کد خبر: 15171

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ - ۱۴:۳۰

پاسداشت محاسن اخلاقی بزرگترین درس محرم و صفر

محرم و صفر هم تمام شد اما مکتب عاشقی عاشورا یی نه/براستی چه توشه ای از این دوماه برداشته ایم؟!

بیش از ١۴٠٠سال از واقعه عاشورا می گذرد، واقعه ای که قطعاً درک کامل همه جوانب آن از ید قدرت افراد، به غیر از اهل بیت پیامبر (ص)، عابدان طیب و طاهر الهی خارج است.

اختصاصی تیتر ۳/حسین فرهادی: بیش از ١۴٠٠سال از واقعه عاشورا می گذرد، واقعه ای که قطعاً درک کامل همه جوانب آن از ید قدرت افراد، به غیر از اهل بیت پیامبر (ص)، عابدان طیب و طاهر الهی خارج است.

 

 

 

اما شیعیان و دلباختگان این قوم نظرکرده الهی با همه درک و بینش خود و به قدمت تاریخ گذشته از واقعه کربلا، عزادار و سیاهپوش این غم سترگ و پاک نشدنی هستند. این جانهایی که خالصانه با حلول ماه محرم سیاهپوش میشوند و با توسل به همین عشق در طی سالیان دراز، دین اسلام را از گزند بسیاری از آسیب ها و مخاطرات دور ساخته اند و به فرموده امام انقلاب، “این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.”

 

این معجزه عاشورایی که در بطن مردم عادی جامعه شیعی رسوخ یافته، همیشه از سوی مردم با تمام توان حفظ و در جهت پاسداشت و نگهداشت آیین و درس عاشورایی از هیچ کوششی دریغ نکردند.

 

چه بسیار وقایع مهم و ارزشمند تاریخی در ایران  که وامدار همین سیاهپوشی و حرمتداری مردمیست و مردم پرچمدارِ این حق طلبی با تمسک به فرهنگ ایثار،  شهادت و اخلاق مداری عاشورایی هستند.

 

سیاه پوش شدن چند باره مسلمانان در ماهی که خون ریختن در آن حرام بوده است به سبب رحلت پیامبر مهربانی ها، شهادت مظلومانه امام حسن(ع) و امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع) و …  ، بار معنوی این دو ماه را چنان خاص و اَعلا نموده است که دامنه نورانی و آزادی طلبی آن، مرزهای جغرافیایی و دینی را درنوردیده و امروزه آیین عاشورایی، پیاده روی اربعین و مراسم میلیونی سوگواری شهادت امام رضا(ع)کانون توجه شده است.

 

اما آنچه بیش از هر چیز دیگری قابل توجه و بحث می باشد تاثیر پذیری مثبت جمعی  چه در میان عامه مردم و چه مسئولین دولتی و اجرایی از سیره الهام بخش نبویست. جود و کرم بی مانند امام حسن مجتبی(ع)که چندین مرتبه نیمی از زندگی خود را به طبق اخلاص و در راه رضای خدا بخشید و مظلومانه در عدم همراهی مردم و یارانش تن به صلح داد، شهادت غمبار و سراسر درس امام حسین(ع)،اولاد و اصحابش در جهت اصلاح در دین امت جدش که نشان از انحراف در امور مدعیان پایبندی به اصول دینی اسلامی بوده است، منش مهربانانه امام رضا(ع) در سرزمین غربت که در راه جلوگیری از فریب افکار عامه مردمِ عاشق شیعه و عوام فریبی مردم توسط مأمون که به واسطه همجواری با امام به دنبال مشروعیت بخشیدن به خلافت ننگین خود بود، جام زهر نوشید و از همه آنها قابل تأمل تر، اخلاق مداری بی حد و حصر پیامبری که آمدنش را تنها تکمیل بزرگواری های اخلاقی مردم دانسته است و هرآنچه از خوبی ها، اخلاق حسنه و پایبندی به اصول والای انسانی بود به صورت سیره نبوی و در معجزه ای الهی با نام قرآن، جهت هدایت مردم به یادگار گذارد.

 

محرم و صفر زنگ هشداریست برای عامه مردم بالاخص مسئولین، برای لحظه ای درنگ کردن در تمام آنچه در ده ماه دیگر سال به انجام رساندند. آیا هرآنچه کردند چه تن دادن به صلح و چه جنگ در تمام امورات ریز و درشت بر مبنای سیره نبوی بوده است؟! آیا پذیرش مصالح مردمی و جامعه اسلامی بر منفعت شخصی بر اساس آنچه بوده که به واسطه آن امام رضا امام مهربانیهارا جهت برملا کردن خدعه و نیرنگ مدعی ولایتمداری به سرکشیدن جام زهر سوق داد؟! آیا هرآنچه مسئولین در نظام اجرایی، قضایی و قانونگذاری و در مرتبه پایین تر آن در مدیریت استانی و شهری انجام می دهند بر اساس رسالت اخلاقی و قانون مدنی اسلامی و ارزشهای والای انسانی ایست که پیام آور و رسول آن، خاتم النبیین حضرت محمد (ص) بوده است؟! و به طور اخص به بینش و بصیرت لازم برای اداره امور جامعه ای اسلامی وشیعی رسیده اند تا بتوانند در تنگناها و بزنگاههای مهم سیاسی اجتماعی جهت برون رفت از دسیسه های دشمنان داخلی و خارجی به یک تصمیم عزتمند دست یابند؟! و یا در تصمیم گیریها و برنامه ریزی های مهم اقتصادی، فصل الخطاب حق مردم بوده باشد؟! و در شرایط های حساس کشوری همچون اصحاب امام حسین(ع)، ولایت پذیری صرف را بر هرچه غیر آن است ترجیح دهند؟!

 

مسئولین که با تمسک به این آیین و سنن بر رسانه ای کردن هرچه بیشتر خود اهتمام می ورزند لازم است نگاهی عمیق تر به موازین اخلاقی، قوانین مدنی اسلامی و احترام به حقوق مردم داشته باشند.

 

براستی تا چه حد کوله بار خود را از این همه اخلاق مداری پر کرده ایم، آن هم به گونه ای که تا محرم و صفر سال بعد یادمان نرود در مجلس روضه و عزا و در پای منبر مبلغان دینی چه آموخته ایم؟!

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو