کد خبر: 74226

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ - ۱۷:۲۵

زلیکانی نائب رئیس شورای شهر ساری:

شوراها در بازی دولت نیستند / دلیلی برای حضور شهردار در جلسات بدون خروجی نمی بینم

تیتر 3: علی اکبر زلیکانی یکی از اعضای جوان اما در عین حال با تجربه ی شهر ساری است . وی که در دور دوم ...

تیتر ۳: علی اکبر زلیکانی یکی از اعضای جوان اما در عین حال با تجربه ی شهر ساری است . وی که در دور دوم حضور خود در این شورا از حامیان عبوری شهر دار جوان ساری بوده ، در طی چند ماه اخیر با پیشنهاد تغییر ساختار اداری شهرداری دست به برگزاری چندین جلسه در این خصوص با حضور اعضای شورای شهر و نمایندگان شهرداری ساری نموده است، که به این بهانه پای گفتگو با ایشان نشستیم.

علی اکبرزلیکانی در گفتگو با این نشریه در پاسخ به اینکه اساسا شوراها چه تعریفی در حاکمیت و ساختار قانون اساسی کشور دارند گفت: شوراها بر اساس اصولی از قانون اساسی، بخشی از حاکمیت است مثل دولت، مجلس ،دستگاه قضایی و… که برخی امور را در محورهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، عمرانی و غیره پیگیری می‌کنند و یکسری اختیاراتی را قانونگذار در اختیارشان قرار داده که می توانند اعمال قانون کنند که موضوعات زیادی را شامل می‌شود و صرفاً موضوعات مربوط به شهرداری نیست و هر آنچه در شهر ساری اتفاق می‌افتد را در بر می‌گیردکه ما به عنوان نمایندگان مردم حق داریم در پارلمان شهری می توانیم درباره ی آن ها سوال کنیم، پیگیری کنیم، مطالبات اصلی و واقعی مردم را شناسایی کنیم و به متولیان امر انتقال دهیم.

 

وی در خصوص موفقیت و کارآمدی شوراها چنین پاسخ داد: اینکه شوراها کارآمدی لازم را دارند و آن انتظاراتی که در بدو تشکیل شوراها مورد انتظار بود را برآورده کرده اند یا نه؟! می توانم بگویم: نه …. زیرا بخشی از آن مربوط به نحوه نظارت بر ورود افراد به این حوزه است که با توجه به اصلاح شرایط در ورود بازهم شکاف‌هایی وجود دارد که با ذکر مصادیق باید حل شود و سختگیری بیشتری در ورود افراد صورت گیرد به طور جد معتقدم باید نقش پول در انتخابات و یا حتی بعد آن کم رنگ شود، افراد باتجربه در این حوزه به صحن شورا ورود پیدا کنند.

 

اراده لازم برای واگذاری اختیارات به شوراها از سوی مجلس و دولت وجود ندارد
عضو جوان شورای شهر ساری ادامه داد: وضعیت فعلی شوراها شرایط خوبی نیست، به نظر می‌رسد دولت و مجلس برخی از اختیاراتی که لازمه کار شورا هست را واگذار نکردند. در همه جای دنیا وقتی قرار است وظایفی را به نهادی و گروهی واگذار کنند یکسری اختیاراتی را به آن ها می‌دهند در ایران هم لایحه ی یکپارچه سازی مدیریت شهری سال‌هاست تهیه شده و به مجلس داده شد اما انگار دوستان دولتی و مجلسی ما تمایلی ندارند این اختیارات را به شورا بدهند.

 

وی افزود: واضح‌تر بگویم الان انتخاب شهردار با شوراست و اگر او در وظایفش کوتاهی کند ، استیضاح شده و برکنار می شود، اما آیا بقیه دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل آب، برق، گاز و نهادهای اجرایی و خدماتی دیگر را می توانیم به کار آن ها ورود کنیم؟! آیا ضمانت اجرایی برای پیگیری های ما وجود دارد؟! عملاً هیچی… مثلاً اگر یک مسئولی در چارچوب وظایف خود حرکت نکرد چه باید کرد ؟!

 

غالب رئیس دستگاه ها در حوزه شهری بیشتر خود را به نماینده مجلس پاسخگو می‌دانند تا شوراها!
نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری به لازمه ی اصلاح قوانین و تبعیض برخی اختیارات در جغرافیای سیاسی شوراها چه شهر چه روستا تاکید کرد و اظهار داشت: زیرا وجود برخی ناهماهنگی‌ها به عملکرد و پیگیری مطالبات مردمی توسط شورا آسیب می‌رساند. غالب رئیس دستگاه ها در حوزه شهری بیشتر خود را به نماینده مجلس پاسخگو می‌دانند تا شوراها. که البته انتظار است با شوراهای شهر تعامل بیشتری داشته باشند و نمایندگان مجلس می باید در سطح کلان تصمیم بگیرند.

 

وی خصوص عملکرد شورای پنجم گفت: باید بگویم این شورا بر خلاف شورای چهارم، که شورای جوانی بود یک شورای باتجربه است به نظر می‌رسد این شورا ترکیبی است که چم و خم کار را بلد است و شاید به همین دلیل است زیاد اختلاف نداریم و به حرف های هم گوش می کنیم و به نظرات هم احترام می‌گذاریم و همه خود را ملزم به احترام به نظر یکدیگر می‌دانیم.

 

عدم بگو مگو در شوراها محل شک و اشکال است نه اینکه جنگ ها ، جنگ زرگری باشد!!
زلیکانی برداشت های مبنی بر جنگ های زرگری در شورا را نادرست دانست و افزود: اگر بگو مگو در شورا نباشد باید به آن شورا شک کرد. معمولاً در زد و بندهاست که هیچ اختلافی صورت نمی‌گیرد اما شورا ذاتا،ً ذاتی انتقادی دارد البته با ارائه راهکار و پیشنهاد، تضارب آرا خوب است و قرار نیست همه مثل هم فکر کنیم.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا باید به شورای همراه با عبوری شک کرد، گفت: نه ابداً این طور نیست. سابق بر این ارتباط مابین رسانه‌ها ، مردم و شورا ارتباط مناسبی نبود و خبرها به شکل غلط منتقل و منعکس می شد اما در این دوره بدون استثنا البته به جز یک مورد که اخیرا به درخواست آقای عبوری اتفاق افتاد، مابقی جلسات شورا با حضور رسانه‌ها و عموم افراد بوده است و مردم می‌توانند بیایند ببینند در جلسات چه می گذرد.

 

زلیکانی ادامه داد: حتی در مورد اخیر که یک عضو شورای شهر انتقاداتی به ساختمان جدید شورا داشت، بقیه اعضا هم این انتقادات را درست دیدند و از مشاور پروژه و معاون فنی پروژه خواسته شده به صحن بیایند و انتقادات تندی هم به ایشان شد. اما آیا این به معنای تقابل ما به همراهی با مجموعه شهرداری به ویژه خود آقای عبوری است؟! نه… اگر کسی را دوست نداشته باشید که به او انتقادی گفته نمی‌شود.

 

عبوری، یکی از بهترین مدیران حوزه ی مدیریت شهری در کشور است
رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای اسلامی شهر ساری در تمجید از عملکرد عبوری، گفت: من اعتقاد قلبی دارم مهدی عبوری یکی از بهترین مدیران حوزه مدیریت شهری در کشور است، که بنا دارم در پایان سال گزارش مبسوطی در خصوص عملکرد ایشان به ویژه در زنده کردن برخی منابع و تزریق آن به حوزه مدیریت شهری بدهم.

 

وی ادامه داد: مهدی عبوری توانست با تلاش بی وقفه یکی از بندهای سنواتی بودجه کشور را استفاده کرده و دستگاه‌هایی را که نمی شد با آن ها طرف شد و به شهرداری بدهی داشتند را ملزم کند به پرداخت آن بدهی ها. که این، منجر به اضافه شدن این منابع به منابع شهری شد، یک منابع عجیب و غریب چند ده میلیاردی!! با استفاده از همین پیگیری‌ها وام بانکی که در دوره پیش از ایشان گرفته شده بود به مبلغ ۲۹ میلیارد تومان برای پل میدان فرح آباد که با جریمه شده بود ۱۰۵ میلیارد تومان، تسویه شد.

 

عضو شورای شهر ساری رشد منابع بودجه ای شهرداری ساری را قابل توجه دانست و افزود: بودجه یک شهر در حد و اندازه هایی مثل گرگان و بابل را با ساری مقایسه کنید که خود، نشان در توانمندی های یک فرد دارد . ما شهرداری ساری را با بودجه ۷۰ میلیارد تومان تحویل گرفتیم در حالی که الان بودجه ساری ۷۰۰ میلیارد تومان است اما همین بودجه زمانی بابل بود ۸۰ میلیارد و ما بودیم ۷۰ میلیارد!! اما این شهر الان به ۲۰۰ میلیارد تومان رسید و ما شدیم ۷۰۰ میلیارد تومان.

رشد درآمدی شهرداری ساری به منزله ی عدم وجود ایراد و اشکال و فساد نیست
علی اکبر زلیکانی گفت: اما این به مفهوم عدم وجود ایراد و اشکال و فساد و بی قانونی در شهرداری نیست .من فکر می کنم آقای عبوری در ۵۰ درصد اول کار که منابع درآمدی هست عالی کار کردند و به جرات می توان گفت هیچ شهرداری در کشور به حد و اندازه های مهدی عبوری کار نکرد.

 

وی افزود: ما بعد از شهرداری تهران و مشهد در سرانه بودجه سومین شهر کشوریم و این بسیار مطلوب است. در این شرایط کلیه معوقات سازمان های تابعه شهرداری در حوزه حقوق پرسنل داده شده است شرایط شهرداری ها متاثر از شرایط کشور است اما بدهی شهرداری ساری کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان است

 

عضو شورای شهر ساری ادامه داد: اینکه گفته می شود تعداد پرسنل شهرداری زیاد است را قبول ندارم. یکی از مهمترین مشکلات کشور اشتغال است و ما هم نمی توانیم این مسئله را ندید بگیریم . کسی که می‌خواهد در حوزه مدیریت شهری قرار بگیرد نمی تواند بگوید این ها به من ربطی ندارد! عدم اشتغال به من ربطی ندارد! آیا ما حاضریم در قصر زندگی کنیم که به ما بگویند باید شبانه روزی در آن روزه باشی؟! اینکه می‌گویید با برون سپاری برخی پروژه‌ها از ورزش ورزشی تفریحی و گردشگری به اشتغال کمک می شود و لزومی ندارد شهرداری خود مستقیماً فردی را استخدام کند را کاملاً قبول دارم و حرف درستی است و این یک واقعیت است که در دو سه سال اخیر راندمان افرادی که به مجموعه شهرداری اضافه شدند آن چیزی نیست که ما انتظار داریم و مد نظر ماست و به همین جهت چندین جلسه در خصوص اصلاح ساختار اداری شهرداری به پیشنهاد من با محوریت کمیسیون عمران تشکیل شد که نسبت به چنین مواردی بحث و بررسی صورت گرفت.

مشکل اصلی سازمان عمران شهرداری ساری سومدیریت است
رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر ساری با انتقاد از عملکرد سازمان عمران گفت: سازمان عمران با توجه به رانتی که دارد یعنی اینکه مجبور نیست مثل سایر شرکت ها در مزایده ها و مناقصه های شهرداری شرکت کند بلکه از ما پروژه می گیرد، نتوانست به مرحله خودکفایی برسد. یکی از دلایلش داشتن پرسنل زیاد بدون راندمان کاری است. مثل فاز ۲ ملل که هنوز نتوانسته به اتمام برساند .

 

وی افزود: مشکل اصلی سازمان عمران سوءمدیریت است. با توجه به اینکه با وجود اینکه به تازگی مدیریت آن عوض شده اما نتوانستیم نتیجه لازم را بگیریم. ما باید مدیری بگیریم که دارای وجوهاتی باشد. یکی اینکه حتما اقتصادی باشد و دیگر اینکه جز برای سازمان برای خودشان وقت نگذارند .

 

وی در پاسخ به اینکه چرا شهرداری ساری بعد از ورد پرسنل زیاد هنوز موفق به داشتن مدیران نخبه نشده است ،گفت: آیا واقعاً در همه سازمان‌ها، افرادی که به کارگیری شدن افراد نخبه هستند؟ مشکلی که ما با آن مواجه هستیم مشکل فرهنگ عمومی است. سالیان سال می‌گذرد اما هنوز مشکل ترافیک ما حل نشده است، مشکل تفکیک زباله ما حل نشده است و…. در زمان ما پروسه استخدام آزمون ادواری بود و در صورت قبول شدن آزمون استخدامی بود، گزینش بود، مصاحبه تئوری و مصاحبه عملی بود بعد از آن استخدام می‌کردند اما در شهرداری ها ما مرجع آزمون نیستیم ما آمادگی داریم و اعلام کردیم که آزمون را برگزار کنیم که ما در قالب آزمون بهترین افراد را شناسایی کنیم اما دولت زیر بار نمی رود، دوستان معتقدند شهرداری ساری با ۵۰۰ نفر ۷۰۰ نفر اداره می شود و بقیه زیادی ان!!

 

ورود افراد به عنوان کارمند به شهرداری توسط افراد متنفذ به مراتب بیشتر از اعضای شورا بود
زلیکانی گفت: مردم معتقدند کسانی که در شهرداری مشغول به کار هستند گزینه‌های شورا هستند اما اینجوری نبود. عده ای را وارد شهرداری کنند به شما قول شرف میدم کسانی که عضو شورا نیستند اما آدم‌های متنفذی هستند چندین برابر بیشتر از اعضای شورا در جابجا کردن افراد در شهرداری نقش داشتند.

 

وی ادامه دارد: این ها را به حساب تخلف نگذارید باید قبول باید کنیم که قالب کارها در ایران بر اساس لابی‌گری است و روابط ارجحیت دارد. البته برخی از این لابی گری ها خوب است باعث توسعه و پیشرفت می شود. مثلا برخی از منابع برای اینکه دوباره بازگردانده شود به حوزه منابع شهری، گاهی اوقات مجبور هستیم از لابی‌هایی استفاده کنیم، در واقع اسم آن لابی‌گری نیست، تعاملات است. تعاملاتی که نتیجه آن باعث توسعه و پیشرفت می‌شود و منفعت آن به کل شهر می رسد.

 

شوراها در بازی دولت نیستند
نائب رئیس شورای شهر ساری با گلایه از بی توجهی ها در کل کشور به شوراها گفت: در استان هم شاهد چنین روندی هستیم . طرح های خوبی در بسیاری از حوزه ها اعم از گل و گیاه، تولید و تامین میوه کشور و آمایش سرزمینی داده شده است ، اما هرگز به نتیجه ای نرسید یا جدی گرفته نشد. برخی مشکلات ما در حوزه ی شهری دست ما نیست و برون رفت از آن نیاز به دستگاه های حاکمیتی دارد.

 

وی افزود: ما از جانب دستگاه های دولتی حمایت نمی شویم. این موارد گفته شده و پیشنهادی کارهایی است که باید استانداری و دستگاه های اجرایی دیگر پای کار بیایند شهرداری‌ها و شوراها در همه جای کشور مثل یک جزیره دور افتاده هستند که به بازی گرفته نمی شوند. می گویند عبوری با استانداری مشکل دارد ! که این درست نیست . علاوه بر این ما مشکل داشته باشیم ، شهرداری های دیگر چه؟! همان تهران و شهرداری های دیگر استان…

 

علی اکبر زلیکانی ادامه داد: من فی الواقع این اعتقاد را ندارم که رابطه شهرداری با استانداران بد بوده است. این که چرا شهردار در جلساتی خاص شرکت نمی کند ، واضح است. جلسات باید خروجی داشته باشد اینکه من در جلسه شرکت کنم یا نکنم مشکلی را حل نمی‌کند. من فکر می کنم جلسه ای که خروجی ندارد نباید در آن حضور پیدا کرد.

 

منبع: همولایتی

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو