کد خبر: 18288

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۱۱:۰۳

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:

ظهور آفات جدید در کشاورزی مازندران/وقوع گرمای بی‌سابقه و سرمای شدید و زودرس پاییزه از مصادیق تغییر اقلیم

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: آفاتی نظیر سپردار قهوه‌ای و قرمز و مگس میوه مدیترانه ای در استان افزایش یافته است.

تیتر ۳:  «عبدالرحمن زاغی» با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت تلفیقی علف‌های هرز گندم  در هتل بادله شهرستان میاندورد اظهار کرد: این کارگاه با حضور بیش از ۱۲۰ نفر از اعضای شبکه مراقبت گندم ستاد، مدیریت جهاد کشاورزی، مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها، مسئولان حفظ نباتات و ترویج شهرستان‌ها، محققین آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی، کشاورزان پیشرو و نمایندگان شرکت‌های زراعی منطقه برگزار شد.

وی افزود: وقوع تگرگ، باران‌های سیل‌آسا، کاهش دوره‌های سرمایی، وقوع گرمای بی‌سابقه و سرمای شدید و زودرس پاییزه از مصادیق تغییر اقلیم در سال‌های اخیر در استان است که به تغییراتی در ترکیب و تراکم جمعیت فون آفات استان منجر شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به افزایش جمعیت آفاتی نظیر سپردار قهوه‌ای و قرمز و مگس میوه مدیترانه‌ای و ظهور آفات درجه دو مانند جوانه‎خوار مرکبات و افزایش جمعیت سوسک لما در برخی مناطق گندم‌کاری را نشان از تغییر اقلیم دانست و اظهار امیدواری کرد باغداران و زارعین استان با هماهنگی و مشاوره با کارشناسان اجرایی و تحقیقاتی و رعایت اصول فنی مدیریت محصول، از ظرفیت‌های کارشناسی استان برای کاهش مخاطرات اقلیمی و مصرف بهینه سموم گام‌های اساسی بردارند.

«یاسایی» مدیر فنی شرکت بایر پارسیان با اشاره به محدودیت در معرفی سموم جدید علف‌کش در سال‌های اخیر گفت: بروز مقاومت در برابر علف‌کش‌ها امری طبیعی بوده و در بسیاری از مناطق دنیا اتفاق افتاده و ضروری است پدیده مقاومت را مدیریت و آن را به تأخیر انداخت.

وی تناوب زراعی، مبارزه زراعی و مکانیکی، عدم تک کشتی و تناوب در مصرف گروه‌های مختلف علف‌کش‌ها را از گام‌های مهم در مدیریت مقاومت علف‌های هرز برشمرد./ایسنا

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو