کد خبر: 17650

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ - ۹:۰۲

غرضی: برجام برای انتخاب مجدد روحانی کافی نیست

تیتر 3 » يكي از چهره‌هاي جنجالي مناظرات انتخابات رياست‌جمهوري سال۹۲ سيد محمد غرضي بود.

یکی از چهره‌های جنجالی مناظرات انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ سید محمد غرضی بود. این در حالی است که وی به تازگی عنوان کرده به دلیل مشکلاتی که در مدیریت کشور مشاهده می‌کند دوباره خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ کاندیدا خواهد کرد. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی دغدغه‌های وی برای رسیدن به ریاست‌جمهوری با ایشان گفت‌وگو کردیم. وی معتقد است:«انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ به هیچ عنوان با انتخابات سال۹۶ قابل مقایسه نیست و کسانی که این دو انتخابات را با هم مقایسه می‌کنند در اشتباه هستند.
 
در سال۹۲ مردم می‌خواستند از «شر» دولت احمدی‌نژاد راحت شوند؛ این در حالی است که مردم در سال۹۶ می‌خواهند آینده کشور خود را بسازند و چشم‌انداز آینده خود را تعیین کنند. بدون شک انگیزه‌های عمومی در سال۹۲ با انگیزه‌های عمومی در سال۹۶ تفاوت‌های معناداری خواهد داشت و مردم با دغدغه‌های جدیدی وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری‌خواهند شد». در ادامه ماحصل گفت‌وگوی «آرمان امروز» با سید محمد غرضی را می‌خوانید.
در طول سه سال و چندماه گذشته چه نقاط ضعفی در دولت تدبیر و امید مشاهده کردید که احساس کردید باید در انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ دوباره مانند سال۹۲ کاندیدا شوید؟

آقای روحانی رئیس‌جمهور همه طیف‌های سیاسی نبودند و از همان ابتدا بین ایشان و منتقدان دولت فاصله ایجاد شد. دولت تدبیر و امید هر چه جلوتر آمد به همان نسبت در دستاوردهای خود دچار تردید شد. از سوی دیگر دولت آقای روحانی دچار تناقض‌های درونی و درون گفتمانی شده بود که روز به روز این مساله برای افکار عمومی شفاف‌تر می‌شد. آقای روحانی این نکته را فراموش کرده بود که اداره و مدیریت کشوری مانند ایران که دارای دشمنان قوی وقسم خورده‌ای است با تناقض‌های درونی میسر نخواهد بود. در طول۳۷سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد همه دولت‌ها به شکل‌های مختلف برای خود مخالفانی تعریف کردند و سپس به مقابله با آنها پرداختند. دولت آقای روحانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در این مساله مانند دولت‌های قبل از خود رفتار کرد. البته از این نکته نیز نباید غافل شویم که عده‌ای از روز اول ریاست‌جمهوری آقای روحانی به دلایل واهی و غیرمنطقی با ایشان مخالف بودند و به شکل‌های مختلف در مسیر حرکات دولت کارشکنی می‌کردند. این در حالی است که خیلی زود توانایی دفاع از دولت تدبیر و امید گرفته شد و اغلب موضوعات مهم کشور در یک فضای دوقطبی بین دولت و مخالفان دولت مطرح و مورد کنکاش قرار گرفت.

به نظر شما آرای آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ رویش خواهد داشت؟

به نظر من انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ به هیچ عنوان با انتخابات سال۹۶ قابل مقایسه نیست و کسانی که این دو انتخابات را با هم مقایسه می‌کنند در اشتباه هستند. در سال۹۲ مردم می‌خواستند از «شر» دولت احمدی‌نژاد راحت شوند؛ این در حالی است که مردم در سال۹۶ می‌خواهند آینده کشور خود را بسازند و چشم‌انداز آینده خود را تعیین کنند. بدون شک انگیزه‌های عمومی در سال۹۲ با انگیزه‌های عمومی در سال۹۶ تفاوت‌های معنا‌داری خواهد داشت و مردم با دغدغه‌های جدیدی وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری‌خواهند شد.

مهم‌ترین دستاورد آقای روحانی توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان و برجام بود. این دستاورد مهم به چه میزان می‌تواند در انتخابات آینده به آقای روحانی کمک کند و پایگاه رای ایشان را افزایش دهد؟

به نظر من مهم‌ترین دستاورد آقای روحانی در سال۹۲ این بود که بیش از۵۰ درصد آرای مردم را به خود اختصاص داد. پس از این اتفاق مهم مردم با همت بلند خود شرایطی را برای آقای روحانی ایجاد کردند که ایشان بتواند در یک فضای آرام و بدون حاشیه شعارهای انتخاباتی خود را عملی کند. همه ما مشاهده کردیم که در طول سه سال و چند ماه گذشته حتی یک تظاهرات جدی علیه آقای روحانی صورت نگرفت و مردم همواره با تکریم و احترام از ایشان یاد می‌کردند. بنده هم با شما موافق هستم که برجام یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت آقای روحانی بود که با پایداری و اقتدار ملت ایران به دست آمد. این در حالی بود که وزارت خارجه و آقای ظریف نیز عملکرد قابل قبولی در این زمینه داشتند و انتظارات مردم را به خوبی برآورده کردند. با این وجود برجام به تنهایی نمی‌تواند همه مطالبات مردم را برآورده کند. به همین دلیل آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ نمی‌تواند به تنهایی بر برجام تاکید کند و دیگر مطالبات مردم را بی‌پاسخ بگذارد.

اگر شما مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفتید و به عنوان کاندیدا در انتخابات حضور پیدا کردید چه دیدگاهی نسبت به برجام خواهید داشت؟آیا از موضع انتقادی نسبت به برجام سخن خواهید گفت؟

بنده در مناظرات انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ عنوان کردم که اگر رئیس‌جمهور شوم با آمریکا تعامل خواهم کرد. بنده هنوز هم عنوان می‌کنم که اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شوم با آمریکا تعامل خواهم کرد. با این وجود من در شرایطی حاضر خواهم بود با آمریکا تعامل کنم که هر دو کشور در یک موضعی برابر قرار گرفته باشند و هیچ برتری بین دو کشور در میان نباشد. اگر آمریکا قصد داشته باشد از موضع برتر با ایران سخن بگوید به هیچ عنوان حاضر به مذاکره نخواهم بود. در شرایط کنونی ایران در منطقه خاورمیانه یک قدرت بلامنازع است و به همین دلیل آمریکا به ایران نیازمند است. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ هنگامی که بنده از کلمه «تعامل» استفاده کردم پس از چند روز مشاهده کردم که باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا نیز زیاد از کلمه تعامل با ایران سخن می‌گوید و به نوعی در حال زمینه‌سازی برای این مساله است.
 
به نظر من قدرت سیاسی تنها به مسائل امروز و فردا نمی‌پردازد، بلکه قدرت سیاسی یک موجود زنده است که دارای تاریخ روشن و شفاف است و در مقابل همه اتفاقات ریز و درشت پیرامون یک جامعه واکنش نشان می‌دهد. در نتیجه تعامل با کشورهای جهان نیز در چهارچوب قدرت سیاسی یک کشور تعریف می‌شود. ایران به عنوان مهم‌ترین قدرت منطقه خاورمیانه و یکی از مهم‌ترین قدرت‌های جهانی این حق را برای خود قائل است که با کشورهای جهان از موضع قدرت تعامل و همکاری داشته باشد. بنده نیز در صورتی که به ریاست‌جمهوری دست پیدا کنم از همین رویکرد استفاده خواهم کرد و به دنبال تعامل سازنده و مثبت با جهان پیرامون خود خواهم بود.
در شرایط کنونی کشور در دوران پسابرجام قرار دارد؟به نظر شما بهترین شیوه برای مدیریت دوران پسابرجام چیست؟

بنده نسبت به مسائل اقتصاد جهانی شناخت کافی دارم. شناخت شرایط اقتصاد سیاسی جهان به یک کشور کمک می‌کند که به شیوه بهتری با جهان تعامل برقرار کند. دوران پسا برجام نیز دارای مختصات اقتصادی و سیاسی خاص خود است. در دوران پسا برجام تحریم‌های ایران در حال برداشته شدن است و مراودات اقتصادی ایران با کشور‌های جهان دوباره مانند گذشته به جریان افتاده است. نکته دیگر اینکه بسیاری از کشورهای غربی و آسیای شرقی پس از توافق برجام تمایل دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. به همین دلیل رئیس‌جمهور آینده ایران باید از فرصت به وجود آمده به نحو صحیحی استفاده کند و پتانسیل اقتصاد ایران را در عرصه جهانی بالا برده و به مرور زمان ساختار‌های اقتصادی داخلی را تقویت کند.

جریان اصلاحات عزم خود را برای حمایت از آقای روحانی جزم کرده است. از سوی دیگر اصولگرایان نیز برای حضور تاثیرگذار در انتخابات ریاست‌جمهوری به دنبال گزینه واحد هستند. شما در کجای بازی سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قرار دارید؟آیا از جریان‌های سیاسی یاد شده انتظار همکاری و همراهی دارید؟

هرم بالایی جریان اصلاحات قصد دارد از آقای روحانی حمایت کند و پای ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ ایستاده است. این در حالی است که بدنه جریان اصلاحات با آقای روحانی همراه نیست و به دنبال گزینه جدید وبهتری برای مدیریت آینده کشور است. در سوی دیگر اصولگرایان قرار دارند که هنوز نتوانسته‌اند به یک گزینه واحد برای اجماع دست پیدا کنند. بنده در طول۶۰ سالی که در انقلاب حضور داشته‌ام مشاهده کرده‌ام که اغلب دولت‌ها به صورت جریانی و جناحی عمل می‌کنند. به همین دلیل همواره خود را سرباز مردم می‌دانم و به هیچ کدام از جناح‌های سیاسی تعلق خاطر نداشته و ندارم. یکی از دغدغه‌های همیشگی من این بوده که استانداران هر استان باید توسط مردم همان استان و با توجه به شرایط بومی انتخاب شود. تا زمانی که از پایتخت برای مناطق کشور تصمیم‌گیری شود مشکلات مناطق کشور حل نخواهد شد. مردم ما باید به این نتیجه برسند که دوران جناح‌بندی و خط کشی‌های سیاسی به پایان رسیده و افرادی باید مدیریت کشور را به دست بگیرند که از اهداف هیچ حزب و گروهی پیروی نمی‌کنند .

عملکرد آقای روحانی در زمینه مبارزه با فساد چگونه بود؟دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

همه دولت‌های پس از انقلاب به این نکته توجه نکردند که تولید باید در عرصه داخلی و بین‌المللی به صورت رقابتی مدیریت شود ونه انحصاری. آقای روحانی از این مساله غافل شده بودند که هزینه سرمایه در ایران بالاتر از۲۰ درصد است. این در حالی است که سرمایه‌گذار خارجی که دارای هزینه سرمایه «صفر» درصد است می‌تواند به راحتی بازار را در اختیار خود قرار بگیرد. متاسفانه برخی گمان می‌کنند فهم و درک مشکلات تولید کشور مانند شکافتن «اتم» است. این در حالی است که مساله تولید مهم‌ترین معضل اقتصادی ایران است و هیچ کدام از دولت‌های پس از انقلاب راهکار صحیحی برای این معضل پیدا نکردند. آقای روحانی تلاش کرد با فساد سیستماتیک و ساختاری در کشور مبارزه کند. با این وجود ایشان دستاورد مهمی در این زمینه به دست نیاوردند و بیشتر به گمانی زنی‌های رسانه‌ای در این زمینه اکتفا شد. بدون شک رئیس‌جمهور آینده کشور باید مبارزه با فساد ساختاری و سیستماتیک را در اولویت برنامه‌های خود برای مدیریت اجرایی کشور قرار بدهد و در این زمینه با هیچ نهاد و گروهی مماشات نکند.

برخی شایعات در فضای سیاسی منتشر شده مبنی بر اینکه احتمال دارد آقای روحانی به هر دلیلی در انتخابات حاضر نشود. تحلیل شما از چنین شرایطی چیست؟

بنده هنگامی که آقای عارف در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ از انتخابات کناره‌گیری کرد خیلی تاسف خوردم. به هر حال آقای عارف موفق شده بود برای خود هوادارانی ایجاد کند. به همین دلیل هنگامی که ایشان از انتخابات کناره‌گیری کردند هواداران ایشان دچار یاس و سرخوردگی شدند. به همین دلیل آقای روحانی نیز باید تا لحظه آخر ایستادگی کند و صحنه را به راحتی برای رقبا خالی نکند. بدون شک اگر آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده عقب‌نشینی کند عمر سیاسی خود را پایان داده است.

اگر آقای روحانی در انتخابات شرکت نکند شرایط برای شما که خود را کاندیدای ریاست‌جمهوری معرفی کرده‌اید بهتر نخواهد بود؟

به هیچ عنوان چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. ما باید به اندازه‌ای بر طبل انتخابات بکوبیم و فضای انتخابات را گرم کنیم که همه افراد واجد شرایط درانتخابات شرکت کنند. در صورتی که ما بتوانیم همه افراد واجد شرایط را به پای صندوق‌های رای بکشانیم موفق شده‌ایم اقتدار ایران را به کشورهای جهان نشان بدهیم.

یکی از دغدغه‌های اصلی مردم آزادی و توسعه سیاسی در کشور است. شما اگر رئیس‌جمهوری شوید چه برنامه‌ای برای توسعه سیاسی کشور خواهید داشت؟

آزادی سیاسی زمانی در کشور اتفاق می‌افتد که منافع عوام بر منافع خواص ترجیح داده شود. اینکه تاکنون آزادی سیاسی به معنای واقعی محقق نشده به دلیل این است که اغلب افراد و گروه‌ها آزادی سیاسی را برای گروه و جریان سیاسی خود تعریف می‌کنند و تلاش می‌کنند در این مسیر حرکت کنند. مردم زمانی می‌توانند طعم شیرین آزادی را بچشند که در اداره کشور سهیم باشند و احساس کنند که دارای منزلت و احترام هستند. این در حالی است که در طول۳۷سال گذشته چپ و راست به جان هم افتاده‌اند و به شکل‌های مختلف همدیگر را تخریب می‌کنند و دستاوردهای‌های یکدیگر را زیر سوال می‌برند. جناح‌های سیاسی سال‌هاست فراموش کرده‌اند که مردم برای این دعواهای سیاسی «تره هم خورد نمی‌کنند». در شرایط کنونی برخی نمایندگان از مناطقی با ۷۰یا۸۰ هزار رای تنها با۶ هزار رای وارد مجلس شده‌اند. این مساله نشان می‌دهد که مردم از شعار و وعده‌های توخالی خسته شده‌اند و حاضر نیستند وقت و انرژی خود را صرف چیزی کنند که هیچ نتیجه‌ای برای آنها به همراه نداشته باشد.
 
مردم مدت‌هاست به این نتیجه رسیده‌اند که بازی‌ها و زدو خوردهای سیاسی هیچ نتیجه‌ای برای آنها به همراه ندارد. در طول مدت دولت آقای روحانی ما مشاهده کردیم که بسیاری از سخنرانی‌ها و میتینگ‌های سیاسی به وسیله گروه‌های فشار لغو می‌شد یا اینکه فضای این میتینگ‌های سیاسی متشنج می‌شد. این در حالی است که خط‌کشی‌ها و باند بازی‌ها باید جای خود را به تعامل و همکاری بین جریان‌های سیاسی بدهد. همه جریان‌های سیاسی باید این نکته را در نظر داشته باشند که منافع عوام بر منافع خواص ارجح است و کسی نمی‌تواند به نام مردم دعوای سیاسی در کشور راه بیندازد. حق مردم بر صاحبان قدرت ترجیح دارد. این در حالی است که گروه‌های فشار حق صاحبان ثروت و قدرت را بر حق مردم ترجیح می‌دهند که برخلاف فرمایش صریح حضرت امام (ره) است.
شورای نگهبان دوباره شما را در انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ تایید صلاحیت خواهد کرد؟

بنده برخود تکلیف و وظیفه می‌دانم که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کنم. با این وجود شورای نگهبان نیز باید در چهارچوب قانون وظیفه خود را انجام بدهد و براساس مصلحت نظام و مردم تصمیم‌گیری کنم. در نتیجه من همه‌چیز را به قانون واگذار می‌کنم و امیدوارم شورای نگهبان براساس قانون و خیر و صلاح کشور تصمیم‌گیری کند.

 
منبع : آرمان
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو