کد خبر: 74234

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ - ۱۶:۴۱

دکتر جوانیان مدرس دانشگاه:

نحوه ی غلط برگزاری همایش های ورزشی خیانت به مردم است نه خدمت

به گزارش تیتر 3 به نقل از نشریه همولایتی، دکتر عبدالهادی جوانیان مدرس دانشگاه در گفتگو با این نشریه با انتقاد از نحوه ی برگزاری ...

به گزارش تیتر ۳ به نقل از نشریه همولایتی، دکتر عبدالهادی جوانیان مدرس دانشگاه در گفتگو با این نشریه با انتقاد از نحوه ی برگزاری ورزش پیاده روی و ورزش صبجگاهی اظهار داشت: ورزش پیاده روی یا همان jogging به معنای واقعی یعنی راه رفتن با برنامه ریزی اصولی در طی سال، که متاسفانه با برداشتی غلط از آن، امروزه شاهد نوع دیگری از این ورزش مهم هستیم.

 

وی با تاکید بر اهمیت این ورزش افزود: امروزه شاهد برگزاری برنامه های نمایشی در این حوزه یعنی ورزش پیاده روی و ورزش صبحگاهی هستیم که درواقع یک کپی از نمونه ی اصلی آن می باشد.

 

جوانیان ادامه داد: در ایتالیا در منطقه ای با عنوان منطقه ی بدون مرز اروپایی همه را جمع می کنند و باهم به ورزش پیاده روی می پردازند و در این برنامه هیچ اجبار و الزام ای ندارند که کسی به خط پایان برسد اما اینجا عکس آن هست ،مثلاً اگر به خط پایان برسند جایزه دارند، که این تحریک است.

 

در کشورهای توسعه یافته به فکر سلامت خانواده و جامعه هستند و نه مانورهای نمایشی

این مدرس دانشگاه افزود: در کشورهای توسعه یافته به فکر سلامت خانواده و جامعه هستند و نه مانورهای نمایشی که سالی یک دفعه برگزار شود آن هم به نیات خاص!!

 

عبدالهادی جوانیان با اشاره به تفاوت های فیزیولوژی و بیولوژیکی افراد، اظهار داشت: بسیار مهم است که زن و مرد در یک شرایط به یک میزان پیاده روی نکنند چه‌بسا اتفاقات ناگواری بیافتد.

 

وی با ابراز گلایه از برخی عدم توجه ها افزود: بررسی‌هایی که شده حاکی از آن است که برخلاف همه جا که صاحب نظران ورزشی در این خصوص تصمیم می گیرند نه استانداران، فرمانداران، شهرداران و امثالهم ، اما در اینجا شاهد هستیم کسانی که صاحب نظر و صاحب تخصص و صاحب علم هستند در این زمینه و چنین پیاده‌روی هایی مورد بی تفاوتی قرار می گیرند.

 

این فیلسوف ورزشی دامه داد: هیچ کدام از پیشکسوتان و دلسوزان این را برای مطرح کردن خود نی گویند بلکه معتقدند باید در این باره دقت نظر بیشتری صورت گیرد، اگر کسی یک نارسایی قلبی داشته باشد احتمال مرگ در ورزش صبحگاهی به این شکل افزایش می یابد چون ضربان قلب و هیجان بالا می رود، می دانید چرا؟! چون در آن تحریک به برنده شدن و رسیدن وجود دارد .

 

وی افزود: اگر کسی ضربان قلبش درصبح صد بار بزند ما اجازه نداریم به او بگویم بیا و بدو زیرا در هنگام پیاده‌روی می‌شود ۱۳۰ بار و این تعداد او را به خطر می‌اندازد، چون سر صبح آمبولی خون بالا و قند خون پایین است و لخته خون بالاست، باید مدارا صورت گیرد.

 

جوانیان تغذیه و بهداشت درورزش های صبحگاهی را مهم خواند و گفت: ببینید در کشورهایی که چنین برنامه هایی صورت می گیرد حتی مسیر پیاده روی برای سنین مختلف متفاوت است، از کودک، زن، مرد، پیر و جوان مشخص است و اینکه چه میزان راه باید پیاده روی کنند و همه آنها یکسان نیستند.

 

این مدرس دانشگاه بار دیگر با گلایه از عدم توجه ها افزود: واضح‌تر بگویم من کسی هستم که در کنکور رتبه بالایی کسب کرده بود، در حوزه خودم تألیفات متعددی دارم، در صدا و سیما بیش از ۱۰۰ برنامه از من استفاده شد. من در رشته خودم یکی از نخبگان و صاحب‌نظر هستم، چرا تربیت بدنی، اهالی صاحبب قدرت و مدیریت در این حوزه اعم از فرمانداران، استاندارن و … دارند استفاده نمی کنند؟!! این صرفا حرف من نیست، نخبگان دیگری هم هستند. آیا من به رسانه شما پولی دادم تا از من گزارش تهیه کنید؟! آیا من از شما خواسته ام؟! نه… این درایت یک رسانه را می رساند که از صاحبان نظر را بخواهد که بیایند تا صحبت های علمی را در جهت روشن شدن برخی مسائل مطرح کنند بدون آنکه به حاشیه بپردازند، بدون آنکه به دشمنی با شخصی‌ بپردازند؟ً! اصلا کار صاحب‌نظران این است که بدون توجه به حواشی و بدون حب و بغض در مورد مسئله ای نظر بدهند، بدون سوگیری و جهت‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی.

 

نخبگان و دلسوزان ورزش می‌خواهند دست شما را بگیرند و نه پای شما را تا که به زمین بخورید.

عبدالهادی جوانیان اظهار داشت: من به عنوان شخصی که سال ها در حوزه ورزش صبحگاهی و همگانی فعالیت داشته و پژوهش داشتم می گویم ، ورزش صبحگاهی برگزاریش به این شکل و شمایل خیانت است نه خدمت. زیرا درست است که صبح چشم باز است اما عضله خواب است و زمان مناسبی برای ورزش صبحگاهی نیست. روزهای مختلف ورزش صبحگاهی می ‌گذارند در نهادها بدون این که از کسی پرس و جو کنند، نظرخواهی کنند. از ما بخواهند نظر بدهیم . در کجای دنیا شخصی که صاحب فن و تخصص هست میاید می‌گوید بدون آنکه چشمداشتی داشته باشم در برنامه ریزی کارها از من استفاده کنید؟! هستند در این استان نخبگانی که چشم انتظار چنین تقاضایی هستند. نخبگان و دلسوزان ورزش می‌خواهند دست شما را بگیرند و نه پای شما را تا که به زمین بخورید.

 

وی افزود: ما جزء سربداران هستیم. ما دنبال مواجب نیستیم، اگر من نامی از استاندار برده ام به این خاطر است که شنیدم ایشان برگزاری ورزش صبحگاهی را در ادارات و نهادها راه اندازی کردند، فی نفسه این کار یعنی توجه به ورزش که خوب است اما کاش می گفتند آقای جوانیان، فلان آقای دلسوز، فلان آقای متخصص بیا بنشین در فلان جا ، من هم هستم و از ما نظر بخواهند که چگونه این کار را انجام دهیم. چه ایرادی دارد روز بسیج رزه معلم هر روزی که آن ها بگویند. اما در مورد نوع برگزاری ، چگونگی برگزاری، شرایط برگزاری و وضعیت فیزیولوژی، تغذیه و بهداشت ازما نظر خواهی بشود.

جوانیان با اشاره به اینکه این یک نوعی از توسعه است، افزود:  به هر کجای دنیا و کشورهای توسعه یافته که می‌خواهید بروید در خصوص برگزاری چنین برنامه‌هایی سوال کنید، آیا سیاسیون نظر می دهند یا اهل فن و تخصص؟! بله در مورد برخی موارد امنیتی و نحوه برگزاری حق با آن هاست اما آیا همانطور که ما نمی توانیم در مورد مسائل تخصصی آنها نظر بدهیم آیا رواست آنها در خصوص موارد تخصصی ورزشی علاوه بر اینکه نظر بدهند، تصمیم گیری هم کنند؟!

 

وی افزود: اولین چیزی که باید در استان در خصوص ورزش همگانی و قهرمانی دفع شئد، تعارف است. اولین چیزی که انتظار دارم از خود شما رسانه‌هاست که عیب جو نباشید بلکه عیب گو باشید و ما دنبال عیب جویی نیستیم ، ما در کمال احترام می خواهیم به عیب ها بپردازیم بدون آنکه با کسی تعارف کنیم و لاپوشانی در خصوص برخی مثال صورت گیرد. از آن طرف هم انتظار داریم بدون آنکه این موارد به حواشی کشیده شود روشن شود، بدون آن که به کسی بربخورد، بدون آنکه کسی فکر کند ما دشمن او هستیم بدون آن که کسی فکر کند قصد داریم او را به زیر سوال ببریم.

 

ورزش ما بیمار است که اگر دارو به آن نرسد بیمار می ماند

این فیلسوف ورزشی تصریح کرد: ببینید الان هم می‌خواهم همانگونه صحبت کنم و قصد تخریب ندارم ، اما ورزش ما بیمار است که اگر دارو به آن نرسد بیمار می ماند. ولی راهکار چیست؟! دارو چیست؟! این است، افرادی که عاشق این کار هستند جمع شوند یعنی آن ها را جمع کنند از آن ها استفاده کنند، جلسات مستمر با کارشناسان اهل فن و تخصص گذاشته شود تا مشکلات مورد بحث قرار گیرد. به طور نمونه می‌گویم برگزاری یک همایش آن هم یک بار در سال و با این همه حجم و عظمت، نیاز به برنامه‌ریزی داشت، هزینه داشت، اما در جلسات برگزار شده چه تعداد اهل فن و متخصص بودند؟ بله افراد اجرایی ممکن است بوده باشند، افراد و مدیران دولتی ممکن است بوده باشند اما آیا از این متخصص و تحصیلکرده و phd دار که هم تئوری هم عملی در این حوزه کار کرده باشد سوال شده است که این همایش چگونه باید برگزار شود ؟! نه ابدا.

 

جوانیان ادامه داد: توجه به ورزش همگانی مهم است زیرا اثر مستقیمی در سلامت افراد دارد، ورزش حرفه ای معمولا تحت سیطره افرادی است که به آسیب های آن فکر نمی کنند و به دنبال کسب شهرت، اعتبار و مقام هستند. غالب افرادی که از وضعیت درآمدی پایدار تری برخوردارند کمتر سراغ ورزش قهرمانی می روند و سعی می کنند از ورزش به عنوان یک ابزار تفریحی استفاده کنند. زیرا ورزش نیاز به تلاش، ممارست، تمرین، سختی و مشقت دارد.

وی افزود: در یک هفته باید وزن زیاد کند، در دو هفته باید وزن کم کند همه ی این ها آسیب است. این حرف را کسی دارد می زند به نام عبدالهادی جوانیان که خود ار حوزه قهرمانی کسب مقام کرده است. من نمی گویم به ورزش قهرمانی توجه نشود چرا به آن هم توجه شود و آن هم به صورت علمی آن هم با استفاده از افراد متخصص و دلسوز. البته مردم حق دارند به سمت قهرمای بروند ، در شرایطی که ورزش همگانی مورد بی توجهی از لحاظ زیرساختی و پرداخت علمی قرار می گیرد و وضعیت مطلوبی ندارد.در کل کشور زیرساخت‌های آن مهیا نیست خوب طبیعی است که مردم به سمت ورزش قهرمانی می روند.

 

این مدرس دانشگاه در پایان  ابراز امیدواری کرد مشکلات ورزش مرکز استان بهبود یابد و اظهار داشت: به نظر من آنچه در ورزش شهر خودمان می‌بینیم عدم برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی در کارها و امور وجود ندارد.مثلا اماکن ورزشی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد در حوزه ورزش همگانی اما ما چنین چیزی را نمی بینیم.

 

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو