزه در استان مازندران، در سال جاری پیش بینی می شود که ۴۰ درصد این اراضی به زیر کشت مکانیزه گندم رفته و شاهد تولید گندم با کیفیت بهتری باشیم.

وی گفت: ۸۵ درصد برداشت برنج مازندران مکانیزه است اما در کشت مکانیزه گندم، در سطح پایین هستیم که انتظار است کشاورزان با روز اوردن به کشت مکانیزه ۸۰ درصد زراعت پاییزه را هم با دستگاه و استفاده از تکنولوژی روز اجرایی کنند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو