کد خبر: 2004

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۱/۱۴ - ۱۵:۰۲

نگرانی آمریکا از انتصاب سفیر جدید ایران در سازمان ملل

 شرق پرس: به گزارش دویجله وله، ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آمریکا "نگرانی عمیق" خود را درباره معرفی حمید ابوطالبی ...

 

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، ایالات متحده نسبت به انتصاب حمید ابوطالبی به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد عمیقا نگران است و این موضوع را با دولت ایران در میان گذاشته است.

 شرق پرس: به گزارش دویجله وله، ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آمریکا “نگرانی عمیق” خود را درباره معرفی حمید ابوطالبی به عنوان سفیر دائم ایران در سازمان ملل متحد به این کشور اعلام کرده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به این موضوع که آیا آمریکا برای ابوطالبی ویزا صادر خواهد کرد یا نه به خبرنگاران گفت: «از نظر ما معرفی این شخص دردسرآفرین خواهد بود. ما در حال بررسی این پرونده هستیم و درباره احتمال معرفی وی نگرانی عمیق خود را به دولت ایران منتقل کرده‌ایم.»

ماری هرف در عین حال درباره وظایف آمریکا در صدور ویزا برای نمایندگان کشور‌ها در سازمان ملل متحد تصریح کرد: «طبق توافقی که ما به عنوان میزبان سازمان ملل با این سازمان داریم، موظفیم جز در مواردی محدود برای نمایندگان معرفی شده توسط دولت‌های عضو سازمان ملل ویزا صادر کنیم.»

اعتراض مقام‌های آمریکایی به انتصاب ابوطالبی

واکنش‌های منفی به انتصاب حمید ابوطالبی به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل از سوی حسن روحانی و احتمال اعطای ویزا به وی طی روزهای گذشته در آمریکا شدت گرفته است.

برخی از سناتورهای آمریکایی و همچنین کارمندان پیشین سفارت آمریکا در تهران تاکنون به این موضوع اعتراض داشته‌اند.

برخی رسانه‌ها از ابوطالبی به عنوان عضو گروهی از دانشجویان ایرانی نام برده‌اند که در حمله به سفارت آمریکا در تهران در ۱۳ آبان ماه سال ۱۳۵۸ نقش داشته و اقدام به گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی کرده‌اند.

ابوطالبی تاکنون این اتهامات را رد کرده و اظهار داشته که در جریان حمله به سفارت آمریکا تنها مدتی پس از وقوع گروگان گیری به عنوان مترجم گروگان گیران فعالیت داشته است.

روز چهارشنبه سناتور لیندزی گرام، یکی از نمایندگان پرنفوذ جمهوری خواه طی بیانیه‌ای مخالفت خود را با حضور حمید ابوطالبی در آمریکا اعلام کرد. وی انتصاب ابوطالبی را “اهانت به مردم آمریکا” دانست.

علاوه بر رابرت منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که مخالفت خود را با صدور ویزا برای نماینده ایران در سازمان ملل اعلام کرده، جان مک کین، دیگر سناتور ارشد آمریکایی نیز درباره این انتصاب گفته است، آمریکا حتی اگر مجبور به تغییر قوانین خود شود، باید از ورود به گفته وی کسی که دست به رفتار مجرمانه گروگان گیری زده است به ایالات متحده جلوگیری کند.

پیش‌تر خبرگزاری رویترز در گزارشی نظرات برخی از دیپلمات‌های سابق آمریکا را درباره سمتی که از سوی ایران به ابوطالبی داده شده، منعکس کرده بود.

در این گزارش از قول باری روزن، یکی از دیپلمات‌های سابق آمریکا، آلن مدیسون، سخنگوی دیپلمات‌های سابق آمریکایی و تام لنکفورد، وکیل گروگان‌های پیشین نقل شده است که این افراد به شدت به حضور حمید ابوطالبی در آمریکا اعتراض دارند و از دولت آمریکا می‌خواهند چنین مجوزی را صادر نکند./عصرایران

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو