کد خبر: 1396

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۸ - ۵:۵۵

نکاتی در رابطه با ماهی قرمز

به گزارش شرق پرس، محمد خالقیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ماهی قرمز که آن را ماهی طلایی نیز می گویند از ...

 

رئیس اداره نظارت دامپزشکی جنوب کرمان گفت: نگهداری غیر صحیح از ماهی های قرمز موجب سرایت بیماریهای پوستی می شود.

به گزارش شرق پرس، محمد خالقیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ماهی قرمز که آن را ماهی طلایی نیز می گویند از کپور ماهیان می باشد اظهارداشت: ماهی قرمز، ماهی آبهای سرد است و قادر است در اکواریوم بدون گرمایش یا در یک استخر ماهی در فضای باز به حیات خود ادامه دهد ماهی قرمز حتی قادر است برای مدت کوتاهی در یک استخر پوشیده از یخ نیز زنده بماند.

وی افزود: مردم ماهی قرمز را از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداری و دامپزشکی تهیه نمایید، و هنگام خرید دقت کرد که ماهی دارای ظاهر مناسب باشد و شنای آن غیرطبیعی نباشد.

رئیس اداره نظارت اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان با اشاره به بیان علائم ماهی قرمز سالم تصریح کرد: ازخرید ماهیانی باعلایم باله های تاخورده و ساییده، وجود لکه های پنبه مانند و زخم در سطح بدن، بی قراری ومالیدن مداوم بدن به اطراف، پولکهای ریخته یا بیرنگ و چشمهای بیرون زده خودداری نمایید.

وی تصریح کرد: شستشوی کامل دستها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهی، جلوگیری ازدست زدن کودکان به ماهیان وعدم دست زدن به چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم ضروری است.

خالقیان با اشاره به دمای مورد نیاز و مقدارآب ماهی خاطرنشان کرد: مقدار آب مورد نیاز هر قطعه ماهی کوچک حداقل یک لیتر و دمای مناسب برای این ماهی بین ۱۰تا۲۵ درجه سانتیگراد میباشد بطوری که در دمای بالاتر از ۲۵ درجه آسیب پذیر بوده و تغییرات ناگهانی دما باعث مرگ آن می شود.

وی با اشاره به اهمیت شستشو و ضدعفونی محل نگهداری ماهی گفت: استفاده از نمک طعام ۳۰ گرم در لیتربه مدت ده دقیقه، آب مورد استفاده برای این منظور باید بهداشتی بوده و درمورد آبهای شرب شبکه آبرسانی شهری باید جهت خروج کلر قبل از مصرف حداقل به مدت ۴۸ ساعت در ظروفی دهان گشاد نگهداری و ذخیره شود و بهتراست هفته ایی ۲ مرتبه و فقط نیمی ازآب ظرف ماهی تعویض شود.

وی افزود: بهتر است از غذای آماده به تعداد دفعات یک یا دوبار در روز جهت تغذیه ماهی استفاده شود  و مقدار آن به اندازه ایی باشد که ظرف یک تا دو دقیقه مصرف شود.

مهر

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو