کد خبر: 3558

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۲۸ - ۱۲:۱۹

عبور ۱۱ میلیون جوان از سن ازدواج

  شرق پرس: مدیرکل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت بعد از ظهر امروز در نشست کشوری رویکردهای ارتقای نرخ باروری کلی ...

 

محمداسماعیل مطلق گفت: ۱۱میلیون جوان در آستانه ازدواج در کشور وجود دارند که به دلیل تاخیر در این امر سنین مناسب برای باروری را پشت سر می‌گذارند.

 

شرق پرس: مدیرکل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت بعد از ظهر امروز در نشست کشوری رویکردهای ارتقای نرخ باروری کلی و لزوم آن، در جمع خبرنگاران شیراز اظهار داشت: طبق آمار، در حال حاضر میزان باروری در کشور ۱٫۸ است، یعنی رشد جمعیت و تعداد فرزند هر خانواده به زیر رقم دو رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: سن ازدواج در کشور از سال ۴۵ تا سال ۹۰ سیری صعودی داشته که خطری بزرگ محسوب می‌شود.

این مسئول با اشاره به این‌که قبل از سال ۴۵ میانگین سن ازدواج در خانم‌ها ۱۸٫۴ سال بوده بیان داشت: در حال حاضر میانگین سن ازدواج در آقایان ۲۶٫۷ سال و در خانم‌ها ۲۳٫۴ سال است.

وی ابراز داشت: ۱۱میلیون جوان در آستانه ازدواج در کشور وجود دارند که به دلیل تاخیر در این امر سنین مناسب برای باروری را پشت سر می‌گذارند.

مدیرکل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: بهترین سن برای باروری ۱۸ تا ۳۵ سال بوده و سه سال برای فاصله بین فرزند اول تا دوم مناسب است.

مطلق گفت: جامعه‌ای که در آن جوان کم باشد چرخ آن به کندی می‌چرخد و شادابی از بین می‌رود و بنیاد خانواده دچار آسیب می‌شود.

در ادامه این نشست کشوری، مشاور دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت عنوان کرد: طبق آمار ارتقای نرخ باروری کلی کمتر از ۲٫۱ بوده که اگر رشد جمعیت نداشته باشیم به صفر می‌رسد و تلاش در این امر برای افزایش نرخ باروری ضروری است.

محمد اسلامی افزود: خانمی که در سن ۲۸ سالگی ازدواج می‌کند با توجه به اینکه فرصت‌های مناسب باروری را تا حدودی پشت سر گذاشته، بیماری‌هایی با خود به همراه دارد چرا که حاملگی پرخطر از سن ۳۵ سالگی افزایش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش عمومی به جامعه برای پیشگیری از ناباروری می‌تواند به ارتقای نرخ باروری جامعه کمک کند.

به گزارش فارس، این مسئول در پایان متذکر شد: انجام غربال‌گری برای زوجی که می‌خواهند باروری را به تاخیر بیندازند ضروری است تا در آینده با مشکل روبه‌رو نشوند.

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو