کد خبر: 6479

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۳:۰۷

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران: مسیر اشتغال از مهارت‌آموزی می‌گذرد/ تمایل بیشتر فارغ‌التحصیلان به پشت میز‌نشینی

به گزارش تیتر 3 مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با اشاره به اینکه تلاش داریم تا فکر پشت‌ میز‌نشینی را از ذهن جوانان خارج ...

به گزارش تیتر ۳ مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با اشاره به اینکه تلاش داریم تا فکر پشت‌ میز‌نشینی را از ذهن جوانان خارج کنیم، گفت: مسیر اشتغال از مهارت‌آموزی می‌گذرد.

رضا گرزین در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان دارای ۲۲ مرکز آموزشی و بیش از ۲۲۰ کارگاه آموزشی است، اظهار کرد: با توجه به تعهدات پیش‌بینی شده سال گذشته در استان، آموزش‌های مهارتی در قالب آموزش‌های ثابت شهری، سیار روستایی، اردوگاه، صنایع و جوار دانشگاهی، زندان و پادگان‌ها به بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت ارائه شد.

وی افزود: هدف از فعالیت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای توسعه، بسترسازی و به‌کارگیری نیروی انسانی مهارت‌آموخته، اطلاع‌رسانی، هدایت و فراگیر نمودن هرچه بیشتر آموزش‌های مهارتی در سطوح مختلف است و در دو بخش دولتی و غیردولتی انجام می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی جامعه وجود فارغ‌التحصیلان متعدد بدون قابلیت است و تلاش سازمان بر این است برای توانمند‌سازی دانش‌جویان برنامه‌ریزی مدون داشته باشیم و در این راستا در سال‌جاری، در سه دانشگاه کشاورزی، منابع طبیعی و علمی کاربردی ورود و رشته‌هایی را در خود دانشگاه دایر کردیم و منتظر نماندیم دانشجویان به آموزش فنی حرفه‌ای مراجعه کنند.

این مسؤول با بیان اینکه بنا داریم دوره‌های کارآموزی و کارورزی را از حالت سمبلیک و سوری خارج کنیم، خاطرنشان کرد: در این برنامه دانشجویان را ملزم می‌کنیم تا به تناسب رشته تحصیلی خود در مراکز فنی‌ و‌ حرفه‌ای آموزش‌های مهارتی بیاموزند.

گرزین افزود: در سال ۹۵ در بحث توانمندی دانشجویان ۲۰۰ هزار ساعت تعهد برای خود در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم دانشجویان را توانمند سازیم که این رقم نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی به شرکت مازندران در المپیادهای فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: مازندران همیشه قطب المپیاد بوده است و جزء سه استان برتر در کشور هستیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با بیان اینکه اشتغال در جامعه ما حیاتی و مهم است، ادامه داد: کارشناسان مشاور شغلی ما موفق شدند در سال گذشته ۴ هزار و ۱۷ نفر را رهگیری کنند تا با آموزش مستقیم اداره‌کل فنی و حرفه‌ای مازندران مشغول کار شوند و این اشتغال ایجاد شده نسبت به آمار سایر اداراتی که مرتبط با ایجاد شغل هستند به مراتب بهتر است.

این مسؤول اظهار کرد: بعد از آموزش باید خوداشتغالی انجام شود و براساس مهارت کسب شده کسب کار ایجاد کرده و کارآفرینی کنند.

گرزین با بیان اینکه برای پشتیبانی آموزش‌دیده‌های سازمان قراردادهای متعددی با بانک‌های مختلف منعقد کردیم تا تسهیلات کم‌بهره به متقاضیان داده شود، افزود: ۸ میلیارد تومان در سال گذشته به آموزش‌دیده‌های مراکز فنی و حرفه‌ای تسهیلات داده شد.

وی فرهنگ کار در جامعه را اصولی ندانست و گفت: خانواده‌ها باید به این باور برسند که مسیر اشتغال مسیر مهارت‌آموزی است و برای ورود جوانان در این مسیر باید در سبد زندگی خود حداقل یک نوع آموزش مهارتی قرار دهند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با بیان اینکه بستر شغل در زندگی امروز از بستر مهارت‌آموزی می‌گذرد، تصریح کرد: تلاش داریم تا فکر پشت میز‌نشینی را از ذهن جوانان خارج کنیم چرا که در این‌صورت ایده به سراغ جوان آمده و کسب و کار و مشاغل جدید می‌تواند شکل گیرد.

این مسؤول به کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای در حال توسعه اشاره کرد و ادامه داد: بسیاری از این کشورها راه خود را از مسیر کسب مهارت آموزشی عبور داده‌اند و تنها ۱۵ درصد جوانان آنان وارد دانشگاه شده و بقیه به بازار کسب و کار ورود پیدا کردند.

گرزین بیان کرد: بنا داریم در سال‌جاری با کمک استانداری پایش بیکاران را برای نخستین‌بار در مازندران انجام دهیم و باید بیش از ۱۰۰ هزار نفر را پایش کنیم تا متوجه شویم مشکل کار در کجاست تا برنامه‌ای مناسب تدوین کنیم.

وی گریزی به فیش‌‌های حقوقی نجومی زد و اظهار کرد: نبود مهارت‌آموزی در جامعه سبب می‌شود برخی از افراد وارد شغل‌های سهل‌الوصول با درآمد ناپایدار نجومی شوند که این امر سبب پدید آمدن شغل‌های کاذب می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: اگر مهارت را در جامعه شکل دهیم فیش‌های نجومی به‌وجود نمی‌آید.

گرزین با بیان اینکه این سازمان  در راستای توسعه زیربنای اقتصاد مقاومتی در استان کار مهمی انجام داد، گفت: ۲۰۰ طرح وارد استانداری و از این تعداد ۲۰ طرح انتخاب شد و یکی از این ۲۰ طرح مربوط به اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان و در جهت نوسازی و تجهیز مراکز است و قرار است در همین زمینه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شود.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو