کد خبر: 1454

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۹ - ۵:۴۱

نرخ رشد دیالیزی ها ۸ برابر نرخ رشد جمعیت

  شرق پرس: حدود 24هزار بیمار کلیوی کشور درحالی گیرنده خدمات دیالیز هستند که نرخ رشد جمعیت بیماران دیالیزی حتی از نرخ رشد ...

 

رویکرد وزارت بهداشت در رابطه با «پیوند اعضا» عمدتا به «پیوند از خویشاوند» و «پیوند از مرگ مغزی» بازمی‌گردد، یعنی دو رویکرد صد درصد انسان دوستانه و خداپسندانه. اگر این دو رویکرد در کشور ترویج یابد، طبیعی است که می‌توانیم بار دیالیز را در کشور کاهش دهیم.
 
شرق پرس: حدود ۲۴هزار بیمار کلیوی کشور درحالی گیرنده خدمات دیالیز هستند که نرخ رشد جمعیت بیماران دیالیزی حتی از نرخ رشد جمعیت کشور هم پیشی گرفته و به اذعان مسئولان امر در وزارت بهداشت نرخ رشد جمعیت این بیماران هشت برابر نرخ رشد جمعیت کشور است.

به نوشته آرمان، از طرف دیگر دو بیماری «فشار خون» و «دیابت» عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های کلیوی و دیالیزی شدن ۵۰ درصد این بیماران است. درحال حاضر نیز حدود ۴۵۰۰ دستگاه دیالیز در کشور فعال و مشغول خدمت رسانی دیالیز خونی است. حدود ۴۷۷ بخش دیالیز هم به‌صورت دائم یا اورژانس خدمات دیالیز را به این بیماران ارائه می‌دهند.

در این میان حدود یکهزار و ۳۴۰ بیمار نیز دیالیز شکمی (صفاقی) داریم که با در اختیار گرفتن محلول‌های دیالیز در منازل خود دیالیز می‌شوند. همچنین به‌طور میانگین سالانه ۲۴۰۰ پیوند کلیه در کشور انجام می‌شود که حدود ۴۰ درصد آن از مرگ مغزی و ۶۰ درصد نیز از افراد زنده است.

این درحالی است که به اذعان مسئولان وزارت بهداشت برای برخورداری از شرایط خوب باید بیشترین میزان پیوند کلیه از مرگ مغزی باشد و پیوند از زنده به حداقل برسد. همزمان با ۱۸ اسفند، روز جهانی کلیه، ارزیابی از وضعیت بیماران دیالیزی کشور درسالی که گذشت و همچنین برنامه‌های وزارت بهداشت برای خدمت‌رسانی بهتر به این بیماران در سال ۹۳ با دکتر حمید رجلانی، کارشناس دیالیز اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت مطرح شده است.

رجلانی درباره تامین داروها و دستگاه‌های دیالیز مورد نیاز این بیماران طی‌ سال‌های ۹۱ و ۹۲ گفت: طی دو سال گذشته تمام عرصه‌های تجهیزات پزشکی با یکسری رکود و مشکلات روبه‌رو بودند اما می‌توان گفت که این کمبودها در حوزه دیالیز بسیار کم بود. البته این موضوع به معنی آن نیست که درحال حاضر هیچ کمبود یا مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

او نرخ رشد بالای جمعیت دیالیزی‌های کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: درحالی که نرخ رشد جمعیت کشور ۳/۱ درصد است، نرخ رشد جمعیت دیالیز کشور حدود ۱۰ درصد؛ یعنی حدود هشت برابر نرخ رشد جمعیت کشور است. بنابراین باید در ارتباط با خروجی بیماران دیالیزی از وضعیت دیالیز به «پیوند کلیه» بسیار کار شود. البته این امر نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

رجلانی با بیان اینکه رویکرد وزارت بهداشت در رابطه با «پیوند اعضا» عمدتا به «پیوند از خویشاوند» و «پیوند از مرگ مغزی» بازمی‌گردد، ادامه داد: یعنی دو رویکرد صد درصد انسان دوستانه و خداپسندانه. اگر این دو رویکرد در کشور ترویج یابد، طبیعی است که می‌توانیم بار دیالیز را در کشور کاهش دهیم. پیوند کلیه بهترین راه درمان بیمار دیالیزی است. به این ترتیب هم بیمار به زندگی خود بازمی‌گردد و هم اهداف انسان‌دوستانه و خداپسندانه مورد ملاحظه قرار می‌گیرد. ایسنا نوشت؛ او با تاکید بر لزوم انجام اقدامات جدی در زمینه «پیشگیری» و «فرهنگسازی پیوند» در زمینه بیماری‌های کلیوی ادامه داد: ۵۰ درصد بیماران دیالیزی از دو بیماری «فشار خون» و «دیابت» رنج می‌برند. بنابراین با اطلاع‌رسانی، کنترل و درمان به موقع و موثر این دو بیماری می‌توان ورودی‌های بیماران دیالیزی را کاهش داد. بنابراین باید در زمینه مسائل پیشگیری، درمان مناسب دیابت و فشارخون و گسترش فرهنگ پیوند از خویشاوند و پیوند از جسد فعالیت زیادی صورت گیرد.

 
 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو