کد خبر: 74239

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ - ۱۵:۱۲

عبرت از تاریخ، تصمیمات درست و حرفه‌ای، پیش به سوی موفقیت

میراث کی‌روش در دوران پسا کی‌ روش

اختصاصی تیتر 3 : به دور از فضای سراسر احساسی که این روزها پس از حذف از جام ملت‌ها بر فوتبال کشور حاکم است، بدون شک ...
کارلوس کی روش

اختصاصی تیتر ۳ : به دور از فضای سراسر احساسی که این روزها پس از حذف از جام ملت‌ها بر فوتبال کشور حاکم است، بدون شک انتخاب کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی ایران در سال ۱۳۹۰ یکی از بهترین تصمیمات تاریخ فدراسیون فوتبال کشور بود. در این یادداشت به خوبی نشان می دهیم که چرا بهترین تصمیم بود و چه اقداماتی باید انجام شود تا مسیر صعودی ایران تا قرارگیری در بین برترین های دنیا ادامه یابد…

کی‌روش برای تیم ملی ایران چه کرد ؟

این سوال اساسی بسیاری از منتقدان کی‌روش است ! به خصوص حرف دل هواداران احساسی که این روزها و متعاقب نتایج تیم ملی در جام ملت‌ها بر سرزبان ها افتاده…. آیا بردن یمن و ویتنام و عمان و چین کار خیلی سختی است؟ چرا نتوانستیم عراق و ژاپن را شکست بدهیم؟ کی‌روش چه جامی برای ایران کسب کرد؟ میراثی که مرد پرتغالی دائما از آن صحبت می کند دقیقا چیست؟

تعیین و نهادینه کردن استراتژی یا سبک فوتبال

از مهمترین دلایل عدم موفقیت یک تیم اعم از باشگاهی و ملی تغییرات گسترده در سبک بازی بواسطه تغییر مربی و نتیجه گرا بودن است… هر تیم موفقی در دنیا سبک خاص خودش را دارد، سبکی با آن تمرین می کند، خو می گیرد و در مسابقات به جان حریفان می افتد. از نمونه تیم های موفق در دنیا که دارای سبک خاص هستند می توان به اسپانیا یا بارسلونا (تیکی تاکا، پاسکاری های پیاپی و ایجاد کانال و موقعیت از غفلت حریف)، رئال مادرید و اتلتیکومادرید (کوئیک اتک یا ضد حمله و انتقال سریع توپ از دفاع به حمله با کمترین تعداد پاس)، تیم ملی آلمان یا بایرن مونیخ (Organised یا فوتبال سازمان یافته بر پایه نظم) اشاره کرد. ناگفته نماند که اصلی ترین حریفان آسیایی ما نیز دارای سبک خاصی از فوتبال هستند به طور مثال ژاپن و کره جنوبی سرعت در اجرای تاکتیک ایجاد گروه های کوچک در زمین حریف به منظور خلق موقعیت و استرالیا که به سبک انگلیسی بازی می کند (Physical, Quick, Direct).

تا قبل از کارلوس کی‌روش تیم ملی ما دارای سبک خاصی نبود و با تغییرات گسترده در سازمان و سرمربی حتی امکان القا و پیگیری یک سبک نیز وجود نداشت، تنها در دوره ای کوتاه و آن هم پس از حضور بلازوویچ و پس از آن برانکو ایوانکوویچ ما شاهد بازی های زیبا، هجومی و هدفمند از ایران بودیم که براحتی ایران را در دو دوره به جام جهانی برد. یکی از اقدامات خوب فدراسیون فوتبال نگه‌ داشتن کارلوس علیرغم استعفاهای پیاپی او بود. کی‌روش با زیرکی و با شناخت بنیادین از فوتبال ایران و همچنین استعدادیابی و گزینش خوب بازیکنان، سبک منحصر به فردی از فوتبال را در طول ۸ سال فعالیت در ایران پیاده سازی کرد که گل سرسبد و ثمره‌اش را به خوبی می توان در جام جهانی ۲۰۱۸ دید. این سبک تلفیقی از شیوه بازی اتلتیکو و منچستریونایتد (دو دوران حضورش در این تیم) بود که اجازه مانور و قدرتنمایی بزرگترین تیم ها در مقابل ایران را نمی داد. بازی با آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ که هیچگاه از خاطره ها پاک نخواهد شد، اگر سوتی جواد نکونام و اعجوبه ای مانند مسی نبود ایران می توانست حتی برنده آن دیدار باشد. بازی با اسپانیا و پرتغال هم در جام جهانی ۲۰۱۸ از مثال های بارز موفقیت تیم کی‌روش در تعیین و اجرای این سبک بود، چه بسا اگر در دقایق آخر مسابقه مهدی طارمی  مثل همیشه بی دقتی نمی کرد ایران با شکست پرتغال برای اولین بار راهی مرحله حذفی جام جهانی می شد هر چند با ۴ امتیاز بهترین نتیجه ایران در ادوار مختلف جام جهانی را رقم زد.

تیم فوتبال ایران کی روش

کسب جام مهم تر است یا رنکینگ فیفا ؟

منتقدان کارلوس کی‌روش معتقدند این مربی هیچ جامی برای ایران کسب نکرد پس در نتیجه گزینه خوبی برای ایران نیست !

این نوع نگاه واقعا عقلانی و منطقی نیست حتی خنده دار نیز هست! رنکینگ فیفا یکی از بهترین معیارها برای نشان دادن عملکرد تیم در روزها و ماه های مختلف سال است که تیم ملی ما در سال های تحت هدایت کی‌روش قدرت بلامنازع آسیاست و با خلق رکوردهای شگفت انگیز به طور پی در پی رتبه اول آسیا را از آن خود کرده است. بدست آوردن یک جام آن هم در رده تیم های ملی هرچند خیلی با ارزش است اما معیار درستی از ارزیابی عملکرد یک مربی یا یک تیم نیست چرا که با یک اشتباه ممکن است یک تیم از گردونه رقابت ها حذف شود مانند آنچه که در بازی ایران و ژاپن دیدیم ! اما رنکینگ فیفا نشان دهنده عملکرد یک تیم، تعداد بردها در برابر تیم های دیگر با قدرت های مختلف است. همین که ما بیش از هزار روز در مقابل هیچ تیم آسیایی شکست نخوردیم، همین که کره جنوبی را رفت و برگشت بردیم و با کمترین گل خورده بازی ها را به پایان می رساندیم، نشان از قدرت خارق العاده ایران و سرمربی آن بود.

با پرستیژ، باوقار و خطرناک

کارلوس کی‌روش بواسطه سال های درخشان حضورش در تیم ملی و ساخت و نهادینه کردن یک سبک و همچنین هدایت و رهبری بازیکنانش به نحو احسنت، که همراه با ارتقا رنکینگ بین المللی ایران نیز بود، به فوتبال ملی ایران پرستیژ بخشید… افزایش بازیکنان لژیونر، کشف فوتبالیست های دورگه ایرانی در لیگ های معتبر دنیا و همچنین برخورد قاطع با بازیکنان پرحاشیه و تیم خراب کن فقط از عهده یک رهبر کاریزماتیک و کاربلد بر می آمد.

کارلوس کی روش

این ها بودند میراثی که کی‌روش راجع به آن صحبت می کرد

در کنار آمارهای خیره کننده که در همه منابع ذکر شده و حتی منتقدان سرسخت مرد پرتغالی به آن واقف هستند، او میراثی عظیم از خود برجای گذاشت… میراثی که باید به خوبی قدردان آن باشیم و همه امکانات و استعداد های خود را آماده کنیم تا در دوران پسا کی‌روش آن را به کار ببریم، این بار اما با عبرت از تاریخ رفع نواقص و کاستی ها و انتخاب یک سرمربی شایسته دیگر…

کارلوس کی روش

رفع نواقص و استفاده از میراث کی‎روش

کی‌روش با همه خوبی هایی که داشت اما تو مخی های زیادی هم داشت که به دور از شان و شخصیت‌اش بود. مصاحبه های جنجالی او، استعفاهای پیاپی او، درگیری لفظی با مربیان داخلی، عدم احترام به برنامه های داخلی فدراسیون از جمله ایراد های بزرگ وی بود. صحبت از کناره‌گیری های متعدد، فدراسیون فوتبال را از ارائه برنامه ریزی بلندمدت با این سرمربی دو به شک می کرد هر چند فدراسیون فوتبال نیز از عدم وجود برنامه ریزی خوب و موارد زیر مقصر است و باید در آینده سعی در رفع این نواقص کند :

* عدم بازی با تیم های بزرگ : قطعا اگر اشتباه روز دوشنبه مقابل ژاپن در دیدارهای تدارکاتی با تیم های خوب رخ می داد درس عبرتی می شد برای تکرارش در رقابت های اصلی، یکی از بدی های بزرگ تیم ملی، بازی نکردن با تیم های مطرح دنیاست که اگر همزمان با پیشرفت خوب تیم ملی تحت هدایت کی‌روش رخ می داد، قطعا می توانستیم نه تنها در مقابل ژاپن بلکه مقابل خیلی از تیم های بزرگ دیگر قد علم کنیم…

* برنامه ریزی ناکارآمد

* مشکلات غیرحرفه ای در اردوهای تیم ملی و لغو بازی های دوستانه

* بحث و جدل های خانمان سوز مسئولین با یکدیگر (مانند اسدی و کی‌روش) و عدم اتحاد و همبستگی لازم در کادر مدیرتی

* عدم توجه کافی به استعدادیابی و تیم های پایه

 

میراث کی‌روش می بایست به دست یک فرد شایسته دیگر بیوفتد. ما نباید اشتباهات تاریخ را تکرار کنیم… مانند آنچه که با برانکو پس از جام جهانی ۲۰۰۶ کردیم! تیمی که خوب فوتبال بازی می کند، نظم و انسجام دارد و نامش لرزه بر اندام رقبا می اندازد، نباید با یک باخت و با یک تصمیم احساسی از هم بپاشد… ما تازه راه خود را پیدا کردیم، ما می توانیم با رفع کم و کاستی ها و با برنامه ریزی خوب ادامه دهنده  راه موفق کی‌روش باشیم….

 

نویسنده : مجید آدیگوزل پور | کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی، فوتبال‌نویس

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو