کد خبر: 769

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۱/۲۵ - ۱۵:۵۶

مناظره این هفته: کمر مردم با زیاده خواهی ها در حوزه سلامت شکست

به گزارش شرق پرس، علیرضا اولیایی‌منش نماینده دولت در برنامه مناظره که به بحث قیمت تمام شده خدمات بهداشتی و درمانی پرداخت گفت: ...

 

بیمارستان‌های دولتی ما یک ویترین شده‌اند که مریض‌ها را جداسازی می‌کنند و به آنها می‌گویند که بعد از ظهر به فلان بیمارستان خصوصی مراجعه کنند از طرف دیگر زیاده خواهی ها در حوزه سلامت کمر مردم را هم شکسته است.
به گزارش شرق پرس، علیرضا اولیایی‌منش نماینده دولت در برنامه مناظره که به بحث قیمت تمام شده خدمات بهداشتی و درمانی پرداخت گفت: ما از سال ۷۳ و ۷۴ به بعد دچار سیکل معیوبی شدیم و قیمت تمام شده خدمات محور ارائه خدمت قرار نگرفت و از همان موقع کسری‌هایی به حوزه سلامت وارد شد که ما در همین مسیر تورم را تجربه کردیم.
 
وی افزود: ما هیچ وقت به ریشه مشکلات برنگشتیم که ببینیم آیا در سازمان بحرانی که هر ساله با کسری مواجه است امکان ارائه خدمت با کیفیت و با استانداردهای بالا وجود دارد یا نه.قیمت تمام شده هتلینگ نزدیک به یک سوم قیمت واقعی بود اما با وجود این شرایط ما بیمارستان‌ها را موظف کردیم که۸۰ درصد خدمات دولتی را پوشش دهند و پزشکان و پرستاران در صورت ارائه خدمت ۱۲ ماه بعد حقوق و مزایای خود را دریافت می‌کردند.
 
وی تصریح کرد: ما برای ویزیت پزشک متخصص در بیمارستان‌ها ۶۱۰۰ تومان تعیین کرده‌ایم که از این رقم ۲۸۰۰ تومان سهم پزشک و مابقی سهم بیمارستان است که ما همان ۲۸۰۰ تومان را ۱۲ ماه بعد به پزشک می‌دهیم.
 
 جامعه پزشکی تکلیف خود را نمیداند
 
معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی به این نکته اشاره کرد که مردم در ارائه خدمات نیاز به احترام و توجه دارند و از همه مهمتر حمایت اجتماعی است که وقتی دفترچه بیمه را به یک فرد می‌دهیم این حمایت را احساس کند در عین حال فرد نباید به خاطر یک بیماری در درون خانواده زمین‌گیر شود.
 
جهانگیری افزود: جامعه پزشکی تکلیف خود را نمی‌داند که آیا ما بدهکاریم یا خدوم جامعه هستیم. در دوران دفاع مقدس بهترین ایثارگری‌ها را پزشکان ارائه کرده‌اند و شهادت جامعه پزشکی هم سطح سایر رزمندگان بوده است. همچنین در دوران اصلاحات و پس از اصلاحات فقط به خدمت پرداخته‌ایم و در راستای ارتقای کیفیت علمی حرکت کرده‌ایم.
 
وی گفت : قانون اساسی در اصل ۲۹ و قانون برنامه چهارم توسعه صراحتاً می‌گوید همه دستگاه‌ها ملزم به احصای قیمت تمام شده خدمات هستند و در قانون پنجم توسعه نیز تأکید بر بودجه‌ریزی عملیاتی برای این امر دارد. از طرفی باید پرسید چرا دستگاه‌های نظارتی تاکنون بر این امر نظارت نکرده‌اند که هم مردم به رنج بیفتند و هم پزشکان متهم شوند.
 
مسولین اکثر امکانات را به طبقه خوش نشین هدایت کردند
 
طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت در ادامه افزود:  ۲۰درصد خدمات درمانی توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود مسئولین موظف هستند ۸۰ درصد باقیمانده را که تحت عنوان بیت‌المال در اختیار آن قرار گرفته‌اند مانند امانت صیانت کنند و بهره‌وری آن را بالا ببرند.
 
وزیر اسبق بهداشت تصریح کرد: در سفری که سال ۶۰ به هند داشتم متوجه شدم که بسیاری از پزشکان که آن موقع به ایران می آمدند حتی پزشک هم نبوده‌اند.اما امروز به یمن انقلاب اسلامی و حمایت حاکمیت اسکلت ساختمان نیروی مجرب است امکانات هم در کل کشور در نقاط غیربرخوردار گسترده شده است.
 
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: متأسفانه مسئولین اکثر امکانات را به طبقه خوش‌نشین پنت‌هاوس هدایت کرده‌اند ما در زمینه پیشگیری کوتاهی‌ کرده‌ایم و طب عمومی که محور و بدنه طب است مضمحل شده است.
 
نظام سلامت به قانون عمل نکرده است
 
عبدالرضا مصری وزیر اسبق رفاه و تأمین اجتماعی در ادامه گفت: صورت مسئله در عدم اجرای قانون است، قانون برنامه پنجم توسعه نوشته شد و در این قانون تکالیفی برای نظام سلامت تعریف شد اما در ۳ سال گذشته نظام سلامت به این تکالیف عمل نکرده است.
 
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: در بند «ب» ماده ۳۲ این قانون وزارت بهداشت موظف شد تا حداکثر تا پایان سال برنامه تعرفه‌های مربوطه و اقدامات کلینیک ویژه و … را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برساند.
 
وی افزود: ۳ سال از قانون برنامه گذشته اما اساس نظام سلامت اجرا نشده بنابراین این دیگر مشکلی نیست که به مردم برگردد.
 
مصری تصریح کرد: بر اساس همین قانون پزشکانی که در استخدام بیمارستان‌های دولتی بودند نباید در ساعت کاری در بخش خصوصی کار کنند اما ما خلاف این موضوع را شاهد هستیم.
 
وی ادامه داد: بیمارستان‌های دولتی ما یک ویترین شده‌اند که مریض‌ها را جداسازی می‌کنند و به آنها می‌گویند که بعد از ظهر به فلان بیمارستان خصوصی مراجعه کنند.
 
زیاده خواهی ها در حوزه سلامت کمر مردم را شکسته

 محمد قنادی پژوهشگر اقتصاد سلامت در ادامه گفت : ما پرسیدیم و متوجه شدیم یک آقای دکتر بابت هر عمل جراحی قلب چند ده میلیون تومان زیرمیزی می‌گیرد و جالب است که مردم از این موضوع آگاه نیستند و نمی‌دانند اصلاً زیرمیزی چیست و فکر می‌کنند خیلی از پول‌هایی که به پزشکان می‌دهند دستمزد است.
 
وی تصریح کرد: در صورتی که هر پولی که خارج از روال رسمی به پزشک داده شود مصداق زیرمیزی و تخلف است که اخیراً هم گفته می‌شود حق پزشک است و تا تعرفه‌ها درست نشود نمی‌توان کاری کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: زیاده‌خواهی‌ها و اتفاقات ناگوار در حوزه سلامت هم کمر مردم را زیر بار هزینه‌های درمانی شکسته و هم با اتفاق ناگواری که در سال ۸۳ رخ داد بیمه‌های ما را هم به خاک سیاه کشانده‌ است. همچنین الان بیمه‌های ما ناکارآمد هستند و نه بیمه و نه مردم از پس هزینه‌های درمان برنمی‌آیند و با این چاه ویلی که درست شده هر چقدر مردم ، بیمه‌ها و دولت پول دهند این چاه پر نمی‌شود.

باشگاه خبرنگاران
 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو