کد خبر: 73412

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۱۷ - ۱۵:۴۷

استاندار مازندران تاکید کرد

لزوم گسترش صنایع لبنی در مازندران/ توسعه بازار راه نجات مازندران

استاندار مازندران بر لزوم گسترش صنایع لبنی در مازندران/ تاکید کرد و گفت: توسعه بازار راه نجات مازندران است.

به گزارش تیتر ۳ به نقل از  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، صبح امروز مسؤولان جهاد کشاورزی مازندران در دیدار با استاندار مازندران، فعالیت‌های بخش کشاورزی این استان را بازگو کردند و راهکارهایی برای ارتقاء این بخش ارائه کردند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این دیدار اظهار کرد: با توجه به اینکه فعالیت غالب مازندران کشاورزی است، توانسته ایم در تولید ۱۲ محصول در کشور رتبه اول را کسب کنیم.

 

دلاور حیدرپور ادامه داد: بخش کشاورزی مازندران متعهد به ایجاد پنج هزار فرصت شغلی شده است که تاکنون دو هزار و ۸۹ فرصت شغلی ایجاد شده است.

 

وی اضافه کرد: برای تامین روغن خوراکی و عدم وابستگی به خارج کشور، وزارت جهاد کشاورزی تلاش دارد سطح زیرکشت کلزا را در استان‌ها افزایش دهد و بر این اساس مازندران متعهد شد امسال ۲۰ هزار هکتار از مزارع خود را به کشت کلزا اختصاص دهد که تاکنون ۲۰ هزار هکتار قرارداد کشت منعقد شد، ۱۹ هزار هکتار بذرکاری و ۱۷ هزار هکتار از مزارع سبز شده است.

 

جدیت در جلوگیری از تغییرکاربری

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره وضعیت مرکبات در مازندران گفت: سه میلیون تن تولید میوه در استان داریم که با چالش بازار مواجه هستیم و تولید این محصول با توجه به اینکه هزینه بالایی دارد در امر صادرات موفقیت چندانی نداشته است.

 

این مسؤول خرد بودن نظام بهره‌برداری را از چالش‌های اساسی بخش کشاورزی اعلام کرد.

 

حیدرپور با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی به چالش بزرگ در مازندران تبدیل شده است، گفت: در چند سال گذشته با حمایت‌های همه جانبه، تغییر کاربری در استان مهار شد و از سرعت آن کاسته شد و این روند باید با جدیت ادامه یابد.

 

وی آمارهایی هم از تعداد آببندان‌ها، میزان جوجه‌ریزی و تولید مرغ، پرورش ماهی در قفس، تولید برنج، مکانیزاسیون و… در بخش کشاورزی داد.

 

توسعه بازار راه نجات مازندران

 

استاندار مازندران در ادامه حیدرپور را از پیشکسوتان و مجربان بخش کشاورزی یاد کرد و گفت: بخش کشاورزی از مهمترین بخش‌های استان است و خوشحالیم که مدیریت آن به دست شماست.

 

محمد اسلامی افزود: رشد جمعیت و تغییرات سبک زندگی در جامعه روستایی و شهری سبب شده به دنبال توسعه مراکز دانشگاهی باشیم و به دنبال ایجاد اشتغال مناسب نباشیم تا به بازار کار متصل شوند.

 

وی اضافه کرد: توسعه تکنولوژی و صنایع مرتبط به دنبال مکانیزه شدن و کاهش نیروی کار است که نقطه مقابل اشتغال است.

 

استاندار مازندران با بیان اینکه باید سیاست‌های دولت به بهترین شکل اجرایی شود، بیان کرد: توسعه زیرساخت‌ها و توسعه بازار به یکدیگر گره خورده است که نیازمند است بازار توسعه داده شود که این امر راه نجات مازندران است.

 

این مسؤول با اشاره به اینکه باید بر تولید انبوه تمرکز کنیم و حلقه‌های مفقوده را برطرف کنیم، اضافه کرد: باید شرکت‌ها و موسساتی بوجود آیند که زنجیره تامین و تکمیل و فروش و صادرات را تکمیل کنند.

 

تخصصی کردن حلقه مفقوده کسب و کار

وی با تاکید بر اینکه باید صنایع لبنی در استان گسترش یابد چراکه یک ظرفیت مناسب در استان است، گفت: در تولید انبوه می‌توان رقابت ایجاد کرد و تولیدات باید صادرات محور باشد.

 

اسلامی خاطرنشان کرد: تفکر تولید انبوه و یکپارچه‌سازی اراضی که به دلیل محدودیت منابع متوقف شده است در مکان مناسب خود باید انجام شود و حلقه مفقوده کسب و کار به صورت تخصصی ایجاد شود.

 

استاندار مازندران با بیان اینکه خاویار باید به صادرات اصلی استان تبدیل شود نه اینکه از بین رود، ادامه داد: دریا و ذخایر آن باید بازسازی شوند.

 

این مسؤول اظهار کرد: اشتغال مردم دچار بحران است و توسعه بازار و برطرف کردن حلقه‌های مفقوده بسیار مهم است.

 

وی با بیان اینکه طرح تنفس جنگل را باید براساس برنامه ششم اجرایی کرد و از جنگل استفاده بهینه کرد، افزود: از جنگل باید طبق قوانین و مقررات بهره‌برداری کرد و زراعت چوب را توسعه داد.

 

اسلامی  بر متوقف کردن تغییر کاربری در استان تاکید کرد و افزود: توجیهی برای تغییر کاربری وجود ندارد که به ویلاسازی بیانجامد چراکه این امر نه اشتغال را به همراه دارد و نه اقتصاد استان را تحت تاثیر مثبت قرار می دهد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو