کد خبر: 8207

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ - ۱۲:۴۸

اندرونی اشک و لبخندهای آسیب های اجتماعی

صحبتهای درگوشی مسئولین کشوری/آمارهای خوش بینانه مسئولین استانی/دم خروسی که در کوچه پس کوچه های شهر پیداست

آسیب های اجتماعی، حوزه ایست که می توان با سخن رانی در مورد آن مورد توجه رسانه ها، مردم و قشر دانشگاهی قرار گرفت.

 اختصاصی تیتر / خدیجه غزانی:  آسیب های اجتماعی ، واژه ای که نقل و نبات دورهمی های مسئولین و سخنرانی ها شده است. فرقی نمی کند صحبت از کدام جریان و جناح باشد یا صحبت از کدام یک از مسائل سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … جامعه. از هرچه حرف به میان آید آسیب های اجتماعی، حوزه ایست که می توان با سخن رانی در مورد آن مورد توجه رسانه ها، مردم و قشر دانشگاهی قرار گرفت.

 

 

آسیب های اجتماعی ، موضوعیست که ایران در حال توسعه را با چالش جدی و مهمی مواجه کرده است.

گرچه در طی چند وقت اخیر اعلام آمار های آسیب های اجتماعی مزین به نام محرمانه شده است و به ندرت می توان آماری از آسیب های اجتماعی  را از دهان مسئولین شنید . اما فی الواقع فرقی هم نمی کند ، چون از نظر مسئولین رشد آسیب های اجتماعی را از هر منظری که بنگریم ، شیب رشد آن کاهشی بوده و قطعاً نرخ رشد آن نسبت به سال گذشته در همین زمان کاهش چشمگیری داشته است!!!

 

آسیب های اجتماعی و برداشت مسئولین استانی!!

استان مازندران نیز از این قاعده مستثنی نیست ، به طوری که غالب مسئولین استانی ، مازندران را استانی موفق در امر کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی می دانند.

یکی از مسئولین استانی در گفتگوی خبری چند وقت قبل خود با تاکید بر این موضوع بیان می کند: “دولت تدبیر و امید در حوزه اجتماعی و کنترل آسیب های این بخش بیشتر از بخش اقتصادی توانست در مازندران به موفقیت دست یابد… کاهش شاخص جرائم دستاورد دولت در حوزه آسیب های اجتماعیست”

 

 

مسئول:

می توان اظهارداشت که دولت تدبیر وامید در حوزه اجتماعی و کنترل آسیب های این بخش بیشتر از بخش اقتصادی توانست در مازندران به موفقیت هایی دست یابد…………..کاهش شاخص جرایم را به عنوان دستاورد دولت در حوزه آسیب های اجتماعی نام برد 

 

 

 

این مسئول استانی در زمان دیگری در همین راستا آماری جالب توجه از روند رو به کاهش آسیب های اجتماعی در استان اعلام نمود. اما نکته جالب در صحبتهای این مسئول ، نرخ رشد خود کشی و کشفیات مواد مخدر و قاچاق اسلحه در استان بوده ، که رشد افزایشی را نشان می دهد!!

گرچه کشف جرائم و به دام انداختن قاچاقچیان و مجرمین نکته بسیار مهم و قابل تحسینی می باشد اما این نکته نیز جای تأمل دارد ؛ این موضوع نشان دهنده آنست که استان مازندران بستر مناسبی بوده است برای نطفه گذاری ، رشد و گسترش این نوع جرائم. که رشد کشفیاتی از این دست دلیلی بر این مدعاست.

 

 

 

مسئول: 

آمار شورای امنیت کشور درباره مازندران نشان می دهد که مازندران جزء استان های نادر کشور است که در بسیاری از شاخص های آن جرایم کاهش یافته است. امنیت در مازندران با تلاش همه مسئولان به وجود آمده است. سرقت های مهم در مازندران ۲ درصد، سرقت های خرد ۱۷ درصد، تجاوز به عنف ۱۳ درصد، درگیری و سرقت به عنف ۴۴ درصد، شرارت ۴۰ درصد، قتل ۳۲ درصد و تجمع و راهپیمایی غیرقانونی ۳۶ درصد کاهش یافته است.

…… با اعلام اینکه خودکشی در مازندران افزایش ۱۵ درصدی داشته است و این روند در حال ریشه یابی است، بیان کرد: کشفیات موادمخدر ۵۱ درصد و کشف قاچاق سلاح  ۵۵ درصد درمازندران رشد داشته است.

 

 

مسئول دیگری از کاهش نرخ رشد طلاق در استان همزمان با افزایش کارگاههای مهارت زندگی میگوید که این آمار ، اگر  هم به طور خوش باورانه ای آمار صحیحی بوده باشد ، کاهش ثبت عقد دائم ، بالارفتن سن ازدواج و بالارفتن طلاق عاطفی در خانواده، لذت این موفقیت را کمرنگ و گاهاً خنثی می سازد.

 

مسئول: 

آیا اصلا نهادی رسمی داریم که مسئول اصلی طلاق باشد؟

خیر. این یک کار فرابخشی است.طی یک دهه اخیر طلاق در مازندران همواره روبه رشد بوده اما الان رشد آن متوقف و حتی کاهش پیدا کرده است. متاسفانه یکی از بزرگترین دلایل معضلات اجتماعی مثل طلاق یا اعتیاد از دست رفتن کارکرد خانواده است. ……

 حالا تمرکز بر پیشگیری و رشد «مهارت زندگی» است. تصویب اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج در مجلس گاه مهمی بود که نشان داد اهمیت موضوع درک شده است.

الان نرخ طلاق در مازندران به ۲/۵ درصد رسیده است. در نمونه های آماری ما در طلاق مطلق شاهد کاهش ۱۴درصدی در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ بودیم. ……..جالب است بدانید بر اساس همین اطلاعات و تماس ها از ۷۵۰ خودکشی در مازندران جلوگیری کردیم.

 

در مصاحبه چند وقت قبل یکی از مسئولین استانی که دست بر قضا در نهادی بسیار مهم و اثر گذار در حوزه بانوان فعالیت می کند، بارها بیان داشته است  تصمیم داریم به طور جدی آسیب های حوزه زنان را کاهش دهیم این مسئول استانی که سخن ازبرگزاری کارگاههای مختلف توانمندسازی زنان در این حوزه نموده است هرگز برنامه های این بخش مهم را شفاف و مستند بیان ننمود تا که شاید دلسوزان این حوزه نیز بتوانند کمکی به این برنامه ها باشند!!

 

مسئول: 

درباره اینکه چگونه برنامه ها و اهداف اداره کل ………………. مازندران انجام می شود اینگونه توضیح داد که برنامه‌های این اداره‌کل با تعامل دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود.

وی گفت که تحکیم بنیان خانواده، کاهش طلاق، کاهش آسیب‌های اجتماعی از سری برنامه‌هایی است که با برگزاری دوره‌های آموزشی مستمر در سطح استان اجرا می‌شود.

 

 

 

آمار آسیب های اجتماعی محرمانه می شود؟!

 

آسیب های اجتماعی که امروزه از حصار اعتیاد ، قاچاق، قتل ، سرقت، بزهکاری، فرار دختران و زنان وامثالهم به جرایم یقه سفیدی کشانده شده و از دنیای واقعی به دنیای بی حساب و کتاب مجازی کوچ کرده است ما را با دایره ای نامتنهای از آسیب ها مواجه می سازد که هرچقدر هم نگاه خوش بینانه مسئولین به نمودار کاهش آسیب های اجتماعی در استان را با چندین لایک ، بپسندیم ، زایش نوع دیگری از جرائم به صورت جرائم دنیای مجازی ما را بر آن می دارد که دل نگرانی و دلواپسی هامان از حال و روز روانی و اجتماعی را با جدیت و دقت بیشتری دنبال کنیم.

شاید لازم باشد صحبتهای درگوشی مسئولین کشوری در این حوزه را مسئولین استانی هم بشنوند و روند تعریف، تعیین و تخصیص اعتبارات استانی در این امر را به شکل صحیح و دلسوزانه تری انجام دهند.

 

هرچقدر هم دلمان بخواهد حرفهای بزک کرده ، شیک و مجلسی مسئولین استانی را در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی در استان بالاخص در حوزه زنان و کودکان خیابانی باور کنیم باز هم نمی توانیم چشم مان را به دم خروسی که در کوچه پس کوچه های شهر پیداست ، ببیندیم!!

 

 

روزی نیست که پایگاههای خبری استان و رسانه های مکتوب، خبری از درگیری و نزاع و قتل خانوادگی که در طی سالیان اخیر به عنوان پدیده ای در استان ظهور کرده ، یا ناهنجاری های  روز افزون پوششی زنان ، افرایش متکدیان خیابانی که چهره شهرهای مختلف استان را مخدوش کرده  و رشد فزاینده مصرف مواد مخدر شیمیایی و صنعتی را در میان دانش آموزان و دانشجویان بالاخص در میان زنان را نخوانیم و نبینیم!!

به نظر می رسد از آن زمان که بر اعلام آمار آسیب های اجتماعی از سوی مسئولین کشوری مهر محرمانه خورده است ، به مسئولین این اجازه داده شده که برداشتهای شخصی خود را از نرخ رشد جرائم مختلف و به طور کلی آسیب های اجتماعی را با سرخاب و سفیداب به مردم اعلام کنند!!

 

 

آمارها برای چه به صدا در می آیند؟!

در این میان و در پس این آمارها آنچه که مغفول می ماند و بر آن گرد فراموشی می گیرد عدم برنامه ریزی مطلوب صحیح،منطقی و واقع بینانه در این حوزه توسط تمام نهادهای درگیر، از خانواده تا مهمترین نهادهای استانیست، آن هم صرفا به دلیل عدم اطلاع دقیق از آمار واقعی آسیب های اجتماعی، چرا که تا این آمارها مستند، قابل اعتماد و واقعی نباشد نمی توان راه کاری جامع،مستدلل ، کاربردی و اثرگذار را توصیف ،تبیین و اجرا نمود.

سخنرانی روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان ستاد سرشماری نفوس مسکن که فرمودند:” اختلاف در آمارهای مراکز آماری بلایی بزرگ است ” خود مهر تاییدی بر یادداشت پیش روست.

 

 

براستی مسئولین استانی که خود را در حصاری از به به و چه چه های داخلی ،آمارهای خود بزرگ بینانه و سخنرانی های تبلیغاتی محصور نمودند این پیام مهم رهبر انقلاب را شنیده و تلنگری خواهند خورد؟!

 

آیا می توان دم خروسی را که در کوچه پس کوچه های شهر رخ نمایی می کند و صحبتهای در گوشی مسئولین کشوری را از پس دعوای یواشکی آماری که همه چیز را در پاکتی با عنوان محرمانه لاک و مهر میکنند را دید و باز هم دل به آمارهای مکش مرگ ما مسئولین استانی بست؟!!

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو