کد خبر: 5068

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۴/۱۴ - ۸:۳۲

نجات ملوان لنج غرق شده پس از ۲ روز

شرق پرس: از بين 10ملوان لنج باري كه در خليج‌فارس غرق شد 3نفر نجات يافتند، اجساد 2نفر از دريا گرفته شد و هنوز ...

 

ملوان لنج غرق شده فرس در آبهای جاسک که ۲ روز را به کمک درِ یخچال روی آب شناور مانده بود جزئیات این حادثه و نجات معجزه‌آسایش را شرح داد.

شرق پرس: از بین ۱۰ملوان لنج باری که در خلیج‌فارس غرق شد ۳نفر نجات یافتند، اجساد ۲نفر از دریا گرفته شد و هنوز از سرنوشت ۵ملوان دیگر خبری نیست.

عصر روز یکشنبه گذشته لنجی باری به‌نام فرس با ۱۰خدمه و۱۶۰تن بار کاشی و سرامیک همراه ۲لنج دیگر جاسک را به مقصد عمان ترک کردند.

با اینکه ۲لنج دیگر به‌موقع به مقصد رسیدند، هیچ خبری از لنج فرس نبود تا اینکه یک روز بعد خدمه یک کشتی یونانی ۲ایرانی را که به کمک تکه چوبی روی دریا شناور بودند نجات دادند. آنها با اداره بندر جاسک تماس گرفتند و معلوم شد این دو نفر از خدمه لنج فرس هستند و لنج ساعتی بعد از حرکت از جاسک غرق شده است.

به‌دنبال این حادثه واحدهای دریایی از ارتش، پایگاه دریابانی و شیلات جاسک برای نجات سایر حادثه‌دیدگان به منطقه اعزام شدند و عملیات جست‌وجو آغاز شد.

درحالی‌که ۲روز از غرق شدن لنج می‌گذشت نیروهای امدادی در ۴۰مایلی جاسک موفق شدند یکی دیگر از ملوانان را که روی یک تکه فلزی شناور بود نجات دهند. با نجات سومین ملوان تلاش‌ها برای نجات سایر ملوانان با امیدواری بیشتری ادامه یافت تا اینکه ساعت ۱۶روز سه‌شنبه جسد یکی از ملوانان در ۲۵مایلی جاسک کشف شد.

 این پایان کار نبود چرا که روز چهارشنبه خدمه لنج باری که به‌طور خودجوش در عملیات جست‌وجو شرکت دارد یک جسد دیگر را که متعلق به ابراهیم آراسته، ناخدای لنج غرق شده فرس بود در ۲۰مایلی جاسک کشف کردند.

حادثه از زبان یک نجات یافته

یکی از ۳ملوان نجات یافته به‌نام موسی بهنام درباره جزئیات این حادثه گفت: بار ما سرامیک و کاشی بود. چون حجم بار کم بود و خیلی جاگیر نبود بیش از حد معمول بارگیری کردیم و با بار خیلی سنگین از اسکله جاسک خارج شدیم. بعد از طی کردن ۳۰مایل از خشکی در دریا دچار طوفان و امواج ۲متری شدیم. ما به‌دلیل اینکه فکر می‌کردیم بارمان سنگین است و تکان نمی‌خورد آن را محکم نبستیم و وقتی طوفان شد تکان‌های شدید سرامیک‌ها ضربه‌های شدیدی به بدنه لنج زد و موجب شد لنج از پهلو بشکند.

همان زمان بود که آب به داخل لنج سرازیر شد. هوا کم‌کم در حال تاریک شدن بود که قسمت جلوی لنج به درون آب فرو رفت. آنجا بود که سرامیک‌های قسمت بالا داخل دریا افتاد و لنج سبک شد و دوباره به سطح آب آمد اما طولی نکشید که آب دوباره از محل شکستگی‌ها وارد شد و لنج با سرعت به زیر آب فرو رفت. در آن لحظات من فقط صدای دوستانم را می‌شنیدم که با صدای بلند اسم همدیگر را صدا می‌کردند.

این ملوان ادامه داد: رفته رفته صداها قطع و هوا کاملا تاریک شد.

من حتی ۲نفری که کنارم بودند را هم می‌دیدم. خودم را با یک دبه بنزین به حالت بسیار نامتعادل روی آب نگه داشتم تا اینکه چشمم به در یخچال خورد و آن را محکم گرفتم و همین در توانست من را ۲روز روی آب نگه دارد تا اینکه متوجه یک لنج شدم و در یخچال را تکان دادم. به‌طور تصادفی نور خورشید به در یخچال خورد و انعکاسش باعث شد که افراد داخل لنج متوجه من شوند و نجات پیدا کنم.

تاکنون ۳نفر از ملوانان لنج فرس نجات پیدا کرده‌اند، جسد ۲نفر از آنها کشف شده و نیروهای تجسس شامل یک شناور نجات، یک فروند بالگرد همراه با ۲۰لنج صیادی به‌دنبال یافتن ۵ملوان دیگر هستند.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو