کد خبر: 12239

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۱۱ - ۷:۵۵

رضا نصری

مخالفان برجام صحنه داخلی ایران را برای دولت روحانی نامساعد می‌کنند

تیتر 3 » کارشناس ارشد مسائل امریکا و حقوقدان بین‌المللی وضعیت تحریم‌های ایران در چندماه باقی مانده از دولت اوباما، نگاه هیلاری کلینتون به تحریم‌ها و رویکرد دونالد ترامپ به نقش‌های منطقه‌ای ایران را تحلیل کرده است.

رضا نصری

۲۰ سال پیش، قانونی در کنگره آمریکا تصویب شد که به قانون داماتو مشهور شد؛ قانونی توسط سناتور جمهوری‌خواه وقت نیویورک آلفوسنو داماتو طراحی شده بود و هدفش، نشانه گرفتن ستون فقرات اقتصاد ایران یعنی نفت و گاز بود. هرچند آن زمان این قانون به امضای بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا رسید اما با واکنش شدید شرکت‌های بین‌المللی روبه‌رو شد.

پیروزی سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ موجب شد فضای جدیدی در ایران حاصل شود و آن شرکت‌ها بی‌توجه به تحریم‌ها به ایران بیایند و سرمایه‌گذاری‌هایشان را آغاز کنند؛ نتیجه آن شد که تنها شرکت‌های آمریکایی بودند که از بازار ایران باز ماندند و تحریم‌ها فقط روی کاغذ ماندند.

پس از اتمام کار دولت اصلاحات، شرایط نیز همانند سابق نماند. اختلاف‌های ایران با کشورهای غربی افزایش یافت و اروپایی‌ها اندک‌اندک به فکر رفتن از ایران افتادند و کنگره نیز از این فرصت نهایت استفاده کرد و هر بار، به بهانه‌ای، ماده‌ای به آن افزود و قانون داماتو را به قانون تحریم‌های ایران تبدیل کرد.

دکترین تعامل سازنده براساس راهبرد بازی برد–برد دولت یازدهم، موجب شد بر پیکره نظام تحریم‌ها ترک‌های جدید پدیدار شود. برجام، تحریم‌های هسته‌ای را از بین برد و حالا دیگر تحریم‌های غیرهسته‌ای و اولیه باقی مانده‌اند که بسیاری هم هستند که از ناکارآمدی آن سخن می‌گویند.

تاریخ قانون تحریم‌های ایران تا پایان امسال منقضی خواهد شد و همین موجب شد مخالفان برجام در فکر تمدید آن باشند و توافق هسته‌ای را با چالش جدیدی روبه‌رو سازنند.

وضعیت تحریم‌های ایران در چندماه باقی مانده از دولت باراک اوباما، نگاه هیلاری کلینتون به تحریم‌ها و رویکرد دونالد ترامپ به نقش‌ منطقه‌ای ایران مسائلی است که رضا نصری کارشناس ارشد مسائل آمریکا و حقوقدان بین‌المللی از آن سخن می‌گوید:

آغاز تحریم‌ها؛ مقابله با سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی ایران

زمزمه‌های از تلاش جمهوری‌خواهان برای تمدید قانون تحریم‌های ایران به گوش می‌رسد. این قانون در سال ۲۰۱۶ به پایان می‌رسد. ریشه اعمال این قانون به چه زمانی بازمی‌گردد و شامل چه موارد می‌شود؟

این قانون ابتدا در سال‌ ۱۹۹۶ زمان بیل کلینتون با عنوان «قانون تحریم ایران و لیبی» به تصویب رسید. هدفِ این قانون -که یک قانون «فرامرزی» (Extraterritorial) تلقی می‌شود- ایجاد محدودیت برای شرکت‌های غیرآمریکایی در سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی ایران و لیبی بود.

به واقع، کنگره آمریکا مقرر کرده بود هر شرکتی در دنیا در سرمایه‌گذاری در این دو کشور از سقف تعیین‌شده عبور کند، مشمول مجازات‌های مالی و تجاری از جانب ایالات متحده خواهد شد؛ ضمن اینکه لیستی از تحریم‌ (که به Sanction menuمعروف شده است) در نظر گرفت که رییس‌جمهور بتواند از میان آن انتخاب کند و – به تشخیص خود – علیه این کشورها استفاده کند.

در سال ۲۰۰۶ لیبی از زیر چتر این قانون خارج شد، اما با تشدید تنش و اختلاف‌ها میان ایران و آمریکا، این قانون -با عنوان «قانون تحریم ایران» (Iran Sanction Act)- کماکان علیه ایران باقی ماند و حتی توسط مصوبه‌های جدید کنگره عمق و دامنه آن گسترش پیدا کرد.

برجام، تمدید قانون تحریم ایران را با پیچیدگی‌های جدیدی همراه کرده است

با توجه به اتمام زمان اجرای قانون، موضع باراک اوباما به اتمام این قانون چیست؟ تا به امروز کاخ سفید در این باره چه نظری داشته است؟

این قانون به مدت پنج سال وضع شده بود و تا کنون سه بار تمدید شده است. تاریخ انقضای بعدی آن هم ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ است. اما این بار، به دلیل اینکه میان ایران و آمریکا یک سند حقوقی جدید به اسم «برجام» قرار گرفته است، تمدید این قانون با پیچیدگی‌های جدیدی همراه شده است: از یکسو، دولت اوباما با هر اقدام کارشکنانه از جانب کنگره یا سایر نهادهای آمریکایی که در فضای بین‌المللی به نقض برجام یا کوتاهی فاحش در اجرای تعهدهای برجام تعبیر شود، مخالف است و از سوی دیگر محذوریت‌های سیاست داخلی آمریکا -به ویژه فشار جمهوری‌خواهان و لابی‌های خاص که در فضای انتخاباتی کنونی نقش برجسته‌‌ای یافته‌اند- موجب شده که نتواند با قاطعیت و جدیت با تمدید این قانون مخالفت کند.

اوباما به دنبال تمدید تمیز قانون تحریم ایران است

به خاطر همین تنش میان تعهدهای بین‌المللی و محذوریت‌های داخلی نیز دولت اوباما تاکنون در جلسات استماع کنگره و نشست‌های مطبوعاتی خود درباره تمدید این قانون بیش از هر چیز دعوت به احتیاط کرده‌ و اظهار داشته‌ که «تمدید این قانون نباید به نحوی صورت پذیرد که در اجرای برجام مشکل ایجاد کند».

به عبارت دیگر، دولت می‌گوید حتی اگر این قانون تمدید می‌شود، نباید نسخه جدید آن – علیرغم طرح‌هایی که عمدتاً از سوی جمهوری‌خواهان ارائه شده – حاوی مفاد و بندهای تازه‌ای باشد که از جانب ایران و جامعه بین‌المللی نقض برجام محسوب شود. به واقع، دولت اوباما در بدترین حالت طرفدار یک «تمدید تمیز»‌ –clean reauthorization– است که در اجرای تعهدهای بین‌المللی‌‌اش در قبال برجام خلل مهم و آشکاری وارد نشود.

نزاع سیاسی و حقوقی در آمریکا میان موافقان و مخالفان توافق

امروز یک بحث «حقوقی» دیگر نیز درباره تمدید این قانون در جریان است که دولت اوباما در آن جبهه هم با جمهوری‌خواهان مقابله می‌کند: جمهوری‌خواهان و مخالفان توافق هسته‌ای استدلال می‌کنند که قانون مذکور (ISA) «بستر» حقوقی لازم برای بازگشت‌پذیری احتمالی تحریم‌ها را تشکیل می‌دهد و اگر این قانون تمدید نشود، رییس‌جمهور از اهرم حقوقی و اختیار لازم برای بازگرداندن تحریم‌ها محروم می‌شود.

آنها مدعی هستند که عدم تمدید این قانون بر سازوکار بازگشت‌پذیری (snap back) خدشه وارد می‌کند و به تبع هم ضامن اجرایی آمریکا را از بین می‌برد و هم ایران را به نقض برجام تشویق خواهد کرد.

متقابلاً  دولت اوباما و رسانه‌های حامی او  پاسخ می‌دهند که چنین نیست، و رییس‌جمهور آمریکا از لحظ قانون اساسی و قوانین موضوعه دیگر -از جمله «قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی» (IEEPA)-  نیز مختار به اِعمال تحریم خواهد بود و زنده نگه داشتن «قانون تحریم ایران» – دست‌کم از این منظر – ضرورت چندانی ندارد. به واقع، یک نزاع سیاسی و حقوقی در آمریکا میان موافقان و مخالفان توافق در جریان است که نتیجه‌اش سرانجام تمدید این قانون یا چگونگی تمدید آن را تعیین خواهد کرد.

مخالفان برجام تلاش می‌کنند صحنه داخلی ایران را برای دولت روحانی نامساعد کنند

جمهوری‌خواهان در حال فشار برای تمدید این قانون تا ۱۰ سال دیگر هستند. هدف آنها از تمدید این قانون چیست؟

همانطور که ذکر شد، مدت زمان اعتبار این قانون همواره پنج سال بوده و تمدید آن هم همیشه پنج ساله بوده است. اما این بار جمهوری‌خواهان و مخالفان توافق تلاش می‌کنند با طولانی کردن مدت زمان اعتبار این قانون، فضای همکاری برجام را مسموم کنند، شرکت‌های خارجی را در تردید نگه دارند و صحنه سیاست داخلی ایران را نیز برای دولت روحانی نامساعد و نامطلوب سازند.

تمدید قانون تحریم ایران کارکرد سیاسی و روانی دارد

اما تمدید ۱۰ ساله این قانون، بیش از اینکه تاثیر و ارزش حقوقی داشته باشد، کارکرد سیاسی و روانی دارد. معتقدم که هرچند عدم تمدید این قانون در نهایت به نفع ایران خواهد بود، اما لازم به یادآوری است که مقابله با یک فضای منفی «روانی» بیش از هر چیز مستلزم ایجاد یک فضای مثبت روانی است و ایران باید به این موضوع مستقل از طرح‌ها و اقدامات درون کنگره آمریکا نگاه کند.

مهم، عدم تصویب تحریم جدید است

دو هفته پیش از نامه هفت نماینده دموکرات به کاخ سفید مبنی بر ابراز تمایل آنها برای تمدید ۱۰ ساله این قانون خبر داده شد. هم‌اینک موضع حزب دموکرات در رابطه با این قانون چیست؟ آیا آنها در این باره قصد همکاری با حزب رقیب را دارند؟

اگر تمدید این قانون به رای گذاشته شود، تاریخ رای‌گیری آن در اواسط ماه نوامبر -یعنی چند روز بعد از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا- خواهد بود. در نتیجه، اگر فرض را بر پیروی خانم کلینتون بگذاریم، اعلام موضع‌ صریح ایشان در آن زمان بر مواضع و عملکرد دموکرات‌ها در کنگره بسیار موثر خواهد بود. اما به طور کُلی، معتقدم که مدت زمان اعتبار این قانون اهمیت ثانویه دارد.

آنچه مهم است این است که در نسخه جدید این قانون مفاد و بند جدیدی که به مفهوم واقعی کلمه «تحریم جدید» علیه ایران یا منافع ایران محسوب شود، وجود نداشته باشد و حزب دموکرات در یک نگاه کُلی قصد ندارد تا این میزان با مخالفان توافق هسته‌ای همکاری کند.

بسیاری از سناتورها حاضر نیستند مقدمات کارشکنی در برجام را فراهم آورند

در هر حال، حتی اگر در مجلس نمایندگان طرح تغییر یافته این قانون به تصویب برسد، تصویب آن در مجلس سِنا با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهد شد. فراموش نکنیم که طیفی از حزب دموکرات به صورت جدی طرفدار کارنامه سیاست خارجه اوباما و به تبع حامی توافق هسته‌ای است و بسیاری از سناتورهای آن حاضر نیستند تا سر حد تغییر دادن متن قانون مقدمات کارشکنی در امور برجام را فراهم آورند.

ضمن اینکه تا ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷، اوباما کماکان رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود و قادر است هر مصوبه‌ای را که با سیاست او در قبال برجام ناسازگار است «وتو» کند.

کلینتون خواستار تمدید «قانون تحریم ایران» بدون دست‌خوردگی است

نوع رویکرد هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ به مسئله تحریم‌های ایران و این قانون چه بوده است؟

سخنگوی خانم کلینتون در مصاحبه‌ای اظهار داشته‌ که او خواستار تمدید «قانون تحریم ایران» است ولی به شرطی که قانون همانطور که هست، دست‌ نخورده، تمدید شود. به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد که او خواستار یک «تمدید تمیز» یا clean reauthorization است، به نحوی که خللی در اجرای برجام وارد نشود. معاون پیشنهادی او -سناتور تیم کین- ظاهراً پیش از این طرحی ارائه داده که در آن مدت زمان اعتبار این قانون هشت سال پیشنهاد شده است یعنی تا پایان اجرای برجام.

تلاش کلینتون برای تمدید هشت ساله قانون تحریم ایران

فراموش نکنیم که مطابق برجام دولت آمریکا موظف است که نهایتاً تا هشت سال دیگر – یعنی تا «روز انتقال» در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ –  یا هر زمان که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «گواهی سلامت» کامل برنامه‌ هسته‌ای ایران را صادر کرد، این قانون را به کُل لغو کند. در نتیجه، موضع خانم کلینتون احتمالاً «تمدید تمیز» قانون برای پنج، هشت یا حتی ۱۰ سال است. شاید در نهایت به یک تمدید هشت ساله رضایت دهد و تلاش کند اعضای حزبش را در این راستا هدایت کند!

آقای ترامپ در این باره اظهار نظر دقیقی نکرده است. اما موضع کُلی او نسبت به برجام منفی است و او ظاهراً برنامه دارد که در صورت رسیدن به کاخ سفید، مذاکرات هسته‌ای را از سر گیرد. در نتیجه، احتمالاً این قانون برای ترامپ تا حدود زیادی بلاموضوع است؛ یا اینکه دست‌کم موضع او با موضع تندترین جمهوری‌خواهان در کنگره همخوانی دارد.

رفتار دولت کلینتون در قبال ایران نسبت به دولت اوباما تهاجمی‌تر خواهد بود

شانس پیروزی هیلاری کلینتون بیش از دونالد ترامپ است. در سند ملی حزب دموکرات، این حزب از برجام حمایت کرده ولی همچنان از ادامه تحریم‌های ایران و سخت‌گیری علیه کشورمان سخن گفته است. آیا با ریاست جمهوری احتمالی کلینتون باید انتظار تحریم‌های بیشتری را علیه ایران در حوزه غیرهسته‌ای داشته باشیم؟

آنچه مسلم است این است که لحن و عملکرد دولت کلینتون نسبت به ایران – در مقایسه با دولت اوباما – تندتر و تهاجمی‌تر خواهد بود. تیم سیاست خارجه و امنیت ملی خانم کلینتون هم تیم تندروتری نسبت به تیم فعلی است و عناصر آن قطعاً قرابت بیشتری به دولت اسرائیل و عربستان سعودی دارند.

فراموش نکنیم که خانم کلینتون همواره قائل به اِعمال فشار از طریق ایجاد ائتلاف بین‌المللی بوده و از این رو برای پیشبرد سیاست‌های تهاجمی‌تر خود ملزم به بسیج افکار عمومی، «امنیتی‌سازی» ایران و اثبات تهدیدآمیز بودن ایران است.

دولت فعلی ایران بهانه‌ای به آمریکا نخواهد داد

دولت فعلی ایران هم با تدبیرتر از آن است که چنین مستمسک و بهانه‌ای به دست او بدهد. اگر دولت کلینتون بخواهد به صورت یکجانبه علیه دولتی که وزیر امور خارجه‌اش نامزد دریافت جایزه نوبل صلح بوده اقدام کند، قطعاً با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد و هر تحریمی که وضع کند، در عمل از جانب نزدیک‌ترین متحدان غربی او نیز به اجرا گذاشته نخواهد شد. در نتیجه، گمان نمی‌کنم خانم کلینتون چندان هم نسبت به ایران بی پروایی به خرج دهد. شرایط عوض شده و ایرانِ امروز حتی با ایران دو سال پیش هم تفاوت‌های زیادی دارد.

«تمدید تمیز» قانون تحریم ایران در عمل مانع عمده‌‌ای بر سر اجرای برجام نخواهد بود

ایران بارها از امریکا به دلیل عدم اجرای صحیح برجام انتقاد کرده است. تمدید این قانون و تشدید تحریم‌های غیرهسته‌ای تا چه اندازه می‌تواند برجام را در دومین سال اجرای خود با چالش روبه‌رو کند؟ 

معتقدم «تمدید تمیز» این قانون و حتی تمدید بلندمدت آن در عمل – و از نظر حقوقی – مانع عمده‌‌ای بر سر اجرای برجام نخواهد بود. هرچند ایران می‌تواند از این موضوع برای امتیازگیری در فضای بین‌المللی استفاده کند و استدلال بیاورد که تمدید این قانون با اصل «حُسن نیت» مندرج در برجام مغایرت دارد. آنچه واقعاً اهمیت دارد این است که در نسخه جدید قانون شرایط جدید یا تحریم‌ جدیدی علیه ایران وضع نشود.

معتقدم که یکی از حالت‌های مطلوب این است که دولت اوباما با کنگره به مذاکره بنشیند و به او بگوید که طولانی شدن مدت زمان اعتبار قانون را به شرطی می‌پذیرد که از هم‌اکنون در متن قانون انقضای آن در سال ۲۰۲۳ (یعنی «روز انتقال») به طور قطعی گنجانده شود.

گفت‌وگو: محمدابراهیم ترقی‌نژاد 

منبع : ایلنا

برچسب ها: ,
دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 197

کل نظرات :71

 • JosephRup

  تاریخ : ۲۰ - شهریور - ۱۳۹۶

  pikavippi 5000e – Lainaa heti, 600 euron lainaa


  پاسخ دادن

 • glennem3

  تاریخ : ۲۰ - شهریور - ۱۳۹۶

  New photo blog
  http://hotties.pictures.erolove.in/?post.stephany
  map of rivers in india regalo bassotti toy srm medical school indiaw erotic desires movie pain on left side of abdomen under ribs radiating to back


  پاسخ دادن

 • Antonn74

  تاریخ : ۲۰ - شهریور - ۱۳۹۶

  ВНИМАНИЕ!!! Яндекс такси обманывает клиентов.
  Как Яндекс относится к клиентам смотреть !!!
  Посмотрел и был в ШОКЕ….
  Даю ссылку на Канал youtube
  http://youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA


  پاسخ دادن

 • ChrisSek

  تاریخ : ۲۰ - شهریور - ۱۳۹۶

 • WesleyZilla

  تاریخ : ۲۰ - شهریور - ۱۳۹۶

  Did you know that at this super casino we have hundreds of world class Slots, including our popular Progressive Jackpots? With this Welcome Offer you can double your deposits and start spinning your way to million dollar jackpots! How great does that sound?
  Get started today by opening an account and making your first deposit.
  Get spinning to win millions
  redgamerock.com


  پاسخ دادن

 • MichaelDef

  تاریخ : ۲۱ - شهریور - ۱۳۹۶

 • Josephlaubs

  تاریخ : ۲۱ - شهریور - ۱۳۹۶

  credits – dumps with pin, купить дебитки

  картон, дебитки, дампы с пином, fresh bases, dumps, debit\, купить карты


  پاسخ دادن

 • JustinHof

  تاریخ : ۲۱ - شهریور - ۱۳۹۶

 • RaphaelVunty

  تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۳۹۶

 • Bryonbat

  تاریخ : ۲۳ - شهریور - ۱۳۹۶

  good resource valid shop – valid cc, online cc shop


  پاسخ دادن

 • bryanhd3

  تاریخ : ۲۳ - شهریور - ۱۳۹۶

  Started new spider’s web throw
  download free chat apps sexy girls pretty sexy wallpaper free downlod android app free download mobile9 app android 2 3
  http://sexgames.android.tobuy.in/?gain.marlene
  android apps for mobile download android app development companies india free games android games www super sexy girl amazon fire model number


  پاسخ دادن

 • StanleySox

  تاریخ : ۲۳ - شهریور - ۱۳۹۶

  wonderful site cc shop – online cc shop, cc fullz


  پاسخ دادن

 • SabrielBib

  تاریخ : ۲۴ - شهریور - ۱۳۹۶

  Настройка xRumer 16 при первом запуске. Видеоурок №۱: https://youtu.be/LFngR0NqvTE


  پاسخ دادن

 • tamrabv3

  تاریخ : ۲۴ - شهریور - ۱۳۹۶

  Hi reborn blog
  http://engines.telrock.org/?entry.kaila
  teen dildo lesbian porn latest porn clips porn star sydnee capri free fetish lesbian porn tied vibrator porn


  پاسخ دادن

 • kristasp18

  تاریخ : ۲۸ - شهریور - ۱۳۹۶

  New adult blog website
  female latex bondage photos pics cam anal plug
  http://sissyabuse.blogporn.in/?view.yvette
  tranny cartoons porn female prison search male to female transvestite mary wollstonecraft feminism how sew a dress fitness exercise program regular marijuana white ruffle boy shorts


  پاسخ دادن

 • MagdaDEhob

  تاریخ : ۲۸ - شهریور - ۱۳۹۶

  Inside 85, kids could solely desire of these, nothing presented them further affable, and inside our period it is hard for you to envisage a youngster without having them. The exchange will probably concentrate on radio-controlled dolls. In the beginning, machine along with processes with cool control become created pertaining to occupation in dangerous or perhaps inaccessible locations for individuals. Later, including gone to the every day stage, they were transformed into fascinating doll designed for results. The a number of prints with types of structures generally puzzles parents, although teenagers end up being good versed in the features of a gadget.
  WLtoys


  پاسخ دادن

 • jacklynas16

  تاریخ : ۲۸ - شهریور - ۱۳۹۶

  Hi reborn project
  http://arab.sexy.girls.twiclub.in/?post.jamie
  mexican 2007 he’s stealth battle


  پاسخ دادن

 • Shila

  تاریخ : ۳۱ - شهریور - ۱۳۹۶

 • HarryPoike

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۳۹۶

  ۲۰۰۰۰ euro lenen – 100 euro lenen, Geld lenen.


  پاسخ دادن

 • michelleep1

  تاریخ : ۲ - مهر - ۱۳۹۶

  Sexy mirror shots
  http://ebony.pornstars.sexblog.pw/?pictures_janiya
  star wars trumpet sheet music for free mobile hentia porn striptease nude video spanking school girls


  پاسخ دادن

 • Jacobmug

  تاریخ : ۲ - مهر - ۱۳۹۶

  Kredit ohne Schufa uber 8000 € – Kredit ohne Schufa uber 50000 €, Kredit ohne Schufa uber 25000 €


  پاسخ دادن

 • Eugenenok

  تاریخ : ۳ - مهر - ۱۳۹۶

  lana 2000 kr – lana pengar 200 000, lana pengar 30 000


  پاسخ دادن

 • Timothynep

  تاریخ : ۳ - مهر - ۱۳۹۶

  necesitas 600 euros – Prestamo 150 euros, necesitas 250 euros


  پاسخ دادن

 • Zacharydof

  تاریخ : ۵ - مهر - ۱۳۹۶

 • Glennwaw

  تاریخ : ۶ - مهر - ۱۳۹۶

  Мультсериалы онлайн – Marvel’s Человек-паук (۲۰۱۷) ۱ сезон, Аниме онлайн.


  پاسخ دادن

 • Francisroumn

  تاریخ : ۷ - مهر - ۱۳۹۶

 • Josephbruro

  تاریخ : ۷ - مهر - ۱۳۹۶

 • RobertGrock

  تاریخ : ۸ - مهر - ۱۳۹۶

 • MarionWrott

  تاریخ : ۱۱ - مهر - ۱۳۹۶

  Autokredit 30000 Euro – 35000 Euro Autokredit, 25000 Euro Kredit fur Auto.


  پاسخ دادن

 • Briandag

  تاریخ : ۱۱ - مهر - ۱۳۹۶

  Kredit mit 60 Jahren – Kredit 80 Jahre, Kredit fur 60 jahrige.


  پاسخ دادن

 • WayneBok

  تاریخ : ۱۳ - مهر - ۱۳۹۶

  отличный веб сайт http://shama-rc.net/


  پاسخ دادن

 • Billyambut

  تاریخ : ۱۳ - مهر - ۱۳۹۶

  цветущий веб ресурс http://mutki1.biz/


  پاسخ دادن

 • Steveabaws

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۶

  hometown pizza harwinton ct – mario batali pizza crust, swiss chard pizza.


  پاسخ دادن

 • DonaldWeinc

  تاریخ : ۱۸ - مهر - ۱۳۹۶

 • Irwincox

  تاریخ : ۲۰ - مهر - ۱۳۹۶

  Kreditvergleich 25000 euro – Kreditvergleich 50000, Kreditvergleich 4000.


  پاسخ دادن

 • Michaelnus

  تاریخ : ۲۰ - مهر - ۱۳۹۶

  Sofortkredit 10000€ – Sofortkredit 1000 euro online beantragen, Sofortkredit 3000 euro online beantragen.


  پاسخ دادن

 • Bennieaburb

  تاریخ : ۲۱ - مهر - ۱۳۹۶

 • RolandPrubs

  تاریخ : ۲۲ - مهر - ۱۳۹۶

  кредит наличными ۱۰۰۰۰۰ рублей – оформить кредит онлайн, Кредит ۱۰۰۰۰۰ рублей.


  پاسخ دادن

 • Davidbon

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۶

  Проститутки метро Достоевская – Проститутки Рыбацкое, Проститутки метро Московская.


  پاسخ دادن

 • DennisBug

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۳۹۶

 • Henrypoemi

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۳۹۶

  flawless web site computer


  پاسخ دادن

 • JordanTab

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۶

  credit 108 mois – credit 24 mois, emprunt 24 mois.


  پاسخ دادن

 • KeithNab

  تاریخ : ۳ - آبان - ۱۳۹۶

  http://www.emprunterenligne.org/30000/15000-euros – emprunt de 700 euros sans justificatif, emprunter 700 euros.


  پاسخ دادن

 • JeffreyBug

  تاریخ : ۵ - آبان - ۱۳۹۶

  нотариус на дом метро Молодежная – нотариус на дом метро Крылатское, выезд нотариуса к юридическим лицам в ЗАО.


  پاسخ دادن

 • TerryCal

  تاریخ : ۶ - آبان - ۱۳۹۶

  идеальный ресурс http://narco24.me/


  پاسخ دادن

 • RobertTow

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۶

 • Ricardoerymn

  تاریخ : ۱۲ - آبان - ۱۳۹۶

  Autokredit mit Schufa aufnehme – 15000 Euro Autokredit, 15000 Euro Kredit fur Auto.


  پاسخ دادن

 • JamesMut

  تاریخ : ۱۲ - آبان - ۱۳۹۶

  http://www.guenstigerprivatkredit.org/privatkredit-3000-euro – Privatkredit 3000 Euro, 2000 Euro Kredit von Privat.


  پاسخ دادن

 • PeterFaf

  تاریخ : ۱۴ - آبان - ۱۳۹۶

  достохвальный ресурс новогодние подарки купить – детские Новогодние подарки, новогодние подарки оптом


  پاسخ دادن

 • Marcuspak

  تاریخ : ۱۷ - آبان - ۱۳۹۶

  человечный веб сайт Сладкие новогодние подарки в Иркутске – Сладкие новогодние подарки в Иркутске, Детские новогодние подарки


  پاسخ دادن

 • MichaelWeria

  تاریخ : ۱۷ - آبان - ۱۳۹۶

  электрические счетчики с пультом – счетчик меркурий с пультом, счетчик с пультом цена.


  پاسخ دادن

 • DavidMam

  تاریخ : ۱۹ - آبان - ۱۳۹۶

  Kredit 40000 Euro – Kredit 6000 Euro, Kredit 10000 Euro.


  پاسخ دادن

 • VinceVup

  تاریخ : ۲۰ - آبان - ۱۳۹۶

  Lainaa 1000 euroa – lainaa 15000 euroa, Lainaa 1000 euroa.


  پاسخ دادن

 • Damion

  تاریخ : ۲۲ - آبان - ۱۳۹۶

  Кликай сюда
  [url=http://onews.life][img]http://78.media.tumblr.com/fe3b835c86153e8b3d9c78f79863151f/tumblr_owj6gui9a91u0bj0ho1_400.gif[/img][/url]
  [url=http://onews.life][img]http://78.media.tumblr.com/3255a9689b66dbb8f47ef1bcd8fa89d7/tumblr_osxg7zMDVm1vz00hao1_400.gif[/img][/url]

  бесплатно видео ролики ебли в жопу порно
  бесплатно порно фото ебут жену при муже
  жестокое порно жопу девчоноквидео бесплатно
  бесплатно видео порно ролики ебли в
  жопу
  беркову ебут два парня порно смотреть онлайн бесплатно
  порно жену ебут смотреть бесплатно
  бесплатно порно культуристки ебут

  порно ебут сестру бесплатно
  бесплатно быстро порно фото
  тетки ебут мальчикова
  старики девушек
  бесплатно порно мужики ебут разных животных
  бесплатно порно ролик как ебут в жопу дерзка
  посмотреть бесплатно онлайн порноролик монстры ебут девушку
  www бесплатное порно как взрослые
  тетки ебут молодых парней просмотреть
  порно бесплатное молодые ебут зрелых
  смотреть онлайн бесплатно
  порно конь ебут женщину
  tokio hotel ебутся порно видео бесплатное
  лучшее порно молодых ебут бесплатно

  бесплатно порно фото зрелые мужики ебут малолеток
  анастасию заворотнюк ебут порно бесплатно
  ебут сучек порно бесплатно
  бесплатное порно как ебут малолеток
  порно в жопу бесплатно
  просмотр порно в жопу фильмов онлайн бесплатно
  бесплатно порно ролики кончают жопу
  жену ебут порно онлайн бесплатно
  фото порно бесплатно ебут самок
  домашнее порно фото девочек ебут раком бесплатно
  клизма в жопу порно ролики бесплатно

  ебут заворотнюк порно фото бесплатно
  порно ебут невесту видио ролики бесплатно смотреть
  порно бесплатно училки ебутся со своими учениками

  смотреть бесплатно порно онлайн порно студентки трахают в жопу
  девствиниц
  бесплатно порно культуристка ебут

  порно бесплатно два мужика ебут тёлку

  онлайн порно бесплатно ебут целок
  порно ебут маленьких смотреть бесплатно
  порно в жопу бесплатно
  бесплатно порно тину конделаки ебут в рот
  ۳gepeg
  порно культуристки ебут ребенка онлайн бесплатно tv
  ебут беркову смотреть онлайн порно бесплатно
  два китайца ее ебут
  порно бесплатно смотреть мужика ебут страпором
  смотреть бесплатно порно ебут невесту
  порно видео бесплатно блондинку в жопу
  порно бесплатно ебут невесту
  бесплатно порно ебут невесту

  невесту ебут порно бесплатно смотреть
  смотреть бесплатно порно онлайн
  студентки трахают в жопу девствиниц
  пихарики ком в этом лесу ебутся бесплатное порно он лайн
  бабы ебутся бесплатно порно сайт
  порно жесткое бесплатно связывают и ебут
  проститутки порно секс пьных ебут бесплатно
  бесплатно порно фото кончания в жопу девочек тинейджеров

  порно видео бесплатное на телефон ебут в лифте
  порно онлайн бесплатно ебут жену
  порно фото видео бесплатно старики ебут молодых
  жену насильно ебут при муже порно онлайн смотреть бесплатно

  порвал жопу порно видео бесплатно онлайн
  как бесплатно порно где ебут малолеток
  бесплатно порно видео анастасию заваратнюк ебут в туалете
  бесплатное порно фото траха в жопу
  онлайн порно ебут беркову смотреть бесплатно
  два китайца
  порно бесплатно ебут спящих
  видео порно۱۴ летних ебут бесплатно
  баб ебут животные бесплатное порно
  бесплатное порно как ебут жён
  cтарики ебут молодых порно бесплатно
  жену ебут порно бесплатно
  бесплатно порно рассказ жене в жопу два члена
  порно собаки ебут девушек смотреть бесплатно
  бесплатное порно старики ебут малолеток
  бесплатное порно видео ебут гемофродитов
  молодые две школьныцы ебутся порно онлайн бесплатно

  смотреть бесплатное порно фото где ебут в жопу

  онлайн порно ебут целок бесплатно
  беркову ебут порно бесплатно
  бесплатно как ебут чужих жен порноролики
  фото
  жесткое порно смотреь бесплатнолесу все ебутся
  бесплатное порно ебут невесту
  порно ебут училку бесплатно
  бесплатное порно ебут старух
  порно онлайн бесплатно гопники ебут телок
  смотреть бесплатное порно как девушки ебутся с лошадями без смс
  порно онлайн в жопу бесплатно

  порно ебут анастосию заворотнюк бесплатно
  порно фото бесплатно в жопу
  порно фото мамаши ебутся без смс без регистрации бесплатно
  бесплатно смотреть порно где ебут телят
  жестокое порно видео вжопу бесплатно и без смс

  без смс и регистрации смотреть онлайн бесплатно порновидео в жопу
  порно видео букину ебут бесплатно
  ебля в жопу бесплатное порно
  бесплатное порно два парня ебут мать
  мать дала сыну в жопу бесплатное порно

  порно кончают в жопу бесплатно

  бесплатное порно со старухами ебут старух
  все порно фото зоосекс
  животные ебут девушек бесплатно

  порно ебут невесту бесплатно онлайн

  порно архив фото в жопу бесплатно
  бесплатно смотреть порно видео с отцы
  ебут малолеток
  порно просмотр бесплатно трое
  ебут одну
  мужека ебут страпоном онлайн порно фильмы бесплатно и
  без смс
  порно видео в жопу бесплатно
  елену беркову ебут порноролики бесплатно
  бабы ебут мужика сачать порно бесплатно
  онлайн порноролики бесплатно страпоном в жопу
  гермафродиты ебутся порно видео бесплатно
  негры ебут геев порно видео скачаать бесплатно без смс
  бесплатно порно ролики ебут студентку часть ۲
  баба мужика в жопу порно бесплатно
  бесплатно порно видео как ебут очень толстых баб
  бесплатно порно ролики кончают
  в жопу
  ебут порно онлайн смотреть бесплатно
  абсолютно бесплатное порнофото мальчики ебут взрослых женщин

  порно видео бесплатно
  жену ебут
  смотреть бесплатное порно фото беременные ебутся онлайн

  бесплатное порно ебля в
  жопу
  бесплатно порно одним файдом ебут училок
  смотреть порно ебут жену
  бесплатно
  бесплатное порно ебут пьяных или под клафелином
  порно бесплатно ебут спящую
  бесплатно порно папа ебут
  дочу
  бесплатно порно онлайн папы ебут дочек
  порно ебут спящих бесплатно
  бесплатное порно износилование в жопу
  порно бесплатно лижут жопу
  смотреть бесплатно порно онлайн трахают в жопу девствиниц

  смотреть порно как ебут спяшую
  бесплатно
  порно онлайн бесплатно букину ебут
  блондинку в черных чулках ебут порно бесплатно
  ебут в жопу порно бесплатно
  бесплатное порно девочки ебут друг дружку
  бесплатно порно три парня ебут одну девку
  бабы ебутся со всеми полряд бесплатно порно сайт
  бесплатно порно фото убля в жопу
  смотреть порно онлайн как ебут невест бесплатно
  бесплатно порно ебут мамок
  бесплатно порно в жопу видео
  бесплатное порно видео онлайн кони
  ебут девчонок
  бесплатно порно культуристки ебут
  в жопу
  бесплатное онлайн порно ебут спящих
  бесплатное порно фото мамаши ебут сыновей
  лижут жопу порно бесплатно
  первыи рас в жопу смотреть порно бесплатно

  бесплатно порно кончают в
  жопу
  порно онлайн бесплатно огромные предметы в жопу
  ебут порно смотреть бесплатно

  бесплатное порно фото дам за ۵۰ ебля в жопу
  бесплатно смотреть порно в жопу
  ебут невесту порно ролики бесплатно
  смотреть порно онлайн бесплатно раб лижет жопу госпоже
  порно фото мамки ебут молодых ру
  бесплатно


  پاسخ دادن

 • Jasonput

  تاریخ : ۲۴ - آبان - ۱۳۹۶

  аватарка для группы вконтакте – накрутка друзей одноклассники онлайн, не виден друг в одноклассниках.


  پاسخ دادن

 • JessieSobby

  تاریخ : ۲۵ - آبان - ۱۳۹۶

 • DavidRap

  تاریخ : ۲۶ - آبان - ۱۳۹۶

  john deere 1:16 550 mulch master – john deere quality farm equipment reproduction, john deere 1705 planter eight row


  پاسخ دادن

 • Kerrylum

  تاریخ : ۲۷ - آبان - ۱۳۹۶

  BTL – Раздача в пробках, Маркетинговое агентство.


  پاسخ دادن

 • Doylecrini

  تاریخ : ۲۷ - آبان - ۱۳۹۶

  ладный веб ресурс http://xdoza.com/bryunetki/


  پاسخ دادن

 • Jasonshuro

  تاریخ : ۱ - آذر - ۱۳۹۶

  lane 30000 kr – lane 20000 kr, lan 30000 kroner.


  پاسخ دادن

 • Javierlah

  تاریخ : ۱ - آذر - ۱۳۹۶

  ۲۵۰۰۰ euro lenen – 50000 euro lenen, 15000 euro lenen.


  پاسخ دادن

 • Brianannor

  تاریخ : ۳ - آذر - ۱۳۹۶

  превосходный веб ресурс http://krasivoe-hd.net/na-rabote/


  پاسخ دادن

 • DavidDab

  تاریخ : ۴ - آذر - ۱۳۹۶

  отличный вебресурс http://pornolook.net/bolshie-siski/


  پاسخ دادن

 • VictorZitty

  تاریخ : ۶ - آذر - ۱۳۹۶

  excellent website fullz shop


  پاسخ دادن

 • RobertJOn

  تاریخ : ۱۰ - آذر - ۱۳۹۶

  same day loan today – Short term loans for emergencies, Applying for a cash loan.


  پاسخ دادن

 • AlfredoLof

  تاریخ : ۱۰ - آذر - ۱۳۹۶

  http://www.letras.org.es/lady-gaga.html – Eminem Letras, Taylor Swift Red Letras.


  پاسخ دادن

 • Walterbok

  تاریخ : ۱۱ - آذر - ۱۳۹۶

  highly praised site buy cc


  پاسخ دادن

 • MashaNaL

  تاریخ : ۲۰ - آذر - ۱۳۹۶

  This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

  XEvil 4.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection.
  Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
  Yandex, VKontakte, Captcha Com – and over 8.4 million other types!

  You read this – it means it works! 😉
  Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

  Check YouTube video “XEvil ReCaptcha2”


  پاسخ دادن

 • Wilfredduall

  تاریخ : ۲۱ - آذر - ۱۳۹۶

  купить удостоверение СК – купить удостоверение, распечатка смс мегафон.


  پاسخ دادن

 • RobertHable

  تاریخ : ۲۲ - آذر - ۱۳۹۶

  металлические кровати – еврозал, стулья для детского сада.


  پاسخ دادن

 • Marvinbom

  تاریخ : ۲۲ - آذر - ۱۳۹۶

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو