کد خبر: 11328

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۲۸ - ۹:۵۶

مازندران نخستین استان بعد از تهران در راه اندازی مرکز رصد اجتماعی

تیتر 3 » طلاق یكی از مهم ترین معضلات و آسیب های اجتماعی است كه صدمات زیادی را به بدنه جامعه و به ویژه خانواده ها وارد می كند.

طلاق

به گزارش تیتر ۳، برنامه ریزی و ارائه راهکار اساسی در مورد کاهش طلاق از جمله موضوعات مهم و اساسی است که مورد توجه دولت تدبیر و امید و در استان ها نیز از طریق استانداری ها و فرمانداری ها به جد دنبال می شود.

با وجود اقدامات خوبی که در جهت کاهش طلاق صورت گرفته است در برخی از شهرستان ها آمار طلاق نگران کننده است و به همین دلیل جلسات متعدد در شهرهای مختلف استان برگزار شد و این بار معاون سیاسی امنیتی مازندران چالوس را به عنوان میزبان جلسه کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی مازندران در غرب مازندران انتخاب کرد.

استفاده از همه تجهیزات در جهت کاهش طلاق / مازندران نخستین استان بعد از تهران در راه اندازی مرکز رصد اجتماعی

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با بیان اینکه سرمایه اصلی هر جامعه سرمایه اجتماعی همان مردم هستند، اظهار کرد: ما مدیران برای انسان هایی که در گذر زمان دچار آسیب می شوند برنامه ریزی می کنیم که بسیار مهم است.

علیرضا یونسی از طلاق به عنوان یکی از مهم ترین چالش ها و آسیب های جامعه یاد کرد و گفت: برخورد با آسیب های اجتماعی برخورد سیاسی، جناحی و باندی نیست بلکه برخورد ملی است که باید جدی گرفته شود.

وی با اشاره به آمار طلاق در شهرستان های استان و سیر نزولی و یا صعودی آن، بیان کرد: مسئولان شهرستان ها نباید از تعداد افراد غیر بومی که منجر به طلاق شده است خوشبین باشند و باید در این زمینه بررسی علمی صورت گیرد، زیرا به همان میزان که افراد غیر بومی وارد این شهرستان می شوند از شهرستان های حوزه هر فرمانداری نیز به سایر شهرها و استان های دیگر جهت ثبت طلاق می روند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با تاکید بر مرور ماه به ماه آمار از سوی فرمانداران هر شهرستان در مورد وضعیت طلاق، گفت: باید در این زمینه کار علمی و تحقیقی صورت گیرد تا علل اصلی طلاق مورد موشکافی و دقت نظر قرار گیرد.

یونسی با اشاره به عملکرد مناسب برخی شهرستان های استان در کاهش طلاق، بیان کرد: سال گذشته آمار طلاق صعودی بود که با کمک و همکاری فرمانداران، بهزیستی و دستگاه قضا جلوی رشد طلاق در سال ۹۵ گرفته شد.

وی از کاهش ۲.۵ درصدی طلاق در استان طی ۶ ماه سال ۹۵ نسبت به سال۹۴ خبر داد و گفت: با وجود کاهش طلاق، وضع استان مناسب نیست و باید برنامه ریزی و سیاست گذاری جدی صورت گیرد.

این مسئول با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد مقابله با آسیب ها و کاهش طلاق، خاطرنشان کرد: باید از همه ظرفیت ها و امکانات در این زمینه استفاده شود و در این زمینه نخبگان و اندیشمندان کمک های زیادی را می توانند داشته باشند.

یونسی با بیان اینکه روند و نحوه فعالیت برای کاهش طلاق در استان رضایت بخش نیست، ابراز کرد: جلوی رشد بی رویه طلاق در مجموعه استان گرفته شده است اما از برخی شهرستان ها راضی نیستم و باید پیگیری بیشتری صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ما باید دنبال تعالی باشیم، تصریح کرد: محله و مسجد محوری می تواند راهکار خوبی باشد به این نحو که با استفاده از معتمدین محلات می توان با کدخدا منشی و میدان داری جلوی اختلافات خانوادگی که شاید منجر به طلاق شود را گرفت و نگذاریم به مراجع قضایی کشیده شود.

معاون سیاسی امنیتی مازندران با بیان اینکه طلاق در یک خانواده آسیب جدی وارد می کند، خاطر نشان کرد: فرمانداران هر شهرستان باید جزییات اطلاعات حوزه را در زمینه طلاق از اداره کل ثبت احوال دریافت کنند و در زمینه کاهش آن برنامه ریزی داشته تا از رشد طلاق جلوگیری شود.

یونسی یادآور شد: دولت تدبیر و امید کار غیر کارشناسانه و عجولانه انجام نمی دهد و با بررسی های علمی و استفاده از تجربیات سعی در رفع مشکلات دارد و در مورد آسیب های اجتماعی نیز یکی از دغدغه های اصلی دولت است که با تمام توان در جهت رفع آن می پردازد.

وی با تاکید بر اینکه برای کاهش طلاق باید روی خانواده ها بیشتر کار شود، اظهار کرد: یکی از عظیم ترین رسالت خانواده ها ایجاد بستر مناسب برای ازدواج است و در این زمینه نباید عجولانه تصمیم بگیرند بلکه باید بررسی عمیق صورت گیرد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران آموزش لازم را در پیش از ازدواج ضروری دانست و گفت: در همه شهرها کلاس های آموزشی پیش از ازدواج برگزار می شود که باید جدی تر به آن پرداخته شود.

یونسی گفت: استان مازندران نخستین استان پس از استان تهران است که مرکز رصد اجتماعی را راه اندازی کرده است که نیازمند اطلاعات دقیق از سوی فرمانداران است.

وی با تاکید بر آسیب‌شناسی اشکالات و شتاب بخشیدن به فعالیت ها، بیان کرد: طلاق در استان در مقایسه با سال قبل کاهش یافت اما با توجه به ضریب استان این آمار مناسب نیست و باید نگرش جدیدی برای ورود به مقوله ازدواج داشته باشیم.

این مسئول افزود: افزایش سن ازدواج و تک فرزندی مساله مهمی شده است و اگر زاد و ولد به این شکل ادامه پیدا کند در ۱۰ سال آینده به جمعیت پیر دچار می شویم که خوب نیست.

یونسی تاکید کرد: باید با تک فرزندی عالمانه و عاقلانه برخورد شود تا جامعه به افزایش نسل و ازدیاد ازدواج گرایش پیدا کند، همچنین کاهش طلاق، افزایش ازدواج و افزایش موالید سه مقوله جدی‌است که باید توجه جدی صورت گیرد.

ضرورت هدفمند بودن آموزش به خانواده ها

مدیر کل امور اجتماعی استانداری مازندران نیز در این کارگروه با اشاره به اهمیت پرداختن به آسیب های اجتماعی و تلاش در جهت افزایش طلاق گفت: همه دستگاه ها ضروری است در کنار هم به امر افزایش میزان ازدواج بپردازند.

عیسی قاسمی طوسی افزود: باید آموزش ها هدفمند باشد و با استفاده از افراد خبره و تجربیات نخبگان به راهکارهایی در مورد کاهش طلاق پرداخت.

طرح سراسری آموزش به ۱۰ هزار زوج مازندرانی از ابتدای آذرماه

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران نیز در با تاکید بر نقش آموزش در کاهش طلاق، اظهار کرد: با کمک همه فرمانداران و مدیران استانی و شهرستانی بحث آموزش به خانواده ها در سرفصل برنامه ها قرار دارد و طی دو سال گذشته ۲۷۰ هزار زوج مازندرانی تحت آموزش قرار گرفتند.

مریم جمشیدی از اجرای طرح سراسری آموزش به ۱۰ هزار زوج‌ مازندرانی از ابتدای آذر ماه خبر داد و گفت: بیشترین آمار طلاق در ۵ سال نخست زندگی رخ می دهد و به همین دلیل این طرح برای زوج هایی که در ۵ سال ابتدای زندگی زناشویی هستند تدارک دیده شده و سهم شهرستان‌های غرب استان ۴۶۰۰ زوج است که در مرحله شناسایی هستند.

وی افزود: بر اساس آمار ۴۶ درصد طلاق ها در ۵ سال نخست زندگی روی می دهد و انتظار می رود بیشترین افراد در این طرح شرکت کنند زیرا همه تلاش ما در جهت تحکیم بنیان خانواده است.

مدیرکل ثبت احوال مازندران نیز در این نشست گفت: پدیده طلاق ۲٫۵ درصد در شش ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته در مازندران کاهش داشته است.

علی رجبی افزود: در شش ماه سال جاری حدود سه هزار و ۷۹۷ مورد واقعه طلاق در استان ثبت شده است و این در حالی که در شش ماه نخست سال گذشته سه هزار و ۸۹۵ مورد واقعه طلاق ثبت شده بود.

کاهش طلاق با آموزش و فرهنگ سازی در استان

کارشناس مسئول اورژانس اجتماعی بهزیستی مازندران نیز در این جلسه گفت: به‌منظور کاهش طلاق ۲۶ هزارنفر تحت آموزش قرار گرفتند که در این زمینه ۱۱۷ مرکز فعالیت دارند.

لیلا فرقانی با اشاره به اینکه چهار هزار و ۲۱ مورد در شش ماه سال گذشته برای مشاوره به این نهاد مراجعه داشته اند، افزود: در این مدت نیز سه هزار و ۶۱۳ مورد پس از دریافت حکم از دادگاه برای مشاوره به این نهاد مراجعه کردند.

وی تصریح کرد: در ۶ ماه نخست امسال از مجموع چهار هزار و ۲۱ پرونده حدود ۱۱ درصد منجر به سازش شد که این عدد در سال ۹۴ حدود ۹٫۵ درصد بوده است.

کارشناس مسئول اورژانس اجتماعی بهزستی مازندران گفت: امسال شاهد کاهش طلاق بوده ایم و آموزش و فرهنگ سازی در این حوزه نقش اساسی داشته است.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو