کد خبر: 1324

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۵ - ۸:۰۳

مازندران مروارید گردشگری ایران / معرفی اماکن + تصاویر

  به گزارش شرق پرس، چشمه ها و تالابها بویژه شبه جزیره میانکاله در بهشهر و عروس شهرهای ایران در رامسر این منطقه ...
مازندران

مازندران

مازندران با بهره مندی از دامنه ها و پارکهای جنگلی و کوهسانی، قله دماوند، ساحل زیبا و رویایی، آبشارهای چشم نواز، غارهای افسانه ای و چشمه های آب گرم معدنی، مروارید پُرنقش و نگار گردشگری ایران زمین به شمار می رود…

 

به گزارش شرق پرس، چشمه ها و تالابها بویژه شبه جزیره میانکاله در بهشهر و عروس شهرهای ایران در رامسر این منطقه از کشور را به مجموعه ای متنوع برای زندگی و طبیعت گردی تبدیل کرده است. پیشینه تاریخی مازندران موید آن است که جای جای این ملک، تجلی گاه تمدنی غنی از اسلاف هوشمند ما بوده است و گوشه و کنار این استان زیبا، بهشتی برای گردشگری به شمار می رود.

 

برج کاخ  بابل

برج دیده بانی کاخ بابل

برج دیده بانی که در مرکز شهر بابل واقع شده، مربوط به دوره پهلوی است که در هشتم دی ماه ۵۲ با شماره ثبت ۱۵۲۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و در ایام مختلف از جمله نوروز، میزبان مسافران بهاری است.

 

میانکاله

شبه جزیره میانکاله

شبه جزیره میانکاله از جمله اماکن تفریحی و توریستی شهرستان بهشهر است که در ۴۰ کیلومتری بهشهر واقع شده است، شبه جزیره میانکاله با طبیعتی بکر، محل اسکان پرندگان مهاجر، حیوانات وحشی در منطقه بوده و بعنوان یکی از بزرگترین و مهمترین منابع حیات وحش در جهان به ثبت رسیده است.

پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت ۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتار در سال ۵۵ از سوی یونسکو اعتبار نامه شبکه ” ذخیره گاه‌های زیست کره ” جهان را دریافت کرد.

در این منطقه حضور ۱۲۶ گونه پرنده آبزی گزارش شده است که ۴۰ گونه از نظر بین المللی دارای اهمیت بوده و از کانون‌های زادآوری اگرت، حواصیل، پرستو و گلاریول در فصل تابستان حمایت می شود. علاوه بر پرندگان پستاندارنی از قبیل شغال، گراز، گربه جنگلی و فک دریای خزر در این منطقه وجود دارد.

 

سفیدچاه گلوگاه

قبرستان سفیدچاه در شرق مازندران

محل دسترسی به قبرستان سفیدچاه از شهرستان گلوگاه است. نخستین قبرستان مسلمانان در ایران، قبرستانی با قدمت ۱۲۰۰ ساله با نقش‌های عجیب‌ روی سنگ‌هایش در روستای سفیدچاه واقع است که قبر ملک بادله حاکم شمال در این گورستان قرار دارد. همچنبن ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی‌ابن جعفر(ع) و چندین تن از سادات مرعشی که روزگاری در آمل حکومت می‌کردند در سفیدچاه مدفون شده‌اند.

قبرستانی که با سنگ های عمودی خاکستری و حکاکی های عجیب و غریب، عنوان اولین قبرستان مسلمانان ایران را دارا است، سنگ قبرهای محرابی گورستان تاریخی سفید چاه، دارای تصاویر نمادین ایرانی است که مفاهیم پیچیده زندگی، مرگ و رستاخیز را در خود نشان می دهد.

 

چشمه سورت ساری

چشمه سورت ساری

با سفر به طبیعت جنوب شرقی ساری و در اتفاع هزار و ۸۴۱ متری از سطح دریا، شمشین چشمه طبیعی جهان وجود دارد که آوازه اش را جهانیان نیز شنیده اند و سورت همواره گردشگران و طبیعت گردان فصل ها را به خود می خواند.

چشمه های باداب سورت در موقعیت جغرافیایی N362119 E535123 در استان مازندران واقع هستند. مجموعه زیبا و دیدنی چشمه های آب معدنی باداب سورت که از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، دهیاری اروست، مدیر عامل وقت شرکت تعاونی این روستا و همچنین مدیریت سایت اروست به ثبت رسید.

 

ولشت

 ولشت نگین آبی

دریاچه ولشت از جمله دریاچه های است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است.

این دریاچه به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فردش گزینه مناسبی برای گذراندن تعطیلات محسوب می شود.

 

دماوند بام ایران

دماوند بام ایران

قله دماوند اولین اثر طبیعی ثبت ملی کشور که به بام ایران معروف است  ,این اثر طبیعی ایران همه روزه گردشگران زیادی را از مناط مختلف کشور و جهان بخود فرا می خواند.
 
این قله نخستین اثر طبیعی ثبت شده در کشور است که جاذبه های خاص خود را دارد و با اینکه هنوز ثبت جهانی نشده است، اهمیت جهانی دارد.

 

کندلوس

کندلوس دهکده رویایی و باستانی

روستای کندلوس یکی از روستاهای استان مازندران واقع در شهرستان نوشهر و بخش کجور است. این روستا در امتداد دره زانوس، و منطقه سرسبز و زیبای کجور، یکی از اولین و کهن ترین سکونتگاه های انسان در استان مازندران قرار دارد.

خانه های قدیمی با نمایی از چوب، سقف های چوبی، پنجره های کوچک زیبا، دیوارهای کاه گلی و کوچه های سنگ فرش شده، چشمه های آب معدنی و نهرهای جاری نمای روستای کندلوس را می سازند و اگر به روستاهای مختلف ایران رفته باشید و آنها را با کندلوس مقایسه کنید، اولین خصوصیتی که متوجه آن میشوید، پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی دراین روستاست.

 

بندر مازندران

بنادر مازندران

مازندران ۳۳۸ کیلومتر نوار ساحلی دارد که ۹۰ درصد گردشگران برای دیدن جاذبه های دریا به این استان سفر می کنند و وجود سه بندر امیرآباد، فریدونکنار و نوشهر از دیگر جاذبه های این استان است، بندر نوشهر قدیمی ترین بندر استان مازندران است که در غرب استان واقع شده است و در ایام مختلف گردشگران زیادی را از داخل و خارج کشور به سوی خود می کشاند.

 

رامسر

رامسر عروس شهرهای ایران

شهرستان رامسر، غربی ترین شهر مازندران به دلیل جاذبه های منحصر بفردش به عروس شهرهای ایران لقب گرفته است و از مهمترین جاذبه هایش می توان به هتل قدیم رامسر اشاره کرد که در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی و در دوره پهلوی اول در سه طبقه و یک زیر زمین با مصالح آجر، سیمان، بتن و چوب بنا شده است.

 

خانه کلبادی ساری

خانه کلبادی

عمارت کلبادی به دستور سردار جلیل از امرای ارتش در اواخر دوره قاجار برای فرزندش امیر نصرت ساخته شد و در سال ۱۳۸۸ موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی و باستان شناسی در عمارت تاریخی کلبادی در ساری افتتاح شد. در موزه کلبادی آثار متنوعی از هنرهای سنتی، باستانی شناسی به نمایش درآمده است و اشیاء باستانی این موزه با هفت هزار سال قدمت در تنوع مصنوعات سفالین، فلزی، شیشه ای و سنگی از دوران پیش از تاریخ ایران تا اواخر دوره قاجاری راوی فرهنگ ایران و مازندران است.

 

کاخ شاه بهشهر

باغ شاه بهشهر

این باغ که به شماره ۵۷ ثبت در فهرست آثار ملی ایران شده است در مرکز شهر بهشهر قرار دارد و به دستور شاه عباس اول صفوی احداث شده است و دارای سروهای چند ساله، جوی آب سنگی و حوضچه های متعدد است.

 

لازم به ذکر است نمک آبرود و کاخ اجابیت در چالوس، دریای آرام گلوگاه،  چشمه کیله تنکابن، روستاهای دوهزار و سه هزار، سایت موزه گوهرتپه، قلعه کنگلو سوادکوه، برج لاجیم و رسکت، پل محمد حسن خان بابل، بقعه میرحیدری آمل و عباس آباد بهشهر، منطقه حفاظت شده دشت ناز میاندرود و  …. از دیگر جاذبه های گردشگری مازندران به شمار می رود.

منبع:مهر

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو