کد خبر: 12014

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۰۷ - ۱۲:۵۸

قطع صادرات گاز ایران به ترکیه / احتمال قطع گاز تا ۷ روز آینده

تیتر 3 » یک مقام مسئول در شرکت ملی گاز با اشاره به توقف صادرات گاز ایران به ترکیه، گفت: پیش بینی می‌شود با توجه به انجام پروسه تعمیراتی، صادرات گاز به این کشور همسایه تا ۷ روز آینده متوقف باشد.

صادرات گاز

تیتر ۳: یک مقام مسئول در شرکت ملی گاز ایران صبح امروز  با تایید توقف صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه، گفت: به دلیل انفجار در خط لوله صادراتی گاز در خاک ترکیه فعلا جریان گاز به این کشور همسایه متوقف شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت بوتاش ترکیه با انجام مکاتباتی شرکت ملی گاز ایران را در جریان این حادثه گازی گذاشته است، تصریح کرد: از ساعت ۲۱ و  ۳۰ دقیقه شامگاه پنجشنبه ۶ آبان ماه خط انتقال گاز ایران به ترکیه در ۱۲ کیلومتری مرز بازرگان در عمق خاک ترکیه منفجر و صادرات به این کشور فعلا به طور موقت قطع شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه با توجه به انجام پروسه تعمیراتی پیش بینی می شود صادرات گاز به ترکیه دست کم تا ۷ روز آینده متوقف باشد، خاطرنشان کرد: ایران در صورت آمادگی بوتاش ترکیه، محدودیتی برای تامین گاز این کشور همسایه ندارد.

در همین حال مجید آقابابایی، مدیر کل مرزی وزارت کشور هم توقف صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه از شامگاه پنج شنبه را تایید کرده است.

به گزارش تیتر ۳، با راه‌اندازی یک واحد جدید در تاسیسات تقویت فشار گاز خط لوله سوم آذربایجان، اخیرا توان و ظرفیت انتقال گاز ایران در شمال غرب کشور به میزان ۲۷ میلیون مترمکعب در روز به منظور صادرات گاز به ترکیه افزایش یافت.

از ابتدای سال جاری تاکنون حجم صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه با افزایشی حدود ۸.۸ درصدی همراه بوده به طوری که تاکنون حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب گاز به این کشور همسایه صادر شده است.

مقامات تهران – آنکارا آگوست ۱۹۹۶ میلادی قراردادی ۲۵ ساله امضا کردند که بر اساس این توافق، مقرر شد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.

در حال حاضر تاسیسات تقویت فشار و شبکه انتقال گاز ایران از ظرفیت انتقال روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه برخوردار است که امکان افزایش ظرفیت گاز صادراتی از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب معادل ۱۵ میلیارد متر مکعب ماهانه وجود دارد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو