کد خبر: 73614

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۱ - ۲۱:۴۰

مجمع نمایندگان مازندران در نشست «یک فنجان کتاب داغ در طلوع روز مجلس»:

همه ظرفیت های مدیریتی ملی و استانی باید برای کتابخوانی بسیج شوند/طرح کودکان کتاب بجای کودکان کار قابل تحسین است/کتابخوانی باید به تولید علم بینجامد/فعالیت های کتابخانه های عمومی مازندران نشان دهنده کار علمی، منضبط و گروهی است

حسین نیازآذری نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان مازندران در این نشست با بیان اینکه روز مجلس متعلق به مردم است، گفت: در بین همه درخواست ...

به گزارش تیتر ۳ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های عمومی مازندران، نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان مازندران در نشست «یک فنجان کتاب داغ در طلوع روز مجلس» به لزوم بسیج همه ظرفیت های مدیریتی ملی و استانی برای ترویج کتابخوانی تاکید کرد.

 

حسین نیازآذری نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان مازندران در این نشست با بیان اینکه روز مجلس متعلق به مردم است، گفت: در بین همه درخواست هایی که برای نشست روز مجلس بوده است، اداره کل کتابخانه های عمومی انتخاب گردید تا کتاب مردم را در اینجا باز کنیم؛ کتاب تنگناها و مشکلات، کتاب صبر و استقامت و فداکاری های مردم، کتاب پر غصه قصه کشاورزی مردم استان، کتاب کارگران شریف، جوانان تحصیل کرده جویای کار و انبوهی از مشکلات و درخواست های دیگر.

 

وی از عزم و اراده جدی اداره کل کتابخانه های عمومی استان برای ترویج کتابخوانی و مدیریت مدیرکل قدردانی کرد و گفت: مقابله با ناهنجاری ها با فرهنگ سازی از طریق کتاب اثربخش و مانا خواهد بود و امیدواریم کتاب، هر چه زودتر نقش محوری خود در فرهنگ جامعه را بازیابی کند.

 

نیازآذری با اشاره به توجه مجلس شورای اسلامی به مسائل فرهنگی و اختصاص بودجه های خوب در این زمینه، اذعان داشت: همگرایی و بسیج همه ظرفیت های مدیریتی ملی و استانی برای ترویج کتابخوانی یک اصل اساسی برای مدیریت بهتر هزینه ها و برنامه ریزی هاست.

 

این نماینده مجلس با تاکید مجدد بر حمایت از کتابخانه های عمومی و بحث کتابخوانی، ابراز امیدواری کرد در سال ۹۷ مقوله کتاب و کتابخوانی جایگاه ویژه ای در بودجه و حمایت دستگاه های حاکمیتی داشته باشد.

 

طرح کودکان کتاب بجای کودکان کار قابل تحسین است

 

عبدالله رضیان نماینده قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی در نشست «یک فنجان کتاب داغ در طلوع روز مجلس» از اجرای طرح کودکان کتاب بجای کودکان کار قدردانی کرد.

 

رضیان در این نشست، قدردانی از زحمات مدیرکل، کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی استان را دلیل حضور خود در این جلسه عنوان کرد و بیان داشت: باید با اعتقاد به اینکه کتاب، نجات بخش فرهنگ و تعالی دهنده روح است، به فعالیت های تبلیغی و ترویجی در این حوزه پرداخت و کتابداران از این حیث بسیار آگاه و خوش بخت و اقبال هستند که در زمینه کتاب و کتابخوانی اشتغال دارند.

 

وی فرهنگ سازی برای کودکان و تلاش برای انس با کتاب از دوران کودکی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: طرح کودکان کتاب بجای کودکان کار قابل تحسین است و نشان می دهد مدیریت کتابخانه های عمومی استان برای اقشار مختلف جامعه، آگاهانه برنامه ریزی کرده است.

 

رضیان افزود: حمایت نمایندگان مجلس از کتابخانه های عمومی، حمایتی مقطعی نیست و تا زمانی که کتابخوانی به یک گفتمان رایج در کشور تبدیل نشود، ادامه دارد.

 

کتابخوانی باید به تولید علم بینجامد

 

نماینده ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در نشست اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، کتابخوانی ای که منجر به تولید علم باشد را لازمه نقش آفرینی در پیشرفت کشور دانست.

 

محمد دامادی نماینده ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کتابداران باید به سازگاری کتاب هایی که معرفی می کنند با سلیقه های مختلف افراد جامعه، توجه داشته باشند، گفت: اگر به فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی توجه بیشتر و عمل می شد، اکنون مسیر بیشتری را در ترویج کتابخوانی پیموده بودیم.

 

وی افزود: کتاب، معجزه اسلام است و نباید بعنوان یک کالای ویترینی نگریسته شود؛ هر کسی که دغدغه کتاب داشته باشد می تواند محوریت اقدامات بزرگی را بر عهده گیرد و در این زمینه اثرگذاری خاص داشته باشد.

 

دامادی با اشاره به برخی کشورهایی که قطب اقتصادی دنیا هستند، اظهار داشت: این کشورها نه فقط با صنعت و تکنولوژی بلکه با علم و مقالات علمی، به قلب پیشرفت و توسعه اقتصادی تبدیل شده اند؛ لذا کتابخوانی باید به تولید علم بینجامد تا در پیشرفت کشور نقش آفرین باشد.

 

این نماینده مجلس جایگاه کتاب را بالاتر از قیاس با فضای مجازی دانست و اذعان داشت: اینکه در جامعه می گویند فضای مجازی دلیل کم اقبالی به کتابخوانی است نکته دقیقی نیست و کسی که کتابخوانی را بپذیرد، در هر شرایطی به مطالعه می پردازد.

 

ابتکارات و فعالیت های کتابخانه های عمومی مازندران نشان دهنده کار علمی، منضبط و گروهی است

 

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در نشست اداره کل کتابخانه های عمومی خواستار برنامه ریزی دقیق تر در حوزه کتابخوانی و کتابخانه های عمومی با تداوم نشست ها با مسئولین نهاد کتابخانه های عمومی شد.

 

علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، ابتکارات و فعالیت های کتابخانه های عمومی مازندران را نشان دهنده کار علمی، منضبط و گروهی دانست و گفت: اگر این همدلی و وفاق به همه دستگاه های اجرایی با تزریق دغدغه برای کتابخوانی همراه شود، می توان به آینده بیشتر امیدوار بود.

 

وی افزود: نمایندگان مجلس به حوزه کتابخوانی اهمیت می دهند و این مسئله مهم فرهنگی را از یاد نبرده اند ولی برای برنامه ریزی دقیق تر در حوزه کتابخوانی و کتابخانه های عمومی، باید نشست ها با مسئولین نهاد کتابخانه های عمومی ادامه یابد.

 

یوسف نژاد با بیان اینکه همه مشکلات پول نیست و با تدبیر حل می شود، اظهار داشت: البته بودجه فرهنگی در کشور کم نیست اما دچار پراکندگی و واگرایی در هزینه و غیر هدفمند بودن هستیم که در صورت همگرایی دستگاه های فرهنگی، نتایج درخشان تری با همین بودجه ها بدست می آید.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی، کمک به کتابخانه های عمومی از طرف مجمع نمایندگان مازندران را یک همکاری ضروری دانست و اذعان داشت: کارکرد اداره کل کتابخانه های عمومی استان به حدی است که می تواند سرآمد دستگاه های اجرایی در استان باشد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو