کد خبر: 74053

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۳۰ - ۱۵:۴۴

مدیر کل اموربانوان و خانواده استانداری مازندران:

نقش این اداره کل نظارتی و تسهیل گرانه است/ دغدغه های زنان اقشار مختلف را تاحصول نتیجه پیگیریم

تیتر 3:وقتی صحبت از یک جامعه به میان می آید نمی توان از نقش بی نظیر بانوان در ارتقا Hن جامعه و سلامت اخلاقی و ...

تیتر ۳:وقتی صحبت از یک جامعه به میان می آید نمی توان از نقش بی نظیر بانوان در ارتقا Hن جامعه و سلامت اخلاقی و روانی آن گذشت. زن چه در بعد خانواده به عنوان مادر و همسر و در بعد جامعه به عنوان مظهر تحقق آمال بشر و دارای نقشی مولد و سازنده ، جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد.

از این رو در اکثریت جوامع، زنان دارای نهادهای حمایتی و پشتیبان هستند. در ایران ، نهاد امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و به تبعه آن اداره کل امور بانوان و خانواده در استانداری ها به عنوان مرجعی جهت بیان مشکلات و نیازهای این قشر از جامعه می باشند.

دکتر سمیه قاسمی طوسی مدیر کل اموربانوان و خانواده استانداری مازندران است. مدیری جوان که تنها ۳۹ سال سن دارد . وی دانشجوی دوره دکترای جامعه شناسی است که از اسفند ماه سال گذشته عهده دار این اداره کل شده است. منتقدین حضور وی در این کرسی معتقد بودند وی برای این پست بی تجربه است در عین حال موافقین، خلاقیت، حسن اخلاق، هوشمندی در برنامه ریزی و تعاملات موفق اجتماعی وی را نکته بارز وی می دانند.

دکتر قاسمی طوسی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در گفتگو با همولایتی از دغدغه های این اداره کل گفته است.

ـ درخصوص مدیریت زنان در پست های مهم چه نظری دارید؟

صحبت درخصوص مدیریت زنان در امور اجتماعی و سیاسی بسیار گسترده است اما من این را جدا از زندگی شخصی و خانوادگی زنان نمی بینم. آنچه مهم است صرفا پذیرش پست های مدیریتی نیست، بلکه ایجاد همخوانی بین زندگی اجتماعی و خانوادگی زنان ضرورت دارد.  البته حضور کسانی که بتوانند زنان را در امور خانه حمایت کنند بسیار حائز اهمیت است. این یک زن هم بتواند نقش مادری و همسری را به خوبی ایفا کند و هم مدیر سازنده ای باشد نیازمند این است که این جمایت از سوی افرادی در منزل هم صورت بگیرد. ظرفیت یک انسان مگر چقدر است که بتواند دو بارِ مسئولیتی را به دوش بکشد و هر دو را به نحو احسن انجام دهد. پس باید به عبارتی گفت ، زنان در هنگام پذیرش پست های مدیریتی باید به این نکته توجه کنند و ببیند بستر و شرایط پذیرش آن برایشان مهیا است یا خیر…


ـ اداره کل امور بانوان و خانواده اساسا چه کاری انجام می دهد؟

فعالیت های اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری گستره موضوعی زیادی دارد اما در واقع نقش این اداره کل یک نقش نظارتی و سیاست گذاری است . ما قشرهای مختلفی از زنان را در جامعه داریم، زنان پزشک، خبرنگار، پرستار، بازرگان ، معلم و ….. که هر کدام متولیان خاص خود را دارند که وظیفه پاسخگویی به دغدغه ها و نیازمندی های این زنان را برعهده دارند.

اما اکثرا این انتظار از  اداره کل امور بانوان می رود که برای تمامی اقشار مختلف زنان کاری انجام دهد. ما هم می پذیریم که باید چشم اندازمان بر روی همه ی زنان جامعه باشد آن هم از آن جهت که به عنوان یک تسهیل گر امور بانوان و صدای زنان به نهادهای متولی هستیم.

ـ بیشتر توضیح می دهید.

به طور نمونه بگویم مثلا زنانی که در حوزه اقتصادی وارد می شوند باید با سختی های زیادی مبارزه کنند تا در این شرایط اقتصادی بنگاه های خود را سرپا نگه دارند ، آقایان به مراتب ارتباطات بهتری دارند اما این شرایط برای زنان فراهم نیست ، لذا ما به دنبال کمیته تسهیل و رفع موانع تولید در حوزه بانوان هستیم… میخواهم بگویم این همان بعد نظارتی و سیاستگذاری این اداره کل است که در زاویه دید ما همه ی زنان قرار دارند و در بزنگاه ها ما حتما وارد عمل می شویم و پیگیری کارشان را تا رسیدن به نتیجه دنبال می کنیم.

 

ـ یعنی شخصا از طریق بودجه خاص حمایت می شوید تا بتوانید این پیگیری ها انجام شود؟

خب به نکته خوبی اشاره کردید. این اداره کل بودجه جداگانه ای ندارد و صرفا همه ی موارد با تعاملات بین دستگاهی انجام می شود. زنان نهادهای مختلف معمولا در جهت انجام کارهایشان با موانعی مواجه می شوند که دستگاه ها آن حرف شنوی لازم را ندارند و اینجا ما وارد عمل می شویم و سعی می شود دستگاه ها را مجاب به همکاری در راستای اهداف و سیاستگذاری ها کنیم.

البته اولین سالی است که مجلس مصوب کرده که ۵ صدم درصد از اعتبارات هزینه ای استان به بانوان در راستای طرح و برنامه اختصاص یابد . یعنی ما باید طرح ها و برنامه هایمان را ارائه بدهیم تا در شورای توسعه و برنامه ریزی استان مصوب شود که بتوانیم از محل آن بودجه استفاده کنیم که تاکنون ۴ طرح در این راستا ارائه و اجرا شده است.

 

ـ در دستور کار این اداره کل زنان بی سرپرست یا بدسرپرست کجا قرار دارند؟

الان دقیقا رسیدیم به همان قشر از زنانی که متولی مشخصی ندارند و مورد تاکید این اداره کل هستند. درست است که رسیدگی به آسیب های اجتماعی در حیطه کاری دفتر امور اجتماعی استانداری مازندران است اما زنان سرپرست خانوار واقعا دغدغه ما هستند و در این راستا در حوزه مشاغل خانگی وامی به مبلغ ۳ میلیون تومان از صندوق قرض الحسنه مهر ایران به این زنان داده می شود.

ـ بله البته من در جریان دقیق این فعالیت شما هستم و بودند زنانی که گفتند که به این اداره کل مراجعه یا شخص شما ورود پیدا کردید به زندگیشان و رفع دغدغه شان را داشتید.

بنده معتقدم آنچه نیاز امروز جامعه ماست طرح های پیشگیرانه و البته بالا بردن سطح ظرفیت های اجتماعی است. در همین راستا طرح تاب آوری زنان که یک طرح ملی بوده در ۲۲ شهرستان ما با الویت مناطق حاشیه شهرها، آسیب دیده، درحال رشد طلاق  و جرم خیز برگزار شد.

ما معتقدیم حضور تسهیل گران در این مناطق اثرگذار هست که البته به خاطر موانع بودجه ای تنها در ۲۲ شهرستان انجام شده است.

ـ زنان زندانی چطور؟

زنان زندانی هم دقیقا همان بعد مورد توجه ما هستند. تفاهم نامه ای بین اداره کل زندان ها و فنی و حرفه ای وجود دارد که به این زنان مهارت ها و فنونی آموزش داده می شود تا پس از آزادی بتوانند وارد بازار کار شوند اما باید بپذیریم آیا واقعا این شرایط برای آنان فراهم هست که جامعه آنان را با آغوش بار بپذیرد ؟! واقعیت این است که نه .. و ما باید هم زندانیان هم خانواده هایشان و هم جامعه را برای پذیرش واقعیت ها آماده کنیم. در یکی از شهرستانهای خارج از مازندران یک کارخانه دار تمام پرسنلش زندانیان آزاد شده هستند و این اقدام خوب اگر تسری پیدا کند چه پیامدهای مثبتی در پی خواهد داشت.. هم مجرم به دلیل سرخوردگی های اجتماعی دوباره به جرم برنمی گردد هم جامعه تاوان دوباره ای از وقوع آسیب های اجتماعی و جرایم پرداخت نمی کنند و هم جرخه اقتصادی کشور در آرامش بیشتری می چرخد.

 

ـ هیچ بازدیدی آیا از زندان داشته اید؟

بله شخصا از زندان  و کمپ زنان نیز بازدید داشته ام و حتی چندین طرح با مضامین ارتقا سطح امید به زندگی و روحیه بخشی به زندانیان و خانواده هایشان ارائه شد و درحال حاضر هم در انتظار سرکشی و بازدید از یکی از زندانهای زنان هستیم.

 

ـ مشخصا به چند طرح در حوزه کاری این اداره کل اشاره می کنید؟

همانطور که ابتدای صحبتم عرض کردم حوزه بانوان بسیار وسیع است با دنیایی از دغدغه و نیازها. علاوه بر این ما صرفا بررسی و رسیدگی و پیگیری امور زنان را به عهده نداریم بلکه نیمی دیگر از امورات ما برمی گردد به خانواده که در این راستا هم برنامه ریزی و سیاستگذاری شده است .

یکی از این طرح ها،  طرح ملی گفتگوی خانواده است و ادارات کل امور زنان و خانواده استانداری ها با تعامل و همکاری با انجمن جامعه شناسی استان خود باید این طرح را با در نظر گرفتن الویت استانی و ظرفیت ها و ضعف های خود برنامه ریزی و اجرایی کنند که این کار هم در استان مازندران در حال برنامه ریزی و انجام است.

 

به نظر بنده این طرح نیاز جامعه امروز ماست . دیگر فرزندان کمتر با والدین حرف می زنند و بالعکس آن هم صادق است. دیگر آن شکل سنتی دور هم نشینی و دردو دل و تشریک مساعی های خانوادگی رنگ باخته است.

از طرفی آن شکاف بین زندگی روستایی و شهری از بین رفته است و دیگر اکثریت زندگی ها چهره همگونی پیدا کردند به عبارتی سبک زندگی ها یکنواخت شده است و همه در جهت همین شبیه شدن بیشتر به هم تلاش می کنند.

طرح دیگری هم به نام طرح گفتگوی بین نسلی داریم. نسل هایی که مثل هم فکر نمی کنند ، اهداف و آینده نگری مشابه ای ندارند. درواقع نسل گذشته باید پاسخگوی سوالات و ابهامات نسل امروز باشد. نسل گذشته ظرفیت و سرمایه هایی هستند که باید دیده شوند این طرح در دانشگاه ها درحال حاضر انجام شده است.

لبته طرح های ما صرفا اجتماعی نیستند در حوزه اقتصادی هم ورود پیدا کردیم. یکی از طرح های ملی به نام طرح مسیر کسب و کار من را از محل همان بودجه ۵ صدم درصد بومی کردیم .

ـ طرح مسیر کسب و کار من چه طرحی ست؟

دربازه این طرح باید بگویم یکی از مشکلاتی که در حوزه کسب کار با آن مواجه ایم عدم دارا بودن مهارت کافی و آشنایی با اصول و فنون ماندگاری در چرخه اقتصادی است. در همین راستا یک سری کارگا های مهارت آموزی کسب و کار برای زنان فعال در حوزه اقتصادی برگزار شد که خوشبختانه بازخوردهای خوبی را هم از آن داشتیم.

تا از حوزه خانواده دور نشدیم باید بگویم بنده به عنوان مدیر کل امور بانوان استانداری، دبیر کنوانسیون حقوق کودک هم هستم  و در این راستا هم اقداماتی شده است. نیازسنجی هایی درخصوص زنان دارای نوزاد یا باردار در ابعاد کشوری انجام شده است که در مکان های عمومی این زنان با دغدغه کمتری بتوانند حضور یابند. مثلا یک زن دارای نوزاد جهت شیر دادن به فرزند خود در ترمینال به عنوان یک محل پررفت و آمد عمومی دچار مشکلاتی است که با اختصاص اتاق های مادر و کودک سعی شد بانوان در شرایطی با بار روانی کمتر و بی دغدغه به نوزاد خود رسیدگی کنند. نمونه آن را می توانید در ترمینال شرق مرکز استان ببینید.

 

ـ به نظر شما چه خلاهایی در حال حاضر در زندگی روزمره زنان اقشار مختلف وجود دارد؟

همان طور که گفتم نقش اداره کل بانوان و خانواده استانداری نقش نظارتی و سیاستگذاری است. در همین راستا ما ظرفیت ها و پتانسیل نهادهای مختلف اعم از خصوصی و دولتی را می سنجیم و با توجه به ضعف ها و آسیب های جامعه سعی در تطبیق آن ها با هم داریم. یکی از آن مواردی که دیده شده است اتاق های داوری است. یکی از دغدغه های بانوان ما این است که اگر دچار مشکلی شوند نمی دانند به کجا مراجعه کنند، مسائل حقوقی خود را به چه کسی بگویند، اصلا عواقب برخی موارد و آسیب هایی که متحمل می شوند چیست و در صورت رجوع به نهادی قضایی چگونه می توانند به حق خود برسند.

اتاق های داوری جایی بوده که در این خصوص دیده شده است. بخشی از دایره فعالیت آن ها را می توان به سمت زنان و خانواده نیز متمرکز کرد تا زنان در محیطی امن،  با فراغ بال و اطمینان از جهت پیگیری کار به آن مراجعه کنند و به نتیجه مورد نظرشان برسند.

یک خلا اساسی هم مربوط به زنان خانه دار است. این دسته از زنان از زاویه دید ما خارج نیستند . مخصوصا حوزه بیمه زنان خانه دار از دغدغه های معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز هست که در این راستا از طریق بیمه روستاییان و عشایر که تعرفه بیمه ای کمتری دارد گام هایی جهت بیمه بازنشستگی زنان خانه دار و مشاغل خانگی برداشته شد.

در بخشی از صحبت هایم به این نکته اشاره کردم که بنده به امور پیشگیرانه اعتقاد دارم و هزینه های آن را نسبتت به اقدامات پس از وقوع یک مشکل کمتر می دانم. یکی از این موارد سلامت زنان و خانواده است. یک مادر سالم می تواند یک خانواده را سرپا نگه دارد. طرحی هم از سوی دانشگاه علوم پزشکی در این راستا درحال انجام است به نام طرح سنجش سلامت زنان روستایی که در یک بانک اطلاعاتی الکترونیکی، اطلاعات افراد ثبت می شود و هرماه تست قند خون، فشار و اقدامات پزشکی آنان توسط گروه های پزشکی اعزامی به ان مناطق ثبت می شود . هدف از این طرح پیشگیری از یک بیماری یا شیوع بیشتر آن است که می تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند.

و البته به عنوان سخنان پایانی ام گریزی هم داشته باشم به خشونت علیه زنان به عنوان دغدغه اکثر فعالان حوزه زنان . متاسفانه خشونت علیه زنان روند کاهشی نداشته و روند آن افزایشی بوده است و البته خشونت به سمت زنانه شدن پیش می رود. انشالله در گفتگوی دیگری اماری دقیق تر از آن ارائه خواهم داد.

 

منبع : همولایتی

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو