کد خبر: 2875

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ - ۱۴:۱۳

عوارض خطرناک اختلال خواب

  رییس مرکز اختلالات خواب گفت: اختلالات خواب عوارض مرگباری مانند سکته های قلبی و مغزی، تصادف، خطا و حوادث شغلی، فشار خون، ...

 

عوارض خطرناک اختلال خواب

 

رییس مرکز اختلالات خواب گفت: اختلالات خواب عوارض مرگباری مانند سکته های قلبی و مغزی، تصادف، خطا و حوادث شغلی، فشار خون، دیابت و چاقی به همراه دارد.

 

شرق پرس: دکتر «خسرو صادق نیت» در حاشیه کنفرانس یک روزه اختلالات خواب در بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: اختلال خواب از شیوع زیادی در جامعه برخوردار بوده و چون در حین خواب اتفاق می افتد، اغلب افراد از آن مطلع نمی شوند.

 

وی همچنین گفت: اگر بیمار به اختلال خواب خود توجه کرده و پزشک نیز به این بیماری آشنا باشد، تشخیص آن غیرممکن نیست و در اغلب موارد قابل درمان است.

 

رییس مرکز اختلالات خواب با بیان اینکه اختلال خواب یک موضوع چندرشته ای از رشته های مغز و اعصاب، روانپزشکی و گوش و حلق و بینی گرفته تا طب کار و غدد درون ریز است، گفت: عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی و بیماری های زمینه ای مانند دیابت در بروز اختلال خواب نقش دارد.

 بیداری تا نیمه های شب و تماشای تلویزیون یا سرگرم شدن با اینترنت می تواند عاملی برای برور اختلالات خواب باشد.

 

وی با بیان اینکه یکی از شایع ترین اختلالات خواب، «بی خوابی» است، خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ درصد افراد جامعه دچار بی خوابی بوده که ۱۰ درصد آنان بطور مزمن به این اختلال دچار هستند.

وی تاکید کرد: بی خوابی در یادگیری و حافظه افراد مشکل ایجاد می کند.

 

رییس مرکز اختلالات خواب تصریح کرد، محیط نامناسب خواب، بیماری های روحی و روانی، مصرف دارو و شب کاری می تواند موجب بی خوابی باشد؛ البته یکی از شایع ترین عوامل بروز اختلال خواب، رعایت نکردن بهداشت خواب است، بطوریکه رعایت بهداشت خواب می تواند تا ۵۰ درصد، اختلالات خواب را درمان کند.

 

صادق نیت در تعریف بهداشت می گوید: بهداشت خواب به آن معنا است که قبل از خواب نباید فعالیت شدید بدنی داشته و همچنین باید در معرض نور کم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مصرف داروهای خواب بدون تجویز پزشک تاثیر منفی بر بیماران دچار اختلال خواب دارد، تاکید کرد: بیماران باید اختلال خواب را یک بیماری جدی تلقی کنند.

ایرنا

 

/انتهای خبر

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو