کد خبر: 3175

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۱۶ - ۱۵:۲۳

هاشمی رفسنجانی: وظیفه ما مدیریت عقلانی جامعه است/ نباید به عقاید افراد وارد شویم

  شرق پرس: ايشان با بيان اينكه به لحاظ وجود ميليون‌ها تحصيل‌كرده در كشور، داراي يك جامعه فرهيخته هستيم، اظهار داشت: جامعه بايد ...

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی در نشست صمیمانه فرهیختگان، نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر که در تالار همایش سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد، تأکید کرد: مهم‌ترین کار در کشور، عقلانی کردن مدیریت جامعه و در نظرگرفتن عقل در تمامی امور است.

 
 
شرق پرس: ایشان با بیان اینکه به لحاظ وجود میلیون‌ها تحصیل‌کرده در کشور، دارای یک جامعه فرهیخته هستیم، اظهار داشت: جامعه باید عقلانی شود و خود را از سنت‌های تحمیل شده رها سازد، البته نباید سنت‌ها را فراموش کنیم، بلکه باید شرایط زمانی و مکانی را که از دستورات نظام اسلامی است، در نظر بگیریم.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: در اسناد معتبر که مورد قبول همگان است، وجود دو پیغمبر در ظاهر و باطن به اثبات رسیده است که پیغمبر ظاهر، انبیا و پیغمبر باطن، عقل در وجود انسان هستند.
 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به کتابی با عنوان “آزاد اندیشی دینی” از آثار خویش اشاره کرد که در آن به دو نوع آزاد اندیشی مطلق و دیگری آزاد اندیشی بر مبنای معارف و فهم اسلام پرداخت و گفت: روایتی از توصیه¬های امام کاظم(ع) به هشام بن حکم در کتاب تحفه العقول است که ۹۵ درصد احکام عقلی و ۵ درصد آنها نقلی است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه همه رذایل اخلاقی در جهل و همه مکارم اخلاقی در عقل است، بیان کرد: اگر بتوانیم مکارم اخلاقی را در جامعه شکل دهیم، آن جامعه موعود الهی و مدینه فاضله است.
 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: اگر بناست فرمایش مقام معظم رهبری برای نامگذاری سال تحقق پیدا کند، باید مؤلفه‌های فرهنگ اسلامی نظیر صداقت، امانت، شجاعت، وفای به عهد و راستی گفتار در جامعه گسترش یابد و با اخلاقیات اسلامی جامعه را بسازیم.
 
ایشان خاطر نشان کرد: تجسس از بدترین رویه‌های زندگی است و ما حق نداریم در اسرار، عقاید و زندگی مردم تجسس کنیم و به اسم امنیت بزرگترین گناه را مرتکب شویم. 
 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود به نحوه چگونگی ساخت کتابخانه ملی اشاره کرد و افزود: این کتابخانه در ابتدا به صورت انباری بود که با وضع قانونی در مجلس شورای اسلامی، اوضاع آن بهتر شد و طرحی به عنوان  میدان فرهنگ شامل یک کتابخانه، دو فرهنگستان و یک مرکز اسناد ملی برای آن ارائه کردیم تا اینجا را به سند واقعی تمدن ایرانی تبدیل کنیم.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مسؤولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: یک وظیفه بسیار مهم شما این است که تعداد اسناد را بیشتر و آنها را به مردم معرفی کنید، چرا که ایران یک کشور تازه به دوران رسیده نیست، بلکه دارای هزاران سال سابقه‌ی تمدن و فرهنگ است.
 
به گزارش آفتاب، در آغاز این مراسم دکتر سید رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به ارائه گزارشی از نحوه فعالیتهای این سازمان پرداخت و دکتر تقی آزاد برمکی استاد برجسته دانشگاه تهران درباره جامعه شناسی و زندگی اجتماعی، دکتر ناصر مهدوی استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره مثنوی و عرفان و همچنین حجت الاسلام دعائی نماینده ولی فقیه و مدیر مسوول روزنامه اطلاعات و حجت‌الاسلام یونسی دستیار ارشد رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی سخنرانی کردند و سپس محسن هاشمی به مناسبت رونمایی از دو کتاب جدید، گزارشی از چرایی و چگونگی تأسیس دفتر نشر معارف انقلاب ارائه کرد.
 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو