کد خبر: 72636

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۱۱ - ۹:۳۰

به ورزشگاه نیایید و از تلویزیون بازی را تماشا کنید!

مدیریت ورزش با پاک کردن صورت مسئله!

مچید آدیگوزل پور پس از همه گیر شدن فوتبال در بریتانیا (انگلستان) و تشکیل باشگاه های مختلف از شهر های مختلف انگلیس، رقابت های فوتبال در ...

مچید آدیگوزل پور

پس از همه گیر شدن فوتبال در بریتانیا (انگلستان) و تشکیل باشگاه های مختلف از شهر های مختلف انگلیس، رقابت های فوتبال در سراسر بریتانیا به یک جنگ تمام عیار مبدل شده بود!
به طوری که تیم هر شهر به ارتش آن شهر تشبیه شده و برای شکست دادن حریف به شهر دیگر به همراه هوادارانش لشگرکشی می کرد.
هوداران انگلیسی خشن، با تعصب و جنگجو بودند و البته هنوز هم هستند. کنترل آنها بسیار سخت بود و بازی ای پیدا نمی شد که بدون حادثه دنبال شود.
در این بین برخی ها صحبت از ممنوع کردن فوتبال را نیز مطرح کردند. اما در نهایت تدابیر اتخاذ شده به نحوی مدیریت شد که به فوتبال امروزی انگلستان رسید. هواداران خشن انگلیسی هنوز هم هستند اما چه شد که آنها ساکت و آرام یک گوشه از ورزشگاه نشسته و به تشویق تیمشان می پردازند؟
حتما در تلویزیون دیدیم بازیکنی که برای پرتاب اوت دست یا ضربه کرنر اقدام می کند، تماشاگرانی را در نزدیکی خود می بیند که براحتی می توانند به او دست یا او را کتک بزنند! اما چرا آنها این کار را نمی کنند؟
بله اینجاست که بجای پاک کردن صورت مسئله، مقامات و مسئولین برگزاری، به حل کردن آن پرداختند.
پیشنهادی که اخیرا شورای تامین مبنی بر نیامدن بابلی ها به ورزشگاه قائمشهر ارائه کرد، هرچند تعجب برانگیز بود اما با این شیوه مدیریت ، با این آشفتگی و بی نظمی در بلیط فروشی و صندلی های ورزشگاه و فقدان مدیران تحصیل کرده ورزشی در زمینه مدیریت اماکن و رویداد های ورزشی، دور از انتظار نبود!
ساده اندیشی است که فقط مسئولان شورای تامین قائمشهر را مقصر و مسئول بدانیم. نگاهی بالاتر به نحوه مدیریت رویداد های ورزشی نشان می دهد که این مشکل در سراسر کشور وجود دارد و نمونه های آن زیاد و معرف حضور هستند، مانند آنچه در بازی ایران و ژاپن رخ داد، یا آنچه در فصل قبل برای پرسپولیس در اهواز اتفاق افتاد و یا همین دربی فصل قبل ال مازنو که به دربی خونین معروف شد!
در همه جای دنیا برای ورود تماشاگران به ورزشگاه تبلیغات فراوانی می کنند و به خصوص در رشته فوتبال که امروزه به صنعت پردرآمدی تبدیل شده، هر هوادار یک مشتری تلقی می گردد که حضورش در ورزشگاه ارج نهاده می شود و حتی برای کشاندن آنها به ورزشگاه از جوایز تشویقی نیز استفاده می شود، اما جالب است که در اینجا و آن هم در شرایطی که باشگاه نساجی به صورت خصوصی اداره می شود و درآمد حاصل از بلیط فروشی می تواند کمک هزینه ای برای مالک آن باشد، به هوادارن می گوییم به ورزشگاه نیایید و از خانه بازی را تماشا کنید!؟
متاسفانه ما از فوتبال فقط ۱۱ نفر دنبال توپ دویدن را تقلید کرده ایم و هیچ مورد دیگری نداریم که با استانداردهای روز فوتبال دنیا همخوانی داشته باشد. از چمن های نامرغوب و بی کیفیت گرفته تا وضعیت اسفناک ورزشگاه های بدون صندلی و کثیف، و نحوه سنتی فروش بلیط و ازدحام و شلوغی جمعیت، از فحش دادن به داور و مربی گرفته تا درآمد زایی ضعیف، هیچکدام با معیار های بین المللی مطابقت ندارد و بیش از نیم قرن، مدیریت فوتبال در کشور هنوز در وضعیت بدی است و افراد غیر ورزشی با تحصیلات نامربوط هنوز هم بر جان این فوتبال افتادند و به خیال خودشان مدیریت می کنند البته مدیریت جیبشان. به هرحال پیشنهادات زیر برای حل کردن مسئله برای این مدیران ارائه می شود :
۱- تجهیز و صندلی گذاری ورزشگاه ها
برای مردم ارزش قائل شویم تا برای شما ارزش قائل شوند، از دیگر مزایای صندلی و شماره گذاری این است که جایگاه هر شخص در ورزشگاه از طریق خرید بلیط مشخص می شود.
۲-بلیط فروشی اینترنتی و آنلاین تا یک روز قبل از مسابقه
هر شخص از یک ماه قبل تا ۱ روز قبل از مسابقه به شرط آنکه بلیط پر نشده باشد می تواند بلیط بازی مورد علاقه اش را خریداری نماید و با خیال آسوده نیمساعت قبل از بازی به ورزشگاه بیاید و در صندلی مندرج در بلیط بشیند و به تشویق تیمش بپردازد. از عمده مشکلاتی که باعث پرخاشگری تماشاگران می شود، همین مسئله است، هواداری ۱۰ ساعت قبل از بازی به ورزشگاه می آید، در گرما و سرما تشنه و گرسنه منتظر شروع بازی می شود و تمام این مدت انتظار طاقت فرسا را با پرخاشگری و ناسزاگویی در حین بازی جبران می کند!
۳-نصب دوربین های مداربسته در ورزشگاه ها
از آنجایی که اطلاعات شخص خریدار و جایگاه آن در ورزشگاه (شماره صندلی) در سامانه دیجیتالی ثبت شده، همسان سازی دوربین های مداربسته با صندلی تماشاگران، این هشدار را به تماشاگر می دهد که هر حرکت او تحت نظر مقامات امنیتی است و در صورت تخلف به مجازات می رسد. حالا شاید درک کنیم چرا تماشاگر انگلیسی به بازیکن در نزدیکی او دست نمی زند.
۴-تعیین مجازات و تنبیهات موثر و آگاهی به تماشاگران
اگر فرد بداند در صورت تخلف چه در انتظار اوست هرگز پایش را کج نمی گذارد.
۵-لذت تماشای فوتبال با خانواده مانند سینما
بگذاریم لیدرها و تماشاگران با خواهر و مادرشان به ورزشگاه بیایند و خانوادگی به تماشای فوتبال بپردازند. هیچکس نه تنها ناسزاگویی نمی کند بلکه خودش مانع کسانی است که ناسزا می گویند.

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو