کد خبر: 1651

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۴ - ۷:۵۷

شنیده ایم که…

  شرق پرس: - شنیده ایم در مذاکرات اخیر هسته ای، طرف های غربی با راه اندازی راکتور اراک موافقت کرده اند مشروط ...

شنیده ایم که…

 

شرق پرس:

– شنیده ایم در مذاکرات اخیر هسته ای، طرف های غربی با راه اندازی راکتور اراک موافقت کرده اند مشروط به آن که  ایرانی ها بتوانند نگرانی های غرب را در این زمینه برطرف نمایند. یکی از راه های پیشنهادی غرب تزریق اورانیوم غنی شده ۵ درصد به راکتور اراک است که در نتیجه پلوتونیوم ۲۴۰ از آن به عنوان زباله هسته ای گرفته می شود.در صورتی که ایران قبول کند اورانیوم غنی شده به راکتور اراک تزریق کند، حداقل هزار سانتریفیوژ لازم است تا سوخت این راکتور ۴۰ مگاواتی را تامین نمایند. غربی ها می گویند اگر ایرانی ها اورانیوم خام به راکتور تزریق کنند اورانیوم ۲۳۹ می گیرند که کاربرد نظامی دارد. مقامات کشورمان واکنشی به این ادعاهای غرب نشان نداده اند.

– شنیده ایم آیت الله مهدوی کنی خطاب به یکی از اعضای جوان خبرگان که سعی داشت خود را به عنوان رابط خبرگان و رئیس جمهور مطرح کند، گفته است: ” شما هنوز در این دنیا نبودید که ما با آقای روحانی دوست بودیم و الان هم ارتباط داریم و نیازی به این که افرادی بخواهند رابط ما و رئیس جمهور شوند نیست.”

– شنیده ایم علیرغم تلاش جریان فتنه برای بهره برداری از دیدار اشتون و مادر ستار بهشتی در سفارت اتریش، در این دیدار ، مادر ستار بهشتی تنها از مشکلات مالی به ویژه وضعیت مسکن خود سخن گفته است. تیمی که مادر ستار بهشتی را به سفارت اتریش برده بودند چند روز بعد هم وی را به تجمع دراویش در مقابل دادستانی بردند در حالی که وی درباره چرایی حضور در این تجمع هم بی خبر بود! برخی گزارش ها از حضور فعال پادوهای منافقین در استفاده ابزاری از خانواده های کشته شدگان فتنه حکایت دارد. 

– شنیده ایم مصطفی معین و معاونان وی در دوران اصلاحات به دیدار محمد خاتمی رفته اند. خاتمی در این جلسه از تغییر روسای دانشگاه ها حمایت کرده و توصیه کرده فرجی دانا محکم پای عزل و نصب های خود بایستد.

– شنیده ایم در جلسه ای که اخیرا زندانیان قبل از انقلاب داشته اند تلاش های بسیاری انجام شد تا نامه ای برای رفع حصر موسوی و کروبی امضا و برای مسوولان ارشد نظام ارسال شود. این تلاش ها با اعتراض اکثر حاضران از جمله دکتر منافی با شکست مواجه شده و گفته اند نباید این تشکل را هزینه رفتار فتنه گران کرد.

– به گفته های منابع غربی، سومین قسط از ۴/۲ میلیارد دلاری که از پول های ایران در بانک ها بلوکه شده به حساب ایران واریز شده است.مبلغ قسط سوم ۵۵۰ میلیون دلار بود که شنبه گذشته از سوی کره جنوبی به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد. پیش از این هم دو قسط ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون دلاری از سوی ژاپن به ایران پرداخت شده است. اما پرسش مهم درباره پول های دریافتی این است که آیا این پول ها وارد ایران شده است یا نه؟ اظهارات مقام های دولتی در این باره مبهم است. ولی الله سیف رییس بانک مرکزی روز ۱۴ اسفند تنها تایید کرده است که این پول ها به حسابی که بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی سوییس دارد واریز می شود اما به این سوال که آیا پول ها وارد ایران شده یا نه جوابی نداده است. ۱+۵ طبق توافق ژنو متعهد است ۴/۲ میلیون دلار از پول بلوکه شده نفت ایران را طی ۶ ماه و در ۸ قسط به ایران پرداخت کند. گزارش آژانس می گوید تا کنون ایران چیزی حدود نیمی از ذخیره مواد ۲۰ درصد خود را اکسید کرده است.

– شنیده ایم دیدار کاترین اشتون با ۶ فعال زن نزدیک به جریان فتنه بدون تایید دستگاه امنیتی انجام شده است. شنیده ها حاکی است وزارت اطلاعات با این دیدار مخالف بوده و مخالفت خود را به دستگاه های میزبان اشتون اعلام کرده بوده است. ظاهرا تنها نهادی که باید در این باره پاسخگو باشد وزارت خارجه است که هم میزبانی اشتون و هم تنظیم برنامه های وی داخل ایران را بر عهده داشته است.

مشرق

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو