کد خبر: 11772

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۰۵ - ۱۱:۳۲

مخالفت معاون رئیس جمهور با تغییر تیم اقتصادی دولت

تیتر 3 » معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به برخی انتقادها در زمینه چرایی تغییرنکردن وزیر اقتصاد گفت: آیا تیم اقتصادی‌ای را که نرخ تورم بالای ۴۰درصد را به زیر ۸درصد رساند و رشد اقتصادی منفی ۷درصد را به ۴.۴درصد افزایش داد، باید از هم بپاشیم؟

محمدباقر نوبخت

به گزارش تیتر ۳، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران تا کنون پرداخت شده و اعتبار لازم برای پرداخت ۱۳۰۰ میلیارد تومان دیگر از این مطالبات تأمین شده است که تا یک هفته دیگر به‌طور کامل پرداخت خواهد شد.

وی گفت: به ۱۳ هزار و ۶۷۷ واحد تولیدی در هفت ماه اول امسال ۹۸۸۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شد.

معاون رئیس جمهور افزود: از این تعداد ۶ هزار و ۵۹۵ واحد تولیدی از طریق ستاد تسهیل در استان‌ها به بانک‌ها معرفی شدند و هفت هزار و ۸۲ واحد دیگر به‌طور مستقیم از بانک‌ها تسهیلات دریافت کردند.

وی گفت: این تسهیلات به واحدهایی پرداخت شد که می‌توانستند اشتغال ایجاد کنند.

نوبخت افزود: در بهار امسال یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند که برای ۷۵۰ هزار نفر از آنان فرصت شغلی ایجاد شد.

وی با اشاره به برنامه دولت برای اختصاص ۳۷۰۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی در سال جاری گفت: تاکنون ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان از این اعتبارات اختصاص یافته است که ۱۰هزار میلیارد تومان آن به‌صورت اسناد خزانه و بقیه به‌صورت نقدی پرداخت شد.

نوبخت با بیان اینکه تمامی مطالبات بازنشستگان تا پایان سال ۹۳ به‌طور کامل پرداخت شده است، افزود: برای پرداخت مطالبات بازنشستگان تا پایان سال ۹۴ پنج‌هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان آبان تمامی این مطالبات پرداخت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با اختصاص ۸۰۰۰ میلیارد تومان از اسناد خزانه، تمامی مطالبات داروخانه و بیمارستان‌ها از دولت در اجرای طرح بیمه سلامت به‌زودی پرداخت خواهد شد.

نوبخت با اشاره به کاهش شدید قیمت نفت در سال گذشته و تأثیر آن بر کشورهای صادر کننده نفت افزود: بر اثر این کاهش قیمت، دولت نتوانست اعتبارات عمرانی را در نیمه دوم سال گذشته پرداخت کند و برای پرداخت حقوق کارکنان نیز اقدام به پیش‌فروش نفت کردیم و به همین خاطر در شش‌ماهه اول امسال خزانه با مشکل جدی مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون مقدار و قیمت فروش نفت کشور بیش از پیش‌بینی‌ها در بودجه سال ۹۵ است، گفت: ممکن است بخشی از بودجه تحقق نیابد اما در شرایط کنونی وضعیت درآمدهای نفتی کشور روز به روز بهتر می‌شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به برخی انتقادها در زمینه چرایی تغییر نکردن وزیر اقتصاد افزود: آیا تیم اقتصادی‌ای که نرخ تورم بالای ۴۰ درصد را به زیر ۸ درصد رساند و رشد اقتصادی منفی هفت درصد را به ۴٫۴ درصد افزایش داد، باید از هم بپاشیم؟

وی گفت: دستاوردهای اقتصادی این تیم در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت خود را برای تکمیل طرح مسکن مهر متعهد می‌داند، افزود: هزینه‌های این طرح افزایش یافته و بخشی از این افزایش با بیشتر شدن سقف وام تأمین شده و بخشی دیگر را دولت تقبل کرده است.

نوبخت گفت: برای اجرای طرح‌های آب و فاضلاب مسکن مهر و کمک به این طرح سازمان برنامه و بودجه یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده است.

وی افزود: ظرف یک هفته آینده سازمان برنامه و بودجه پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۹۶ را به دولت تقدیم می‌کند و هیئت دولت هم در مهلت قانونی این لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو