کد خبر: 97

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۹/۰۷ - ۷:۰۱

غار هوتو، بهشهر

  شرق پرس- این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه ...

غار هوتو، بهشهر

 

شرق پرس– این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار کمربند در شرق مازندران، قرار گرفته‌است. این  غار برای اولین بار در سال ۱۹۴۹ به وسیله پروفسور «کارلستون» از اساتید دانشگاه فیلادلفیا شناسایی شد و مورد بررسی قرار گرفت. نتایج حاصله از کاوش‌ها و تحقیقات انجام شده، مبین زندگی انسان‌های نخستین (در دوره‌های پارینه سنگی، میانه سنگی و نوسنگی) در غار فوق است.

 

 

 

این غار ، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتاد هزار سال معروفیت جهانی دارد. مهمترین این کشفیات اسکلت مادر ۱۶ ساله و نوزاد وی می‌باشند. غار در حال حاضر دو مدخل در در ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف دارد. بخشی از فیلم سینمائی افعی با بازیگری جمشید آریا (جمشید هاشم‌پور) در این غار تولید شده‌است.

 


 

عمده‌ترین آثار به دست آمده از غار مورد نظر، شامل تیغه‌هایی از سنگ چخماق، سنگ دریایی و استخوان آهویی به نام «لاگازلاسرب گوتروزا» است و همچنین اسکلت سه انسان در غار کمربند پیدا شده که احتمالاً در ۷۵۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌زیستند.


 

آقای کارلستون، پس از اینکه تحقیقات سایر متخصصان را دقیقاً بررسی کرد، به این نتیجه رسید که در دوره میانه سنگی، ساکنان غار، زندگی خود را با شکار حیواناتی مثل آهو، بزکوهی، گوسفند و بز وحشی می‌گذراندند. به طوری که در دوره نوسنگی قدیم توانستند حیواناتی از قبیل بز و گوسفند را اهلی کنند و حتی به کار زراعت نیز بپردازند.
به طور کلی آثاری که از غارهای کمربند و هوتو پیدا شده مکمل یکدیگرند.
این وضعیت اجازه می‌دهد که بتوان در ناحیه مازندران، تحویل و تکامل انسان را از دوران یخ‌بندان تا عصر حاضر مورد بررسی قرار داد. غنا و گستردگی اطلاعات حاصله از این غارها به حدی است که نظیر آن در سراسر ایران کم‌تر مشاهده شده است.

منبع: ایرانی سلام

http://www.irandeserts.com

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو