کد خبر: 135

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ - ۹:۱۲

رشد قاچاق چوب و جولان چکش های جعلی در جنگلهای نکا

  به گزارش شرق پرس، رئیس منابع طبیعی نکا پیش از ظهر سه شنبه در نشست مسئولان شهرستان در شورای فرهنگ عمومی گفت: ...

 

به گزارش شرق پرس، رئیس منابع طبیعی نکا پیش از ظهر سه شنبه در نشست مسئولان شهرستان در شورای فرهنگ عمومی گفت: طی ۱۲سال گذشته  ۱۸مورد خلع ید از اراضی ملی و طبیعی را در این شهرستان از دست سودجویان  منابع طبیعی شاهد بودیم.

علیرضا محمدنژاد اشاره به اینکه در ۱۲سال گذشته تا کنون اقدامات اساسی و کلیدی در رابطه با جلوگیری از تصرف اراضی ملی و برخورد با متصرفان صورت گرفته است، اظهار داشت: در این مدت بیش از ۴۵۷فقره تخلف توسط افراد متصرف و سودجو در بخش‌های مختلف منابع طبیعی ،جنگل ومراتع  تشکیل شده است.

وی وظیفه اداره منابع طبیعی را پیشگیری وبرخورد جدی با متصرفان ومتخلفان برشمرد و افزود: از مجموع آرای پرونده‌های مذکور تعداد ۳۴۱ فقره رأی  به نفع منابع طبیعی صادر شده است .

محمدنژاد همچنین از خلع ید ۱۸فقره از اراضی ملی در نکا خبرداد که تاکنون ۱۶۳هزار متر مربع از این مراتع  واراضی طبیعی حصار کشی وساماندهی شد.

رئیس منابع طبیعی نکا با اشاره به باز پس گیری ۱۱۶هزار هکتاراراضی ملی از دست سودجویان تصریح کرد: از سال ۸۰تا کنون  حدود ۱۱۶هزار هکتار از اراضی طبیعی آزادسازی شد.

محمدنژاد بابیان اینکه  فرهنگ استفاده درست از منابع طبیعی باید به یک فرهنگ ومعارف عمومی در جامعه تبدیل شود بیان کرد: تحقق یافتن فرهنگ استفاده صحیح از منابع طبیعی نیازمند مشارکت وهمکاری همگانی مردم ومسئولان است که باید در این راستا تلاش نمایند.

وی در ادامه با اشاره به ضعف های منابع طبیعی اذعان داشت:عدم حضور به موقع نیروی انتظامی در تخلفات جنگلی سبب بروز تخلف وضعف در منابع وطبیعی شهرستان می شود.

حفاظت ۳۱۳ قرقبان وسیم بان از اراضی ملی نکا

مدیر عامل نکا چوب گفت: ۳۱۳قرقبان وسیم بان از اراضی طبیعی وملی نکا حفاظت ونگهداری می کنند.

رمضانعلی اصغری در ادامه جلسه اذعان داشت:قرق بانان وسیم بانان منابع طبیعی نکا در واقع حافظان وناظران این منابع ملی می باشند که درصورت هرگونه تخلف برخورد جدی با آنها خواهد شد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حفاظت از منابع طبیعی افزود:ترویج فرهنگ منابع طبیعی به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

اصغری بیان کرد:بیش از ۸۰درصد عرصه نقاط نکا به بخش های منابع طبیعی بر می گردد ونکا چوب مسئول برطرف کردن مشکلات منابع ملی است.

مدیر عامل نکا چوب با اشاره به ابزارهای نوین متخلفان در جنگل تصریح کرد:بسیاری از متخلفین با استفاده از ابزارهای نوین  سعی در تخریب این منابع ملی دارند که باید هرچه سریعتر این افراد شناخته شوند.

 رشد نزولی پرونده های قاچاق چوب در نکا

رئیس دادگستری نکا گفت:آخرین پرونده قاچاق چوب در شهرستان مربوط به سال گذشته بوده ودراین طی چند سال نشان از رشد نزولی پرونده قاچاق چوب است.

حجت الاسلام محمدتقی ربیعی گفت: در بحث قاچاق چوب پرونده ها سیر نزولی داشته واز تعداد آنها کاسته شد در واقع یکی از نگرانی های بارز مسئولان شهرستان تخریب جنگل  واز بین رفتن درختان توسط متصرفان است.

وی افزود: اراضی ملی  متعلق به بیت‌المال بوده و افرادی که بخواهند از این منابع ملی سوءاستفاده ویا دخل وتصرفی کنند با قاطیعت با آنان برخورد می شود.

ربیعی بیان داشت:اگر دربحث جذب ماموریتی وجذب نظارتی شرکت نکا چوب جنگل را استصال می کند چه کسی نظارت براین بخش را عهده دار است چرا که بعضی اوقات خود پیمانکاران مرتکب تخلف می شوند.

جولان چکش های جعلی در جنگل های نکا

رئیس داد گستری نکا با اشاره به تخلف برخی از پیمانکاران تصریح کرد:چندی پیش چکش جعلی توسط ماموران منابع طبیعی کشف شد که سبب از بین رفتن خیل عظیمی از درختان منطقه نکا شد .

وی ادامه داد: مسئول شناسایی چکش های جعلی در شهرستان کیست وهمچنین چه کسانی سبب ورود این چکش به جنگل ها شدند تا براحتی این منابع ملی به خطر بیافتد.

ربیعی با اشاره به طرح خروج دام از جنگل تصریح کرد: طرح خروج دام از جنگل ها در گذشته انجام شد ولی هم اکنون به دلیل توسعه وگستردگی، دام ها به جنگل ها برگشتند وسبب تخریب جنگل ومراتع می شوند.

وی تاکید کرد: تا اول اسفندماه باید دامداران شناسایی و طرح خروج دام در شهرستان مجددا اجرا شود وعملکرد این طرح به جلسه فرهنگ عمومی ارائه شود.

مقابله با فرهنگ تجاوز از محیط زیست جدی گرفته شود

رئیس شورای فرهنگ عمومی نکا در ادامه جلسه بیان داشت:باید فرهنگ صحیح حفظ محیط زیست ومنابع طبیعی فرهنگ سازی شود .

حجت الاسلام محمد باقر محمدی لائینی با اشاره به اینکه باید  با فرهنگ تجاوز محیط زیست مقابله کنیم گفت:ما در بحث مقابله با دوشرکت مواجهیم یکی به عنوان مجری ودیگری به عنوان منابع طبیعی در اینصورت اگر با متجاوزین برخورد قاطعی نشود فرهنگ تجاوز در جامعه توسعه پیدا می کند ودر این شرایط باید این دونهاد به درستی وظایف خود را متحمل شوند.

لائینی با اشاره به اینکه اکثر تخلفات در جنگل به وسیل مردم می باشد اظهار کرد:مردم با ورود دام ها در جنگل ها وتخریب این منابع گرانبها از متخلفان طلای سبز به شمار می آیند واین تخریب معلول این است که قرق بانان وظیفه خود را به طور صحیح انجام نمی دهند ویا به دلیل کمبود بودجه و نیرو های محافظتی به درستی از جنگل حفاظت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه باید در خصوص حصارکشی جنگل ها مصوبه ای داشته باشیم افزود:برای حصار کشی وتعمیر سیم های خارداری که تخریب شده اند مصوبه ای را تصویب کرد واین اراضی سند دار شوند.

کاهش چکش های جعلی انتقالی نباشند

امام جمعه نکا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه باید از اجرای مجدد قرار داد با پیمانکاران متخلف خودداری شود تصریح کرد:در بیشتر مواقع با اجرای قرارداد با پیمانکاران متخلف چکش های جعلی به مراتع ما ورود می یابند.

وی بیان کرد :ای کاش چکش هایی که جدیدا در جنگل ها ومراتع نکا ورود پیدا کرده اند وسبب تخریب واز بین رفتن درختان مناطق مختلف شده اند انتقالی نبود ودراین امر نکا چوب باید دقت کافی را به خرج دهد.

امام جمعه نکا با اشاره به اینکه قرق بانان باید ناظر بر منابع طبیعی باشند اظهار داشت:قرق بانان وسیم بانان باید در صورت هرگونه تخلف ناظر بر منابع طبیعی باشند وبرخورد قضایی با متجاوزین در زمان کوتاه وکیفیت مناسب انجام گیرد.

لائینی در پایان خاطرنشان کرد:استاندار مازندران در جهت بودجه استانی برای حفظ ونگهداشت منابع طبیعی وترویج فرهنگ منابع طبیعی باید گام های استواری تری را درجهت بهبود آن بردارد.

مهر

 

/انتهای خبر

 

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو