کد خبر: 2796

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۶ - ۱۹:۵۴

موسسه کاتو: ایران رتبه دوم شاخص فلاکت

شرق پرس:این رتبه‌بندی بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از واحد اطلاعات اقتصادی «اکونومیست» و محاسبات استیو‌هانکه، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جانز‌هاپکینز به‌دست آمده ...

 موسسه «کاتو» در یک رتبه‌بندی جدید از «شاخص فلاکت» در میان ۹۰ کشور دنیا طی سال ۲۰۱۳ میلادی، ایران را در رتبه دوم پس از ونزوئلا قرار داده است.


شرق پرس:این رتبه‌بندی بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از واحد اطلاعات اقتصادی «اکونومیست» و محاسبات استیو‌هانکه، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جانز‌هاپکینز به‌دست آمده و بر اساس آن، شاخص فلاکت برای کشور ونزوئلا ۴/۷۹ درصد عنوان شده تا رتبه اول این شاخص در میان ۹۰ کشور دنیا به این کشور اختصاص پیدا کند.

در این گزارش، شاخص فلاکت ایران، ۶/۶۱ درصد اعلام شده و در رتبه دوم این فهرست قرار گرفته است.

در این گزارش، پس از ونزوئلا و ایران، کشورهای صربستان با حدود ۴۹ درصد، آرژانتین با ۱/۴۳ درصد و جامائیکا با ۳/۴۲ درصد در رتبه‌های بعدی نخستین کشورهای با شاخص فلاکت بالا قرار گرفته‌اند.

کشورهای کره‌جنوبی با ۷/۶ درصد، سنگاپور با ۳/۶ درصد، تایوان با ۱/۶ درصد، ازبکستان با ۷/۵ درصد و ژاپن با ۴/۵ درصد پایین‌ترین سطح شاخص فلاکت را در میان این فهرست به خود اختصاص داده‌اند.

شاخص فلاکت از مجموع نرخ تورم و بیکاری به‌دست می‌آید. البته موسسه «کاتو» در توضیح این گزارش، به این موضوع اشاره کرده که علاوه‌بر تورم و بیکاری، در محاسبه شاخص فلاکت، از شاخص‌های دیگری چون نرخ سود بانکی و تولید ناخالص داخلی نیز استفاده کرده است./دنیای اقتصاد

 

/انتهای خبر

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو