کد خبر: 1181

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۰ - ۱۴:۲۸

میانکاله در معرض نابودی است

  عضو انجمن زیست محیطی بهشهر گفت: به دلیل بی توجهی مسئولان و تخریب کنندگان محیط زیست، تالاب میانکاله بهشهر در معرض نابودی ...

 

عضو انجمن زیست محیطی بهشهر گفت: به دلیل بی توجهی مسئولان و تخریب کنندگان محیط زیست، تالاب میانکاله بهشهر در معرض نابودی قرار دارد.

 

به گزارش شرق پرس، علیرضا اسکندری پیش از ظهر امروز در جلسه هم اندیشی سازمان های مردم نهاد استان در ساختمان محیط زیست مازندران اظهار کرد: به دلیل بی توجهی و تخریب و ساخت و ساز های غیر مجاز جزیره میانکاله در معرض نابودی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه تالاب میانکاله درمعرض نابودی قرار دارد، گفت: در گذشته میلیون ها پرنده در زمستان به این مناطق کوچ می کردند اما در حال حاضر خبری از کوچ پرندگان زمستان گذران در این منطقه نیست.

عضو انجمن زیست محیطی بهشهر افزود: برای زنده کردن تالاب میانکاله باید سمینارها و همایش های بسیاری در استان برگزار شود.

اسکندری با بیان اینکه آب تالاب میانکاله خشک شده است، گفت: با احداث آب بندان می توان آب رودخانه ها را به جزیره میانکاله هدایت کرد تا از خشک شدن این تالاب ملی جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته هزار نوع گونه گیاهی و پرنده های مهاجر در تالاب میانکاله وجود داشت، افزود: تمام پساب های کارخانه های صنعتی استان وارد تالاب میانکاله می شود که موجب تخریب این منابع ملی شده است.

شبه جزیره میانکاله شبه جزیره‌ای در منتهی‌ إلیهِ جنوبِ شرقیِ دریای خزر، در ۱۲کیلومتریِ شمالِ شهرِ بهشهر قرار دارد. مساحت آن بیش از ۶۸ هزار هکتار و ارتفاعِ آن بینِ ۱۵ تا ۲۸ متر کم‌تر از سطحِ دریای آزاد است.

به گزارش تسنیم شبه جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله است. شبه جزیره میانکاله به همراه خلیج گرگان در زمره پناهگاه های حیات وحش کشور بوده که به علت اهمیت زیاد آن به عنوان ذخیره گاه زیست کره در جهان ثبت شده است و به علت وجود پوشش‌های درختچه‌ای و امنیت کافی، محل زیست دائمی قرقاول خزری و دراج نیز است.

 

/انتهای خبر 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو