کد خبر: 13278

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۱۴:۳۸

آمار تکان دهنده شیوع دیابت در مازندران :

شیوع بالا دیابت نوع ۲ در کودکان و نوجوانان / آمار زنان ۳ برابر بیشتر

تیتر 3 » شیوع دیابت در مازندران به طرز خطرناکی رو به افزایش است و آمار های تکان دهنده از دیابت نوع 2 به گوش می رسد که در این خبر بررسی می شود :

دیابت نوع 2

به گزارش تیتر ۳ » عذرا اخا امروز در همایش آموزشی دیابت که به مناسبت هفته ملی دیابت (۲۲ تا ۲۸ آبان) در سالن همایش هلال احمر مرکز مازندران اظهار داشت: بیماری دیابت در واقع اختلال در سوخت و ساز بدن بوده و به چهار نوع ۱ و ۲، بارداری و دیابت ثانویه تقسیم می‎شود.

وی افزود: آن‌چیزی که قابل پیشگیری است را می‌توان در افراد بالای ۳۰ سال و با سابقه خانوادگی دیابت در یکی از اقوام درجه یک دانست بنابراین این افراد باید یک زنگ خطر را برای خود بزنند و ضمن افزایش تحرک بدنی از مواد غذایی چرب و شیرین کمتر استفاده کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان داشت: سبد غذایی برای افرادی که حتی یک فرد دیابتی در خانواده دارند باید از همان ابتدا بر مبنای اصول تغذیه‎ای باشد، مصرف کربوهیدرات‌ها نباید زیاد باشد، از فست‌فودها استفاده نکنند تا افراد خانواده به‌ویژه کودکان به برنامه غذایی درست عادت کنند.

فوق‌تخصص غدد با بیان اینکه چاقی در مازندران شیوع بالایی دارد و دیابت نوع ۲ در کودکان و نوجوانان این استان نیز بالا است، گفت: آموزش باید از ابتدا از سوی پدر و مادر و اولیای مدارس باشد و جلوی افزایش وزن و کم تحرکی را بگیرد.

در این همایش، بیش از ۶۰۰ نفر از افراد دیابتی مازندران که زیر پوشش برنامه‎های کنترل و خودمراقبتی قرار دارند، حضور داشتند.

نادر آهنگر امروز در همایش آموزشی دیابت که به مناسبت هفته ملی دیابت در سالن همایش هلال احمر مرکز مازندران اظهار داشت: با انجام طرح غربالگری در چند سال اخیر ۴۴ هزار بیمار دیابتی در مازندران شناسایی شدند که تعداد ۵ تا ۶ هزار نفر در سال گذشته به این تعداد اضافه شدند.

وی با بیان اینکه افراد دیابتی باید هر ماه و افراد بالای ۳۰ سال با سابقه دارا بودن بیمار دیابتی در خانواده باید سالانه وزن، قند و چربی خون خود را کنترل کنند، افزود: البته این موضوع فرقی بین افراد ساکن در شهر و روستا ندارد در شهرها در تمامی مراکز دارای پزشک خانواده و در روستاها نیز در تمام خانه‎های بهداشت این کنترل انجام می‌شود.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران گفت: افرادی که دچار دیابت هستند، مورد مراقبت قرار می‌گیرند و حتی دستگاه گلکومتر در اختیار آنها قرار می‎گیرد تا قند خون خود را اندازه‌گیری کنند.

آهنگر با بیان اینکه پیش‌بینی می‎شود بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ نفر در مازندران دارای دیابت باشند، گفت: افرادی پردیابتیک نیز داریم که قند آنها بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ است که اگر رسیدگی نشوند در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند و هر ساله باید ارزیابی شوند.

وی درباره پیش‌دیابتی‌ها بیان داشت: طبق تخمین‌هایی که داریم اگر بالای ۹ درصد برای این جمعیت را در نظر بگیریم، برای بالای ۳۰ سال باید بگوییم که ۲۵ درصد پیش‌دیابتی هستند و به معنایی دیگر ۲٫۵ برابر دیابتی‌ها در شرف دیابت هستند یعنی حدود ۲۵۰ هزار که سالانه ارزیابی مجدد می‌شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران با اعلام اینکه مازندران در بحث دیابت رتبه سوم را دارد، تصریح کرد: در عوامل خطر دیابت در برخی موارد مانند چاقی رتبه نخست را داریم.

وی درباره پراکندگی شیوع دیابت در مازندران بیان داشت: هر جا که سالمندی بیشتر باشد یعنی ۱۲ درصد مردم آن سالمند باشند به‌طور طبیعی احتمال شیوع دیابت بیشتر است و به عنوان مثال در غرب مازندران در رامسر و در شرق مازندران در گلوگاه با مشکل دیابت رو‌به‌رو هستیم.

آهنگر افزود: جمعیت شهری به دلیل سبک زندگی (مانند کم تحرکی و مصرف فست‌فودها) بیشتر مبتلا به دیابت هستند و این بیماری در زنان سه برابر بیشتر از مردان است.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو