کد خبر: 1376

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۷ - ۱۲:۴۶

مدیر بندرامیرآباد: بهره برداری از اسکله رو ریلی بندر امیرآباد در سال آینده

  به گزارش شرق پرس،  علي نعيمي بعد از ظهر شنبه در حاشیه نشست صميمي با استاندار منگستائو و هيئت همراه در ...

 

مدیر بندرامیرآباد بهشهرگفت: اسکله رو رو ریلی بندرامیرآباد بهشهر سال آینده به بهره برداری می رسد.

 

به گزارش شرق پرس،  علی نعیمی بعد از ظهر شنبه در حاشیه نشست صمیمی با استاندار منگستائو و هیئت همراه در بندرامیر آباد در گفتگو با خبرنگاران با ارائه گزارش عملکرد بندر افزود: اسکله رو رو ریلی دارای ۳۵۰ متر طول است که ۴۰۷ متر ظرفیت آبخوری داشته و ظرفیت پهلوگیری آن ۶ هزار تن است.

وی اظهار داشت: هم اکنون بندرامیرآباد بهشهر دارای ۱۶ کیلومتر ریل راه آهن است که به شبکه ریلی سراسر شکور متصل است و می توانیم کالاهای مختلف را از این بندر به سراسر کشور صادر کنیم.

نعیمی با اشاره به ظرفیتهای مختلف بندر در ساخت و ساز گفت: بندرامیرآباد از ۱۰ سال گذشته احداث شده و بعنوان بندر پایلوت کریدور شمال به جنوب کشور است و همچنین پایلوت ترانزیت غلات در شمال کشور است.

وی افزود: این بندر بعنوان بزرگترین بندر حاشیه خزر با بندر ترکمنستان، بندر اکتائو در قزاقستان، بندر آستاراخان و بندر باکو اذربایجان در حال داد و ستد است که به فرودگاه ساری و گرگان و همچنین با  بزرگترین نیروگاه بخار استان و کارخانه عظیم کشتی سازی صدرا و پایانه نفتی شمال همسایه است.

نعیمی ادامه داد: در حال حاضر ۶ باب انبار سر پوشیده به مساحت ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع و انبار روباز به مساحت ۲۰۰ هکتار و سیلوی غلات ۷۸ هزار تنی دارد که سیلوی غلات ۵۳ هزارتنی با شرکت قزاقستانی مشترکا” در دست ساخت است.

مدیر بندرامیرآباد بهشهر همچنین با اشاره به تخلیه و بارگیری این بندر خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۴ میلیون تن تخلیه و بارگیری در این بندر داشتیم که در ۱۱ ماهه امسال ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن تخلیه و بارگیری داشته ایم.

نعیمی اضافه کرد: در رابطه با ارتباط تجاری این بندر با بنادر حاشیه خزر۳۹ درصد تبادل کالا با آذربایجان، ۳۵ درصد با روسیه و ۲۳ درصد با قزاقستان تجارت داریم.

وی گفت: تجارت با قزاقستان از ۱۹ درصد آغاز شده است و اکنون به ۲۳ درصد رسیده است که امیدواریم این وضعیت بهتر شده و شرایط بهتری برای تجارت دو طرفه فراهم شود.

نعیمی افزود: بندرامیرآباد بهشهر برق اختصاصی  با ۷۵ مگاوات ظرفیت را داراست  که توسط سرمایه گذار بخش خصوصی عملیاتی شده است و خوشبختانه مشکل برق نداریم.

وی با اشاره به شرکتهای مختلف فعال در منطقه ویژه امیرآباد بهشهر اظهار داشت: کارخانه گچ با سرمایه گذاری سرمایه گذاری از ترکیه با ۱۵۰ هزارتن تولید سالانه در بندر فعال است که بیش از ۹۰ درصد تولیدات خود را به ترکمنستان صادر می کند.

مدیر بندرامیرآباد بهشهرگفت: کارخانه تولید میله گرد با ظرفیت ۸۰۰ هزارتن در سال و  سردخانه و سورتینگ میوه ۱۰۰ هزارتنی از دیگر کارخانجات فعال بندر است که سورتینگ میوه می تواند در زمینه صادرات میوه و محصولات کشاورزی  در زمان مناسب محصولات را به کشورهای حاشیه خزر صادر کند.

وی با بیان اهمیت ارتباط موثر اقتصادی بین کشورهای همسایه دریای خزر تصریح کرد: بندر امیرآباد  دارای پتانسل های  فراوان سرمایه گذاری  است که با توجه به دارا بودن سرمایه گذاران داخلی و خارجی و ارتباط با طرف های خارجی سرمایه گذار در بنادر امیرآباد ، امنیت اقتصادی و تجهیزات به روز و رعایت استانداردهای ایمنی و زیست محیطی این منطقه را در حد بسیار بالایی است.

این گزارش که مهر آنرا منتشر کرد آمده است: بندرامیرآباد با دارا بودن زون مناطق نفتی، صنعتی، خدماتی و عملیاتی از ۱۰ سال گذشته احداث شده و بعنوان بندر پایلوت کریدور شمال به جنوب کشور است که دارای ۱۰۶۰ هکتار اراضی و همین مقدار اراضی نیز در دست اقدام است که وسعت بندرامیرآباد بهشهر در آینده به ۲۱۲۰ هکتار می رسد.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو