کد خبر: 6285

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۲۲ - ۱۴:۰۳

موافقت دولت با استعفای ۱۳ مدیر عالی/ دولت روند عزل مدیران متخلّف را وسعت می‌دهد/ از استیضاح ربیعی بی‌اطلاعم

سخنگوی دولت گفت:‌ دولت ۴۲۰۰ میلیارد تومان برای ترمیم حقوق کارکنان دولت اختصاص داده است

تیتر ۳، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان اینکه اکنون ۲۹ هزار و ۵۹۹ واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات سرمایه گردش از طریق بانک ثبت‌نام کردند، گفت:‌ از این تعداد حدود ۶ هزار و ۹۴۰ واحد به بانک‌ها معرفی شدند.

نوبخت

وی افزود: براساس آخرین اطلاعات ۴۵۶ واحد تولیدی در مرحله معرفی به شعب بانک‌ها برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش در کل کشور هستند.

سخنگوی دولت همچنین از اختصاص ۴۲۰۰ میلیارد تومان برای ترمیم حقوق کارکنان دولت خبر داد.

نوبخت با اشاره به موضوع فیش‌های حقوقی نجومی اظهار داشت: دولت در زمینه پرداخت حقوق‌های نامتعارف فعالانه وارد عمل شد و ضمن عزل برخی مدیران این روند را وسعت می‌دهد و اجازه نخواهد داد عدم تعادل بین پرداخت‌ها و حقوق‌ها ادامه یابد.

وی با اشاره به خرید تضمینی محصول استراتژیک گندم گفت: تاکنون ۶ میلیون و ۵۸۳ هزار تن گندم به‌ارزش ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خریداری شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: دولت در زمینه فیش‌های حقوقی که کلمه نجومی هم به آن اضافه شد، چند اقدام انجام داد. دولت در مقابل این پدیده، حساس و مسئولانه وارد عمل شد. دولت ضمن تأسف و عذرخواهی از مردم، کسانی را که در این ارتباط حقوق‌های‌شان مورد نظر نبود با استعفای‌شان موافقت کرد و یا آنها را برکنار کرد.

وی گفت: برخی از این دریافت‌ها براساس مصوبه ۹۰٫۷٫۱۷ هیئت دولت مجوز داشتند. به‌نظر برخی حتی اگر برخی دستگاه‌ها حقوق یک میلیاردی وضع می‌کردند کسی نمی‌توانست چیزی بگوید، لذا دولت همه منافذ و راه‌ها را برای دریافت‌های نامتعارف بست.

نوبخت تأکید کرد: در این زمینه با استعفای ۱۳ نفر از مدیران عالی موافقت شد، مانند مدیرعامل صندوق توسعه.

سخنگوی دولت درباره اظهارات صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و اینکه توطئه‌ای علیه ایران در برجام در راه است، گفت: این موضوع در حال بررسی در هیئت مخصوصی در شورای عالی امنیت ملی است. هر کجا احساس کنیم اقداماتی علیه برجام صورت می‌گیرد، موضع‌گیری می‌کنیم، اگر هم توطئه‌ای باشد اقدامات تلافی‌جویانه‌ای انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تهیه طرح استیضاح ربیعی ضمن بی‌اطلاعی از این موضوع گفت: استیضاح حق نمایندگان است، اگر این امر رخ دهد اولین استیضاحی نیست که از سوی نهاد تقنینی کشور انجام می‌شود. این حق نمایندگان است که نظر مخالفی داشته باشند. قطعاً دولت دفاع از وزیر را هم حق خود می‌داند و فرصتی است که وزیر گزارشی از فعالیت و اقداماتش را اعلام کند.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا دولت قصد معرفی و برخورد با اتاق فکری علیه دولت فعال است را ندارد؟ افزود: دولت می‌تواند منتقدان و مخالفانی داشته باشد، اما واقعیت این است که دولت قصد برخورد امنیتی و اطلاعاتی با مخالفان را ندارد.

وی ادامه داد: در حالی که دولت می‌داند این جلسات کجا صورت می‌گیرد خودش را مقید نمی‌داند با آن برخورد کند، البته مردم خود به خوبی بر مسائل واقف هستند و تحلیل درستی از مسائل دارند.

معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره نتیجه شکایت برادر رئیس‌جمهور از برخی مخالفان دولت، اظهار داشت: هنوز نتیجه نهایی از طرف قوه قصائیه اعلام نشده است.

وی در همین زمینه گفت: این دعوای حقوقی هنوز وجود دارد. معتقدیم به جای کشاندن این دعواها به رسانه‌ها این مسائل را به دستگاه قضا ارجاع دهیم. بنده که خود فرد با گذشتی هستم وقتی می‌بینم ادعایی تعمدا با هدف اتهام‌زنی مطرح می‌شود از آن کوتاه نمی‌آیم. چنانچه طی چند هفته گذشته در زمینه مسائل سازمان مدیریت و درون سازمانی مواردی در این خصوص مطرح شد.

نوبخت تصریح کرد: اگر هر کسی به جای اینکه عنوان کند اسناد و مدارکی دارد و از روش بگم بگم استفاده کند و اذهان را دچار تشویش کند، ادعای خود را به مراجع قضایی تحویل دهد، راه‌حل درستی را ارائه کرده است.

“اگر کسی درباره بنده مستنداتی دارد آن را در اختیار مراجع قضایی دهد، زیرا اتهام‌افکنی و اتهام‌زنی باعث می‌شود تعقیب قضایی صورت گیرد و کشاندن این موضوعات در فضای مجازی یک عمل مجرمانه است.”

به گزارش تسنیم،مشروح کامل نشست هفتگی خبرنگاران با سخنگوی دولت به شرح ذیل است:

محمدباقر نوبخت در ابتدای سخنانش به آمارهای خرید تضمینی گندم و چای بهاره اشاره کرد و گفت: ۱۱ میلیون و ۵۲۲ هزار تن در سال گذشته تولید گندم داشتیم و پیش بینی می کنیم امسال ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم تولید شود. تاکنون ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری شده است که ۱۸٫۴ درصد رشد را نشان می دهد. تاکنون ۷۹ هزار تن چای به ارزش ۱۴۷ میلیارد تومان خریداری شده است.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: وضعیت تولید بخش کشاورزی بسیار خوب است که تامین کننده رشد اقتصادی کشور خواهد بود.

وی بیان داشت: نوسازی تاکسی های فرسوده نیز در دستور کار دولت قرار گرفت و در این راستا تاکنون ۵۷ هزار و ۶۱۲ خودرو ثبت نام شده اند. به ایران خودرو ۱۲هزار و ۱۲۲ پرونده نوسازی خودرو ارسال شده است. همچنین طرح نوسازی خودروهای برون شهری، اتوبوس ها و کامیون ها نیز در دست بررسی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درباره فعال سازی واحدهای تولیدی در کشور نیز توضیح داد: ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی نیمه فعال در سراسر کشور هدف گذاری شده که تعداد واحدهایی که برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند ۲۹ هزار و ۵۹۹ واحد است که از این تعداد ۶ هزار و ۹۴۰ واحد به بانک‌های عامل معرفی شده اند. ۴۵۶ واحد تاکنون در شعب بانکها، در حال طی کردن آخرین مراحل دریافت تسهیلات هستند. در نیمه اول امسال بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد، فعال می شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح های عمرانی در کشور گفت: تاکنون ۶ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان برای این طرحها اختصاص یافته که عمده این تخصیص ها در تیرماه بوده است. از این مبلغ، ۴هزار و۵۰۰ میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه به پیمانکاران دادیم و ۱۷۱۶ میلیارد تومان برای مهار آبهای مرزی، تسطیح اراضی و آبرسانی روستایی اختصاص یافته. به این صورت که برای مهار آبهای مرزی ۱۲۰۰ میلیارد و برای تسطیح اراضی استان خوزستان ۱۶ میلیارد تومان پرداخت شده و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از اعتبارات آبرسانی روستایی در حال پرداخت است. ما مصمم هستیم هفته ای ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل اسناد خزانه به پیمانکاران پرداخت کنیم.

*ماجرای فیش‌های حقوقی باعث نارضایتی مردم شد

معاون رئیس‌جمهور آخرین گزارش عدالت در دریافت حقوق را اعلام کرد و گفت: ۴۲۰۰ میلیارد تومان امسال برای ترمیم حقوق کارکنان دولت اختصاص داده ایم ولی فیش های نجومی زحمات ما را برای ترمیم حقوق کارمندان و برقراری عدالت از بین برد و نارضایتی ایجاد کرد.

وی در ادامه گفت: در قوه مجریه و قوه قضاییه ماجرا را دنبال می کنیم و واقعا دولت این پدیده را ریشه کن می کند. در مصوبات شورای حقوق و دستمزد و اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری این پدیده را قطعا ریشه کن می کنیم. دولت ضمن ابراز تاسف، فعالانه وارد عمل شد و استعفای برخی مدیران را پذیرفت و برخی دیگر را عزل می کند. دولت اجازه نخواهد داد در هیچ شرایطی این عدم تعادل ها در پرداخت حقوق ادامه یابد.

نوبخت با اشاره به اینکه به حد کافی درباره فیش های حقوقی صحبت شده، گفت: افراد می توانند در داخل و بیرون دولت، نظری در ارتباط با این موضوع داشته باشد، اما موضع رسمی دولت، از طریق سخنگو اعلام می شود. این موضع رسمی اتخاذ شد ولی ممکن است افراد نظرات شخصی خود را بیان کنند. شکی نیست دولت نسبت به این پدیده حساس است و مسئولانه برخورد کرد. ضمن تاسف و عذرخواهی، اقداماتی را در این ارتباط آغاز کرد.

سخنگوی دولت افزود: برخی از مدیران با وجود داشتن مصوبه هیات وزیران برای صندوق توسعه ملی استعفا دادند. کسی می گفت اگر اینها ماهی یک میلیارد تومان حقوق برای خود منظور می کردند، قانونی بود. متاسفانه این اختیار در قانون وجود داشته. حداقل ۱۳ نفر از مدیران عالی یا استعفا دادند یا برکنار شدند. دولت برای جلوگیری از تکرار این مسایل، تمام مستندات به جز ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری که مجلس باید اصلاح کند، بررسی کرده و تمامی راه های گریز برای تکرار دریافتهای غیرمتعارف بسته شد.

وی با اشاره به اینکه تمامی ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه و رفاهیات اصلاح شد، گفت: دولت روی اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری نیز متمرکز شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره سایتهایی که برخی وزارتخانه ها برای اعلام حقوق مدیران خود تاسیس کرده اند گفت: دولت سازمان یافته برای کنترل این پدیده اقدام می کند ولی برخی بر خود واجب می دانند اقداماتی را جسته و گریخته انجام دهند.

نوبخت درباره اصلاح نظام بانکی نیز گفت: بانکها به دلیل معوقات تسهیلات مجبورند تسهیلات خود را بسیار گران بدهند. به همین جهت نرخ تورم کاهش یافته ولی سود تسهیلات پایین نمی آید.

نوبخت درباره یک ساله شدن برجام گفت: همه تندروهای صهیونیستی و آمریکایی می گویند ایران در برجام موفق بود ولی به فرموده مقام معظم رهبری ما بیش از حد روی نقاط مثبت و منفی این سند تمرکز نمی کنیم. این توافقی است که یک طرف به طور کامل برنده یا بازنده نشد. ما تا جایی که توانستیم از حقوق خود به ویژه استمرار چرخه سوخت هسته ای استفاده کردیم. ما ۱٫۷ میلیارد دلار از آمریکا پس گرفتیم و این مبلغ را در بودجه نیز استفاده کردیم.

وی با اشاره به اینکه تحریمهای نفتی برداشته شد گفت: ایران موظف بود صادرات نفت خود را به یک میلیون بشکه محدود کند. در خردادماه تولید نفت ما به ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه افزایش یافت. سرمایه گذاری خارجی ۳ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار برای ۴۱ پروژه در استانهای مختلف جذب شده و ۴٫۲ میلیارد دلار نیز سرمایه گذاری مستقیم برای توسعه تولید انرژی الکتریکی جذب شد.

نوبخت درباره تحرکات اخیر منافقین در فرانسه گفت: وزارت خارجه درباره این گروه تروریستی منفور و مضمحل موضع گیری داشته. همین که این جسد مرده و متعفن را تنفس مصنوعی می دهند نشان از ارتجاع است و برخی از مقامات امنیتی سعودی بازگشت به این گروه تروریستی را در دستور کار خود دارند. گروه تروریستی منافقین دستشان به خون مردم ایران آلوده است. تنفس دهان به دهان دادن به اینها، پناه بردن به مرده است. جمهوری اسلامی ایران همچنان اقدامات این گروهک نفاق و بی آبرو و دولتهایی که به آنها کمک می کنند را محکوم می کند. نمونه عینی پناه دهندگان این گروهک، صدام است که همه دیدند به چه سرنوشتی گرفتار شد. کمک کردن به این تروریستهای بی آبرو جز ایجاد نفرت در ملت ایران، نتیجه ای ندارد.
 

وی درباره پیش نویس گزارش سالانه بان کی مون درباره اجرای برجام گفت: ما همه این مسایل را زیر نظر داریم و هر جا حس کنیم اقدامی بر خلاف منطوق برجام در حال اجراست، یا اگر توطئه ای باشد برخورد می کنیم.

*دولت هیچ خط قرمزی ندارد

نوبخت درباره پیش‌بینی‌های تیم اطلاع رسانی دولت برای برنامه های آینده دولت گفت: اطلاع رسانی به وقت، باعث حل مشکل می شود. نظرسنجی ها نشان می دهد مردم مسایل روز را با دقت پیگیری می کنند و می دانند برخی اقدامات با چه انگیزه های صورت می گیرد. دولت برای مقابله با هر فسادی آماده است و از برخورد قانونی با این موارد مضایقه نمی کند. دولت خط قرمزی برای خود تعیین نمی کند و با هر شخصی که دچار خطا شده، برخورد می کند. امید ما به مردم است که متوجه این اقدامات می شوند.

*ایران برای حضور در سازمان ضدپولشویی مذاکره می کند

نوبخت درباره عضویت ایران در fatf (سازمان مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریستها) گفت: بینش هنجاری و نگاه ارزشی ما درباره مسایل منطقه ای مشخص است. از فرصت مذاکره با این سازمان برای تبیین مسایل استفاده می کنیم. بارها نشان داده شد به جای درشت گویی و عدم مذاکره که می تواند مورد سواستفاده قرار گیرد، می توانیم با مواضع منطقی، حقوق خود را استیفا کنیم. مواضع ما درباره مسایل منطقه روشن است. اگر قرار است برای عضویت در این سازمان چیزی تغییر کند، موضع غیراخلاقی و غیرمنطقی طرف مقابل باید تغییر کند.

*با انتشار پیامک‌های تهدیدآمیز برخورد می‌شود

سخنگوی دولت تاکید کرد وزارت اطلاعات درباره ارسال پیامک های تهدیدآمیز به خبرنگاران اطلاع رسانی می کند. او گفت: وزارت اطلاعات بیانیه داد و انتشار این پیامک را نفی کرد. سیستم اطلاعاتی به اندازه ای قوی است که عاملان این کار را شناسایی کرده و با آنها قطعا برخورد کند.

*توضیح درباره استیضاح وزیر کار و اتاق فکر علیه دولت

نوبخت درباره طرح استیضاح وزیر کار گفت: حق نمایندگان هر چه باشد می توانند انجام دهند. دولت نیز از فرصت پیش آمده استفاده می کند و وزیر نیز خدمات خود را به نمایندگان مردم توضیح می دهد.

وی درباره تشکیل اتاق فکر علیه دولت گفت: این که دولت منتقدان و مخالفانی دارد، طبیعی است. دولت ضمن اطلاع کامل از اینکه ترتیب این مسایل چگونه است، خود را مقید به برخورد نمی داند. این مسایل به مردم واسپاری می شود و دولت ترجیح می دهد به جای مقابله وقت خود را صرف خدمت رسانی کند. اگر هم لازم شد جزئیات را اعلام می کنیم.

*ممنوعیت فروش بوئینگ قطعی نیست

سخنگوی دولت درباره مصوبه اخیر مجلس سنای آمریکا درباره عدم فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران گفت: هنوز این مصوبه قطعی نشده و دولت آمریکا و کنگره نیز باید در این باره نظر بدهند.

وی در ادامه گفت: محدودیتی که ایجاد شده، هنوز تبدیل به قانون نشده، ما نیز تنها برای خرید بوئینگ مذاکره نکردیم. با ایرباس نیز وارد مذاکره و قرارداد مقدماتی شده‌ایم. فرصتهای لازم برای نوسازی ناوگان هوایی در اختیار ما است.

نوبخت با دفاع از تیم رسانه‌ای دولت گفت: شورای اطلاع‌رسانی دولت به ریاست آقای نهاوندیان بسیار فعال است، اما برخی از اشخاص، بدون رعایت انصاف، برخی مسائل را مطرح می‌کنند تا جایی که اطلاع دارم این شورا مسائل را زیر نظر دارد و برون دادهای متناسب با انتظارات نیز داشته است.

*نظارت بر شهرداری تهران

سخنگوی دولت درباره نظارت بر شهرداری‌ها گفت: اساسا قوه مجریه محدودیت‌هایی برای نظارت دارد. هر چند اختیارات رئیس‌جمهور برای اجرای قانون اساسی بسیار موسع است. مع‌الواسطه دولت می‌تواند نسبت به بودجه‌ای که از خزانه عمومی داده می‌شود، کنترل‌هایی را داشته باشد. ما سالانه ۱۴ هزار میلیارد به شهرداری‌ها کمک می‌کنیم. بحث شد که این بودجه تحت کنترل شوراهای برنامه‌ریزی بیاید که با واکنش تند شوراهای شهر روبرو شد.

*قهرمانان المپیک استخدام دولت می‌شوند

نوبخت درباره جزئیات مصوبه دولت درباره استخدام قهرمانان المپیک گفت: در ارتباط با مصوبه اخیر دولت در جهت استخدام قهرمانان ورزشی از وزیر ورزش و جوانان خواهش می‌کنم اطلاع‌رسانی کنند. مصوبه بسیار خوبی است و در نشست آینده درباره آن گزارش می‌دهم. درباره اجرای قانون کاهش ساعات کاری ورزشکاران نیز وزارت ورزش جهت استیفای حقوق ورزشکاران و اجرای این فرصتی که قانون تعیین کرده فعالانه اقدام کند. اگر لازم است دولت مصوبه‌ای داشته باشد، تصویب می‌کنیم.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو