کد خبر: 1295

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۸:۵۴

مصالح ساختمانی غیر استاندارد در مازندران، ضعف در قانون یا اجرا

    به گزارش شرق پرس، با آن که ساخت سالانه يک ميليون مسکن در دستور کار متوليان ساخت وساز کشور است و ...

 

ساخت و ساز مسکن یا هر طرح عمرانی امروزه به یکی از مهمترین امور جاری مردم ومسئولان تبدیل شده است و به همین منظور رعایت قوانین این حوزه نیز، از دغدغه های مهم به شمار می رود تا جایی که این مسئله بر امنیت روحی روانی و اجتماعی جامعه تآثیر مستقیم دارد. استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد هم نخستین گام برای ساخت وساز استاندارد است…

 

 

 

به گزارش شرق پرس، با آن که ساخت سالانه یک میلیون مسکن در دستور کار متولیان ساخت وساز کشور است و رقمی بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان در این بخش هزینه می شود، قطعا استفاده از مصالح ساختمانی غیر استاندارد و نامرغوب می تواند هدر رفت سرمایه را به دنبال داشته باشد.

 

کامیاران یکی از کارشناسان ساختمان معتقد است: تولید بتن استاندارد در کشور کافی نبوده و جوابگوی ساخت وسازها نیست و باید تولید بتن استاندارد به حدی برسد که دیگر سازندگان به دنبال استفاده از بتن غیر استاندارد نباشند.

 

نکته مهم اینکه قانون جامع استاندارد اجباری مصالح ساختمانی ۲۳ اسفند ماه سال ۸۴ به تصویب هیئت وزیران رسید اما رئیس کانون سراسری انبوه سازان هفته گذشته در مازندران در باره مصالح ساختمانی وارداتی گفت: بیشتر مصالح ساختمانی وارداتی غیراستاندارد هستند و در ساخت و سازهای کوچک به دلیل ارزانی استفاده می شود.

 

ایرج رهبر افزود: گمرک باید در تمام مبادی ورودی این مصالح را کنترل و نمونه هایی از این مصالح به آزمایشگاه ها ارسال کند تا کیفیت آن ها بررسی شود.

 

وی همچنین گفت: ۳۵ درصد از مصالح ساختمانی که در ساخت وسازها به کار برده می شود غیراستاندارد است.


 

 

خانزادی از فعالان ساختمان سازی استان هم گفت: هم اکنون این مصالح در ایران و مازندران بسیار زیاد شده و شاید ۳۰ تا ۴۰ درصد از بازار مصالح ساختمانی را به خود اختصاص داده اند و از آن جایی که رشد ۵۷ درصدی ساخت و سازها را در کشور داریم و بخش زیادی از  ساخت و سازهای داخل شهرها و روستاها به دست افراد غیرمتخصص و غیرمتعهد صورت می گیرد ، بیشتر این مصالح در این ساخت و سازها استفاده می شود.

 

رئیس کانون کاردان های فنی ساختمان مازندران هم استفاده از مصالح نامرغوب در ساخت و سازها را رو به افزایش می داند و می گوید: واردات مصالح غیراستاندارد در افزایش میزان آسیب پذیری ساختمان ها تأثیر بسیاری دارد.

 

جعفری افزود: خریداران باید در هنگام خرید مسکن از سازنده یا مالک بخواهند شناسنامه فنی ساختمان و مدارکی که نشان می دهد در سازه از مصالح دارای علامت استاندارد استفاده شده است ارائه دهد.

 

وی تصریح کرد: به طور نمونه می توان به پلی استایلن که به جای بلوک های سقفی در ساختمان ها استفاده می شود اشاره کرد اگر آن ها از استاندارد لازم برخوردار نباشند هنگام آتش سوزی از این مواد گازهایی تولید می شود که خفه کننده است اما نوع استاندارد پلی استایلن در هنگام شعله ور شدن آتش خود به خود آتش را خاموش می کند.

 

محمدی از کارشناسان عمرانی اداره کل راه وشهر سازی مازندران هم گفت: ساختمان ها سرمایه های ملی هستند که باید ۲۰۰تا۳۰۰سال عمر کنند اما متاسفانه در کشور ما ساختمان ها ظرف ۱۰تا۳۰سال کلنگی می شوند.

 

محمد حسن زاده به عنوان معمار درباره مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله و ارتباط آن با استفاده از مصالح ساختمانی می گوید: مطالعات انجام شده در بسیاری از ساختمان های آسیب دیده از زلزله های گذشته دنیا نشان می دهد در بسیاری از موارد خرابی ساختمان به هنگام زلزله به علت کاربرد مصالح ضعیف و غیراستاندارد و همچنین اجرا و ساخت، عدم چسبندگی بین مصالح و بی دقتی در پرکردن کلیه درزها، نبودن قفل و بست مناسب میان اجزای مختلف ساختمان و ضعف اتصالات است.

 

کیانی کارشناس مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران با اشاره به تاکید قانون بر تولید مصالح ساختمانی استاندارد می گوید: قوانینی مانند گواهی نامه فنی ساختمان و صنعتی سازی مصالح و دیگر قوانین موجود بر اجرای استاندارد تاکید می کنند.

 

بنابراین ضعف در قانون نیست بلکه در اجراست.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران هم گفت: ساخت و ساز بدون تخلف در استان نداریم!

 

نائیج پور از وضعیت ساخت و ساز در استان به علت رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان انتقاد کرد و افزود : ساختمان سازی در مازندران معیوب و همراه با تخلف است.

 

وی تخلف در ساختمان سازی را یکی از مهم ترین راه های درآمدزایی شهرداری ها دانست و تصریح کرد : به دلیل اهمیت درآمد شهرداریها از محل ماده صد ، ساختمان بدون تخلف در مازندران اندک است.

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران از مسکن مهر به عنوان مهم ترین مصداق رعایت نشدن مقررات ملی ساختمان یاد کرد و گفت : از آنجایی که دولت سابق قصد داشت با کمترین هزینه مسکن مهر را برای افراد کم درآمد جامعه بسازد ، هزینه نظام مهندسی را به صفر رساند و حتی دخالت نظام مهندسی را ممنوع کرد اما اشکالات اساسی مسکن مهر تا چند سال آینده خود را نشان خواهد داد.

 

وی به عضویت ۲۴ هزار نفر در این سازمان اشاره کرد و ناآشنایی مردم با قوانین و مقررات را مهم ترین دلیل تخلف در بخش ساخت و ساز دانست و افزود : حتی کارفرمایان با حقوق خود آشنا نیستند و به همین دلیل امضاء فروشی در نظام مهندسی انجام می شود.

 

خاوری‌نژاد ازمهندسان ناظر ساختمان در استان که پژوهش هایی نیز دراین باره داشته است گفت: فقط ۱۰ درصد شن و ماسه تولیدی مازندران استاندارد است.

 

وی که پیش ازاین ریاست نظام مهندسی ساختمان استان را نیز عهده دار بود با اعلام اینکه هم اکنون حدود ۱۲ هزار مهندس آماده به کار در سازمان نظام مهندسی مازندران حضور دارند، تاکید کرد: بیش از ۸۰ درصد از اقدامات ساختمانی در مازندران توسط افراد بدون پروانه

 

صلاحیت انجام می‌شود.

 

معاون عمرانی استاندارمازندران هم با تآیید اینکه قوانین فنی ساخت و ساز در شهرهای مازندران رعایت نمی شود خواستار برخورد شدید با متخلفان در این زمینه شد و گفت: شدت عمل در برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز چون برای حفظ سلامت مردم و کاهش ضرر و زیان مادی و معنوی در آینده است، مثمر ثمر خواهد بود.

 

نبیان با اشاره فعالیت کارگروه مسکن و شهرسازی دراستانداری افزود: قبول داریم که دراین بخش نیاز به بازنگری و بازرسی های بیشتر، جدی است.

 

البته این کارگروه درحالی دراستانداری فعال است که به گفته ناییج پور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، نمایندگان این سازمان با وجود عضویت و حضور مستمر در آن از حق رآی برخوردار نیستند.

با توجه به گفته های مسئولان و کارشناسان به نظر می رسد قوانین ساخت وساز درکشور و استان، روشن و دقیق است اما مجریان آن با جدی نگرفتن آن و سودجویان و متخلفان هم با سوء استفاده از این غفلت، آتشی زیر خاکستر فراهم کرده اند که برای شعله ور شدن آن فقط یکی از حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله کافیست تا شاهد فاجعه باشیم.

واحد مرکزی خبر

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو